Skip to content

Frauenthal - byv. sklarna a zelezarna Traditional Geocache

Hidden : 3/3/2012
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zaniklá ves Frauenthal ležela mezi Sv. Kateřinou a Václavským rybníkem pod Přimdou. Do roku 1724 zde stávala sklárna. Pak na zhruba 160 let železárna a nakonec zde byla opět sklárna necelých 40 let. V roce 1925 skončila svůj provoz jako poslední sklárna na Tachovsku.

V roce 1664 kupuje panství Velké Dvorce Jan Václav Kolowrat Novohradský a postupně jej rozšiřuje. V souvislosti s rozvojem železářství vznikají zde nové osady v okolí hutních provozů a kutišť. Významnými oblastmi byly průmyslové lokality na Frauentahalu a Reichenthalu. Do roku 1749 jsou uváděny železárny Mnichovství, Liechtenneck a Rabnov.

Ve Frauenthalu probíhala přestavba sklárny na vysokou pec se slévárnou zřejmě od roku 1724. V matrikách obce Svatá Kateřina se vysoká pec uvádí poprvé v dubnu 1726 a se jménem Frauenthal se setkáváme až po roce 1743. Osada bývá označována jako „Hochoffen“ (Vysoká pec). Vysoká pec zpracovávala rudu vytěženou z dolů v okolí Přimdy, Olešné a z nedalekého Cirku u Rozvadova.

O prvních letech činnosti jsme jen málo informováni. V železné huti zřejmě zpočátku hospodařil nájemce Jiří Kryštof Antonín Syber, který huť také postavil. Při skončení pachtu bylo podle inventáře z r. 1728 v zásobě mimo jiné surové železo v ceně 14.721 zl, litinového zboží za 393 zl. Od roku 1728 hospodařila na železné huti vrchnost. V roce 1753 je uváděna roční produkce hutí na Frauenthalu a Hraničkách 616-770 q kujného železa. Produkce mohla být vyšší, ale huť se potýkala s nedostatkem vody. Místní ruda byla dolována s vysokými náklady a tak se musela z velké dálky dovážet. Kujné železo se prodávalo přímo na panství, v okolí i v Praze. Jen malé množství šlo do Norimberka a Řezna. Kromě toho se z kujného železa vyráběly i hlavně do mušket.

Po roce 1753 byla huť rozšířena o hamr na plech, o němž je však první zmínka až z roku 1784, kdy byl však bezpochyby již několik let v chodu. Dále se vyráběl plech různých druhů, který se prodával do Vídně a Prahy. V této době pracovalo v huti u vysoké pece 9 dělníků a mistr, u pěti hamrů 21 dělníků, v cánovém hamru 2, v hamru na plech 9, při výrobě bílého plechu 3 a při výrobě rour rovněž 3 dělníci. V roce 1784 se těžila železná ruda ještě ve vlastních dolech. Uváděny jsou doly „Jezirkh“, což by mohla být známá lokalita Cirk u Rozvadova. Dřevěné uhlí se pálilo na sedmi místech. Devět uhlířů a 21 pomocníků zde vypálilo 630 kop kbelíků.

V roce 1785 se zřejmě ruda na panství netěžila. Ve výkazu z roku 1786 se objevuje zpráva, že na panství není důl a železná ruda se dováží ze zahraničí. V roce 1787 byla vysoká pec v provozu třičtvrtě roku. Vyrobilo se 225 ctr. spodového a zámečnického plechu, plechu různého druhu 149 soudků, 1840 kusů rour ke kamnům a 15 ctr. různých kamen, pánví apod. Dodávalo se do Prahy, Horní Falce a Bavorska. Dále se vyrobilo téměř 5 tisíc kusů lopat, krumpáčů, vidlí a jiného polního nářadí. V tomto roce jsou ve Frauenthalu uváděny dvě vysoké pece. Navíc je zmínka o nářaďovém hamru ve Sv. Kateřině. V provozech je vykazováno celkem 55 zaměstnanců.

V roce 1790 se dřevěné uhlí na panství již nepálilo.
V roce 1848 jsou zde uváděny dvě vysoké pece, 7 tyčových hamrů, dva cánové a jeden plechový hamr. Obě vysoké pece však dlouho v chodu nebyly, neboť v roce 1861 se uvádí již jenom jedna se slévárnou a kuplovnou, která byla nově postavena. U ní byl též instalován parní stroj. Také hamry byly v tomto období přestavěny, aby se dosáhlo nižší spotřeby uhlí.

V roce 1863 klesal odbyt a stoupala konkurence zahraničního železa. Proto se uvažovalo o zrušení některých hamrů. Po roce 1865 měly pracovat pouze kuplovny. Již v srpnu 1865 byl provoz železné hutě zcela ochromen. Některé hamry chtěli propachtovat E. a A. Kupfer, majitelé statku Frankenreuth v Bavorsku, kteří vlastnili sklárny a v hamrech chtěli zařídit brusírny a leštírny skla. K tomu nakonec došlo a v roce 1867 byly v chodu již jenom vysoká pec, dva hamry a jeden cánový hamr. Výroba byla zaměřena na strojní litinu, která se dále opracovávala v mechanické dílně. Vysoká pec byla v chodu ještě r. 1872.

Železárna byla zrušena, stejně jako většina podobných provozů na Tachovsku po roce 1873 v důsledku hospodářské krize a dovozu levného železa z Anglie.

V roce 1886 byla železárna nahrazena sklárnou, která pracovala jako poslední ze skláren na Tachovsku až do r. 1925.

V prostoru bývalé průmyslové lokality je zachován systém vodních náhonů, rybníčků a rybniční hráze. K významnějším památkám náleží rozpadající se torzo staré pece, klenutý můstek a stopy dalších průmyslových objektů. Značnou plochu údolí vyplňují haldy strusky a skelného odpadu.

Ve Frauenthalském údolí je na povrchu, ale hlavně pod zemí skryto značné množství památek na starou hutní a sklářskou výrobu.

Kudy ke krabicce:

Nejkratší a nejsnadnější cesta je ze silnice č.605 od cedule upomínající bývalou osadu Frauenthal. ( Od park1 je to pár set metrů po silnici směr Přimda). Nehrňte se slepě za šipkou, ale jděte přes mostek a po hrázi rybníka nahoru k lesu a pak náhonem za šipkou. Všude je spousta nenápadných indicií, že tu byla sklárna a železárna. Pod nohama vám budou křupat střepy. Všimnete si, že co opustil člověk, obsadila divoká zvěř. Hlavně bobr, liška, jezevec a prasata.

Dá se jít také od Václavského rybníku podél potoka nebo podel nahonu. Nebo ze Sv.Kateřiny proti proudu.

Additional Hints (Decrypt)

Arobw fr fgepvg uynih qb crpr. Qbag´ or nsenvq gb fgvpx lbhe urnq va gur oynfg sheanpr. Unora Fvr xrvar Natfg hz qrvara Xbcs va qra Ubpubsra fgrpxra.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)