Skip to content

Planetarni stezka Multi-cache

Hidden : 5/8/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Planetární stezka


  Tato multinka Vás provede planetární stezkou z roku 2005 postavenou členy Astronomické společnosti v HK spolu s pracovníky Hradecké Hvězdárny a planetária.
Model soustavy je v měřítku 1 ku 1 miliardě, takže vás čeká cesta dlouhá 6,5km a projdete se po Novém Hradci Králové, Roudničkou, kolem rybníků Cikán, Datlík, Biřička a Vaši pouť skončíte u lesního hřbitova v hradeckých lesích. Celou cestu lze samozřejmě absolvovat i na kole.
  K rozhodnutí, že indicie nebudou čerpány přímo z cedulí naučné stezky nás vedlo mnoho důvodů. Byl to především fakt, že scany všech cedulí jsou volně přístupné na internetu a "obcházecí" multina by tak postrádala smysl, některé cedule v terénu jsou ve špatném stavu a nelze z nich číst -pokud jsou vůbec na místě. Současně s tím jsme se snažili, aby získání souřadnic bylo snadné a srozumitelné, takže se nemusíte bát zákeřností a složitých výpočtů. Jde přeci o to dospět ke krabičce a nevidím důvod Vás zbytečně trápit.

  Na konci Vaší cesty Vás čeká střední Lock&Lock krabička vhodná pro výměnu cestovatelů. Pokud v keši naleznete odpad, pak máte naše požehnání a díky za jeho likvidaci.

  Závěrem úvodu bychom rádi poděkovali za výběr této multikeše, popřáli Vám šťastnou cestu a úspěšný lov!


Lucinka&Matýsek




[Stage 1]   Slunce
Na úplném začátku našeho putování nalezneme největší objekt sluneční soustavy -Slunce. Mimo informační tabulky a kamenného modelu země zde na travnaté ploše nalezneme i kamenný budík. Hodiny nás ale zajímat nebudou, protože ty nehrají ve vesmíru velkou roli, spíše se podíváme po datu...

[A=3] 2005
[A=5] 2003
[A=0] 2001
[Stage 2]   Merkur
Posunuli jsme se o 58 metrů dál, což je v tomto měřítku sranda, ale ve skutečnosti bychom se od slunce k Merkuru plahočili 58 miliónů kilometrů a taková cesta autem by nám trvala při průměrné rychlosti vozu 120 km/h neuvěřitelných 55 let!
Informační tabule stojí na hranici parkoviště, jednotlivá parkovací místa zde rozdělují pruhy z bílých kostek, kolik těchto kostek je v jednom pruhu?


[B=5] 18
[B=9] 23
[B=4] 26
[Stage 3]   Venuše
Venuše -naše jitřenka i večernice. Je nazývána sesterskou planetou Země, díky její podobnosti pokud mluvíme o velikosti a hrubému složení. Teplota na povrchu je však něco kolem 450°C. Ze země bývá vidět nízko nad horizontem a po slunci je to hned druhý nejsilnější zdroj světla na naší obloze.
Informační panel Venuše se nachází v těsné blízkosti:


[C=4] dvou čtverců
[C=3] dvou kruhů a oválu
[C=1] trojúhelníku, čtverce a kruhu
[Stage 4+5]   Země a měsíc
Vítejte doma! Země a měsíc jsou zde v těsné blízkosti 0.38m, ale ve skutečnosti je dělí 132dní jízdy autem a kdyby jste hodně mákli, tak na kole tuto vzdálenost ujedete za 530 dní. Apollu 11 to trvalo pouhé 3 dny.
Vedle Vás se nachází lampa pouličního osvětlení. Přinýtovaný štítek nese 2 řádky čísel, kde horní číslo je Vaší indicií D a spodní bude představovat indicii E.

[Stage 6]   Mars
O Marsu toho již lidstvo ví hodně, ale stále vymýšlíme způsoby a technologie jak toho zjistit ještě více. Poslední velký projekt, který dostal vozítko"Curiosity" na povrch Marsu stál 17.5 miliardy korun. Pro představu známka na 100 gramový dopis, který by jste chtěli poslat na tuto planetu by Vás stála 435 tisíc korun! Pokud tam máte známého a chtěli by jste mu poslat čumkartu z nejbližší poštovní schránky, pak by její číslo bylo:

[F=2] 11
[F=0] 62
[F=7] 101
[Stage 7]   Ceres
Toto zastavení se věnuje tzv. planetkám, zde zastoupeno tělesem Ceres (975km na rovníku). Při formování jádra tohoto objektu hrálo velkou roli teplo při rozpadu radioaktivního izotopu Aluminia 26. My raději budeme hledat Aluminium v bezpečnější formě a to na blízkém betonovém sloupu. Název sloupárny:

[G=5] Magdalena
[G=8] Marieta
[G=9] Majdalena
[Stage 8]   Jupiter
Nacházíte se u informační tabule největší planety naší sluneční soustavy. Je 2,5x vetší, než všechny ostatní planety v soustavě dohromady a má skoro 70 měsíců. Pokud čteme text z informační cedule, pak stojíme čelem přibližně na:

[H=7] východ
[H=8] západ
[H=9] sever

[Stage 9]   Halley
Halleyova kometa je nejznámější ze všech komet, které se objevují periodicky a v krátkých časových intervalech. I když co je to krátký časový interval ve vesmíru? Když se kometa objevila naposledy byl mi pouhý 1 rok a až přiletí příště, tak mi bude 76 let. Kometu vidíme pouhým okem díky tomu, že každý průlet kolem slunce ohřeje její povrch a uvolní tak do prostoru až 600 miliónů tun materiálu, který vytvoří za kometou její výrazný chvost. Při těchto úbytcích se kometa úplně vypaří do 50-100 tisíc let.
V blízkosti info tabule se nalézá:


[I=4] krmelec
[I=3] studna s pumpou
[I=2] studna
[Stage 10]   Saturn
Druhou největší planetou naší soustavy je Saturn. Jedná se o plynného obra s 62 měsíci a prstencem o šíři 420 000 km složeným z ledu, prachu a kamení. Hodně lidí neví, že prstence nalezneme i okolo Uranu, Jupitera a Neptunu.
Severně od cedule vidíme výpusť z rybníka Datlík. Česle tohoto vodního díla mají barvu:


[J=4] nerezový kov
[J=3] zelené
[J=0] hnědé
[Stage 11]   Uran
Právě stojíme u sedmé planety od slunce -ledového obra Uranu. Jedná se o nejchladnější planetu sluneční soustavy, ale pokud se sem chystáte na brusle, tak si určitě přibalte teplé oblečení, protože teplota na povrchu je jen něco kolem -220°C. Na oběžné dráze kolem slunce mu dělá společnost jeho 27 měsíců a jeden oblet slunce mu trvá 30 708 dní.
Pokud se rozhlédneme kolem, uvidíme:


[K=4] vílu se zajíčkem
[K=5] ferdu mravence s beruškou
[K=7] prince a žábu
[Stage 12]   Neptun
Navzdory tomu, že se nyní nacházíme na samém konci sluneční soustavy, tak jsme znovu v civilizaci. Neptun je menší zeleno-modrý plynný obr s oběžnou dobou 60 190 dní a 14ti přirozenými satelity. Přesto, že Neptun je poslední planetou sluneční soustavy, tak naše cesta zde nekončí. Vydáme se ještě dál od slunce navštívit těleso, jenž bylo ještě v roce 2005 řazeno mezi planety.
Za informačním panelem nalezneme hned vedle čtyřstromu sloup trolejového vedení. Na tomto sloupu je ve výšce 1,5m černým písmem uvedeno číslo:


[L=4] 89
[L=5] 12
[L=8] žádné číslo zde není
[Stage 13]   Pluto
Nacházíme se u posledního objektu planetární stezky, ale ještě Vás čeká jedno zastavení -musíte ještě kousek dál pro krabičku. My se zde se s Vámi však rozloučíme a dál již budete putovat samy. Pluto bylo od svého objevu v roce 1930 až do roku 2006 řazeno mezi planety. Kvůli později zjištěné nízké hmotnosti byl však překvalifikován jeho status na trpasličí planetu. První lepší fotografii pořídila až sonda New Horizons v létě roku 2015.
Nalevo od informačního panelu Pluta stojí reklamní cedule na prodej palivového dříví. Kolika šrouby je cedule připevněna k rámu?


[M=1] 6
[M=0] 4
[M=2] taková cedule zde není


Souřadnice finálky:
N50° [L-H][I-C].[J*E+A*B]
E015° [K+M][A+F].[J*D+I*G]

Additional Hints (Decrypt)

Fbhprg ifrpu pvfyvp ir svanyavpu fbhenqavpvpu wr 42. Cbq gvz arwilffvz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)