Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Slouží bez podlézavosti,bojoval bez nenávisti.
Nic není tak mocné,nic méně surové,
nic tak rychlé,nic tak trpělivé..."

Ronald Duncan

Keš je věnována jednomu pěknému místu u řeky Dyje, v bezpečné vzdálenosti od hluku města. A třeba také Maskulovi, zdejšímu zasloužilému "důchodci", který v dobách své největší slávy vítězil v dostizích a který se v době založení keše dožívá úctyhodných 21let ve vzorné péči majitelů a k radosti obětavým dětem jezdeckého kroužku.
Na místě výchozích souřadnic se nachází Sokolnická chata. Jsou tu chováni zástupci různých  dravců vyskytujících se v naší přírodě a zároveň zařízení slouží k ustájení (dle mého) nejkrásnějších zvířat na světě – koňů. Malých, velkých, mladých i odpočívajících seniorů. Dostane se vám krásný relax v zeleni blízko města, s možností individuálního svezení na koňském hřbetě.
Často tu bloumám, čekajíc na děti, a tak se v hlavě zrodil nápad na založení krabičky, abych se o pěkné místo podělila s lidmi, kteří ho neznali. Ráda bych jen na okraj podotkla, že s majiteli nemám nic společného a keš neslouží ani jako reklama jejich služeb.
Ale pokud už sem zavítáte, třeba s dětmi pěknou procházkou, koníčci trochou padaných jablek či tvrdého pečiva jistě nepohrdnou, naopak vás odmění radostným ržáním a pohazováním rozevlátých hřív...

A kudy ke krabičce samotné ?

Za písmena v ZÁLUDNÉM vzorci dosaďte pár lehce zjistitelných čísel.

N = 48° 50 ( A x B x C - D )
E = 16° 04 ( AAE - D )

A
="zciferujte " ( sečtěte jednotlivé číslice ) celého data konání první Velké pardubické steeplechase, výsledkem bude jednomístné číslo
B
= kolik překážek má celkem dráha tohoto dostihu ?
C
= v kterém roce vyhrál tento dostih zdejší hnědák MASKUL poprvé ? použij jen poslední, koncové číslo letopočtu
D
= kolik let nejméně musí dosáhnout koně účastnící se tohoto dostihu ?
E
= sečtěte pouze poslední, koncová čísla let, ve kterých MASKUL v tomto dostihu zvítězil

MASKUL :-)

Velká pardubická
je dostihový závod (steeplechase cross-country), konající se každou druhou říjnovou neděli na dostihovém závodišti v Pardubicích.
Dříve se uvádělo, že jde o nejtěžší dostih v Evropě. V minulosti tomu tak bylo, jelikož závod Velké pardubické má dlouhou tradici. V České republice jde o nejdelší tradici sportu, když se začala hrát fotbalová liga Československa, Velká pardubická již za sebou měla padesát startů.
Na počátku byly hony. Vyšší šlechta oblečená do barevných kabátců se smečkou psů a na koních pronásledovala zvěř a překonávala přitom různé přírodní překážky. Tento druh zábavy se brzy stal oblíbeným i v Čechách. První závod se uskutečnil roku 1836 na chlumeckém panství Oktaviána Kinského. Díky aktivitě knížete Františka Lichtenštejnského se tyto hony (zvané parforsní) přesunuly do Pardubic. Charakter zdejší krajiny, která připomínala anglický park, byl příčinou velkého rozmachu honů v tomto městě. Nejstarší závod, Velká liverpoolská, který se konal v roce 1836 v Anglii, inspiroval i ostatní evropské země a např. ve střední Evropě působila řada trenérů a žokejů z kolébky turfu, z Anglie.
V Pardubicích byla první závodní dráha vybudována v roce 1856, kdy tehdejší Dostihový spolek pro pořádání dostihů v Čechách požádal obec Pardubice o postoupení pastvin i s lesíkem Cvrčkovem ke zřízení závodní dráhy. Díky snaze o nové a nezvyklé uspořádání překážek vznikla ojedinělá a obtížná závodní dráha.

První Velká pardubická steeplechase se běžela 5. listopadu 1874 o 8000 zlatých. Na startu stálo 14 koní. Vítězství si nakonec odnesli plnokrevný hřebec Fantome s anglickým žokejem Georgem Sayersem v sedle. Dostih dokončilo pouhých 7 koní. Průběh dostihu a výsledek vzbudily ohlas nejen u nás. Od té doby se Velká běžela každý rok s výjimkou válečných let, z důvodu politických událostí v roce 1968 (sousedící vojenské letiště zabrali sovětští vojáci) a kvůli nepřízni počasí v letech 1876 a 1908. Dnešní podobu má závodiště od prvních poválečných let. Dříve se běhalo až k obci Popkovice a běhalo se též za tribunami, v prostoru, kde je nyní parkoviště.
Dnes se Velká pardubická koná vždy druhou říjnovou neděli. Dráha tohoto dostihu měří 6900 metrů a má celkem 31 překážek, koně ji běží přibližně 9–10 minut. Na startu se setkává asi 15 až 20 koní s těmi nejlepšími žokeji a žokejkami převážně z České republiky. Název Velká pardubická se vžil pro označení celého dostihového víkendu,(hlavní program se koná v neděli, kdy se jede 8 dostihů).
Ve Velké pardubické mohou startovat pouze šestiletí a starší koně, kteří se musí kvalifikovat v jednom ze čtyř kvalifikačních dostihů. Dostih má pouze jednoho vítěze – rekordmana.

Nový nejrychlejší čas byl 8:55,29 min. Byla to teprve druhá Velká pardubická, která se jela pod 9 minut. 12. listopadu 2015 bylo oznámeno, že vítěz Nikas a vítěz jednoho z rámcových závodů Čáriray měli pozitivní dopingový nález. Po diskvalifikaci je nejrychlejším časem 8:56,01 valacha Ribelina s žokejem Pavlem Kašným, v závodě druhým.
Do té doby držel rekord závod z roku 2008, kdy jej vítězka zvládla za 8:58,99 min. Průměrná rychlost na 6900 metrů dlouhé trati činila 12,78 m/s – 46,00 km/h. O tehdejší rekord se postarala bělka Sixteen s žokejem Bartošem v sedle. Do cíle sice doběhla jako druhá, ale Amant Gris pod vedením Marka Stromského, který se do cíle dostal jako první, byl kvůli porušení pravidel následně diskvalifikován. Čas bělky Sixteen zůstává stále rekordem pro klisny.
V roce 1920 byl dostih ukončen bez vítěze. Jediný Jonathan, který doběhl do cíle, byl diskvalifikován pro překročení daného časového limitu.
Nejmladším vítězem se stal Josef Vavroušek roku 1956. V sedle Letce.
Nejstarším vítězem je amatér Vladimír Hejmovský, který vyhrál ve věku 59 let na koni Salvátor.
Jediným osminásobným vítězem je žokej Josef Váňa.
Jedinou ženou, která zvítězila ve Velké pardubické, byla Lata Brandisová. Stalo se tak v roce 1937 a jela v sedle klisny Normy.
Jediný žokej, který vyhrál čtyři ročníky za sebou, byl Peter Gehm (2001, 2002, 2003 a 2004).
V roce 1992 obsadili na protest proti množství koní zahynuvších při závodu ochránci zvířat startovní prostor a pokusili se zabránit zahájení dostihu. Následoval tvrdý policejní zákrok, který vedl k jejich rozehnání. Následný chaos způsobil, že na Taxisově příkopu spadlo osm koní včetně obhájce prvenství Železníka. Důsledkem aféry byla úprava trati v roce 1994, kdy bylo zavedeno zavlažování změkčující povrch dráhy a byla snížena hloubka Velkého Taxisu ze dvou metrů na jeden.

Možná vás zaujalo pár informací z historie dostihu a teď už přeji příjemný lov :-)
"Krabičku", prosím, vracejte na stejné místo a dbejte na důkladné maskování.