Skip to content

Violik EarthCache

Hidden : 8/19/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Jedná se o earthcache (česky: zeměkeš), na místě se tedy nenachází žádná fyzická schránka! Vaším úkolem bude projít si místo a odpovědět na níže uvedené otázky.



Violík

Violík neboli Labský štít (Łabski Szczyt), je hora nacházející se ve Slezském hřebeni v Krkonoších, kterou půlí státní hranice mezi Českem a Polskem. Vrchol hory dosahuje výšky 1472 m.n.m. a je tvořen žulou. Hora leží 5,5 km severně od osady Dolní Mísečky a 6 km od polských Piechowic. Jedná se o vrchol kuželovitého tvaru, na jehož temeni se nalézá vrcholové skalisko. Na svazích Violíku se rozprostírají suťová a kamenná moře. Na samém vrcholu se nachází geodetický bod. Necelý kilometr jihozápadním směrem od vrcholu hory se nachází Labská louka, kde pramení řeka Labe.

Geologie místa

Krkonoše jsou geologicky velmi pestré. Většina území tohoto pohoří patří do geologického celku, zvaného krkonošsko-jizerské krystalinikum. Krkonoše se začali geologicky vyvíjet již někdy na konci starohor (před asi 700 miliony let). Tehdy došlo k vrásnění a pohybu zemských ker. Původní mořské usazeniny byly přeměněny na nejstarší krkonošské krystalické břidlice (především svory s vložkami křemenců). Horniny tohoto typu zaujímají hlavně velkou část východních Krkonoš (Obří hřeben, Svorová hora).

V období prvohor, přesněji v siluru, byla oblast Krkonoš naposledy zalita mořem. Z tehdy usazených hornin se díky kaledonskému vrásnění v devonu a karbonu vytvořil mladší komplex krkonošských přeměněných hornin. Za nižších teplot a tlaků tak vznikaly nejčastěji fylity, občas doplněné krystalickými vápenci. Tyto horniny budují jihozápad Krkonoš. V karbonu pak došlo ještě k jedné závažné události a ta se vysoce podílela i na vzniku Violíku. Pod starší horniny proniklo žulové těleso (Krkonošsko-jizerský pluton). Toto mohutné těleso dalo vzniknout hraničnímu (Slezskému) hřebenu Krkonoš od úpatí Sněžky po Harrachov a také velké části polských Krkonoš.
Třetihorní alpínské vrásnění pak nakonec způsobilo pomalé vyzdvižení a vyklenutí pohoří.

S příchodem čtvrtohor došlo k výraznému ochlazení. Působením mrazu, ledu a střídání teplot se na hřebenech objevily výrazné žulové skalní útvary (např. Polední, Mužské, Dívčí kameny a také Violík).

Otázky

Všechny otázky zodpovídejte z místa úvodních souřadnic. Chození mimo cesty je zakázané. Logujte bez vyzvání, kdyby nebylo něco jasné, ozvu se. Odpovědi nám napište do zprávy na profil (nebo na e-mail)

1. Jaký směr puklin (svislý × vodorovný) převažuje při rozpadu horniny na vrcholové skále Violíku?
2. Odhadněte celkovou výšku (od suťového pole směrem nahoru) vrcholové skály Violíku.
3. Podle infotabule se na svazích Violíku nachází 2 druhy lišejníků. Který z těchto dvou druhů je vzácnější? (vyskytuje se pouze na dvou místech v Krkonoších...)



Violik

Violik (Łabski Szczyt) is a mountain peak located in the western Karkonosze on the Czech-Polish border. Mountain peak reaches a height of 1472 m.n.m. and consists of granite. On the slopes of Violik we can see debris and stone seas. There is a geodetic point right at the top of the mountain. Less than a kilometer southwest can we find Elbe Meadow, where the Elbe River originates. Giant Mountains are geologically very disversed. Most areas of the mountain belongs to the geological unit, called Krkonose-Jizera Crystalline.

Questions

Log without asking, if something is not clear, I'll call. Please, send messege with answers on our profile (or e-mail).

1. What direction of fissures (vertical x horizontal) prevails at the top of the Violik?
2. Estimate the total height (from debris field up) of the rock Violík.
3. According to the information board, we can find 2 kinds of lichens on the slopes of Violík. Which of these two types is rarer? (found only in two places in the Giant Mountains ...)



Łabski Szczyt

Łabski Szczyt (czes. Violík lub Labský štít, niem. Veilchenstein lub Veilchenspitze, 1471 m n.p.m.) – szczyt na Głównym Grzbiecie Karkonoszy (wierzchowinie), w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, pomiędzy Szrenicą na zachodzie a Śnieżnymi Kotłami na wschodzie. Jest czwartym szczytem w polskiej części Karkonoszy pod względem wysokości, po Śnieżce, Smogorni i Wielkim Szyszaku. Zbudowany z granitu karkonoskiego.

Masyw położony jest na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego oraz czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego (czes. Krkonošský národní park, KRNAP).

Przez partie podszczytowe przebiega granica polsko-czeska, natomiast sam wierzchołek leży po jej polskiej stronie. Na jego południowo-zachodnim stoku (czyli po stronie czeskiej) znajdują się Łabska Polana, z której biją źródła Łaby – stąd nazwa. Szczyt znajduje się powyżej Szklarskiej Poręby, skąd prowadzi w jego okolice kilka szlaków turystycznych. Na szczycie znajduje się kopiec granitowych spękanych skał. W okolicy Łabskiego Kotła, na północnym stoku, znajduje się schronisko PTTK „Pod Łabskim Szczytem”.

Pytania

Zaloguj się bez pytania, jak coś nie jest jasne to zadzwonię. Prosimy o przesłanie wiadomości z odpowiedziami na naszym profilu (lub e-mailem).

1. Jaki kierunek szczelin (pionowo x poziomo) dominuje na szczycie Łabskiho Szczytu?
2. Oszacuj całkowitą wysokość (od pola rumowiska w górę) skały Violík.
3. Według tablicy informacyjnej na zboczach Violíku możemy znaleźć 2 rodzaje porostów. Który z tych dwóch typów jest rzadszy? (znaleziono tylko w dwóch miejscach w Karkonoszach...)


Additional Hints (No hints available.)