Skip to content

Hranice Liptova IV. Traditional Geocache

This cache has been archived.

FroggyBearReviewer: Zrejme už nie je záujem o ďalšie udržiavanie kešky zo strany ownera, preto tento listing archivujem. Pokiaľ má niekto záujem sa o ňu starať pod svojim účtom, nech ju založí ako novú kešku.

Prosím, ak sa ešte tak nestalo - vyzdvihni všetky pozostatky kešky z terénu. Súčasťou hry Geocaching je aj zásada "Leave no trace" - nezanechať po sebe žiadne stopy, ktoré by mohli byť vnímané ako negatívny zásah do životného prostredia.

Ďakujeme


FroggyBearReviewer (Michal) - Community Volunteer Reviewer for Slovakia
Geocaching.com | Help Center | Guidelines (Pravidlá) | Regional Guidelines
Odpovede na základné otázky (nielen) ohľadom zakladania kešiek nájdeš v mojom profile.

More
Hidden : 8/1/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Liptov je jedným z najkrajších a pre turistov najzaujímavejších regiónov Slovenska. Séria týchto skrýš Vás zavedie na jeho hranice, konkrétne táto na hranicu Liptova a Horehronia.


HRANICE LIPTOVA IV.

V poradí štvrtá skrýša (Hranice Liptova IV.) Vás samozrejme opät
zavedie na hranice Liptova, tentokrát Liptova a Horehronia. Je to horské sedlo – Certovica. Miesto leží v Nízkych Tatrách a spája dve doliny: Bociansku dolinu na Liptove a dolinu Štiavnicky na Horehroní. Zároven oddeluje Dumbierske Tatry na západe a Královoholské Tatry na východe.

Hraniciacou obcou je na liptovskej strane obec Vyšná Boca. Je to pôvodne banícka obec pod Certovicou a Rovnou holou. Je výborným východiskom na túry do Dumbierskych a Královohorských Tatier a vynikajúcim miestom na relax a oddych v nárucí NAPANT-u.

V rámci baníctva sa tu v minulosti tažilo železo. Takmer neuveritelné je, že stopy po jeho tažbe je možné nájst v nadmorskej výške takmer 2000m. Ako dalšie sa tu tažilo zlato a antimón. Banícku minulost pripomína retazová zástavba v údolí s velkými baníckymi domami s pavlacami. Takéto typy domov možno nájst aj v iných baníckych osadách na rôznych miestach Slovenska.

Dnešný život sa rýchlo mení, prispôsobuje sa požiadavkách okolitého sveta. Je zameraný najmä na turizmus, ktorému sa tu dobre darí. Život v minulosti bol na rozdiel ustálený a prepletený rôznymi tradíciami a zvykmi.

Rodinný život bol úplne jednoduchý. Rodina spolocne jedla ráno a vecer. Stôl bol umiestnený v kúte izby a za ním boli lavice. Gazda sedel "za vrch stolom" - najcestnejšie miesto. Potom sedeli synovia a zatovia. Ženy a deti mali miesto na laviciach pri peci. Jedlo sa z jednej nádoby - misy (drevenej, hlinenej a neskôr smaltovanej). Tekuté jedlá sa naberali z jednej velkej misy drevenou varechou do menších misiek, neskôr tanierov. Mäso sa vyberalo na drevenú dosku - lopár, rozkrájalo sa a jedlo sa položené na chlebe. Niektoré jedlá sa brali rukami ako zemiaky, posúchy a iné. Každý clen rodiny mal svoju lyžicu, misku a hrncek na pitie. Voda sa pila z jedného hrnceka. Na Boci si clenovia rodín sami vyrábali potrebné predmety pre úzky kruh svojej rodiny alebo susedov. Domáca práca sa zakladala na tradicných technikách a zhotovitelovej zrucnosti. Na Boci boli remeslá ako: tesár, kolár, debnár, stolár, mlynár, mäsiar, obuvník, krcmár a iné. Ženy sa venovali tiež tkaniu. Tkalo sa plátno, súkno a koberce. Súkno sa plstilo v stupách, ktoré boli pri mlyne. Biele súkno bolo urcené pre pastierov, cierne zasa pre meštanov z Hýb a pre ludí z Boce. Biele súkno ciernym zatkávané bolo urcené na kapce pre všedný den.

Modrotlac bocanky kupovali na trhu a používali na obliecky na periny. Šili tiež z nej pracovné sukne. Zaciatkom 20. str. modrotlac postupne prestávali používat. Na odeve ju nahradili kartúnom, v postelnej bielizni kanafasom a damaškom.

V 18. str. si ludia podomácky farbili plátno, nosili šifónové oplecká, kosicky z jemného materiálu a cipiek, brokátové živôtiky, polské kožuchy, podšité kožušinové mentieky a špencery. Cierne súkenné vesty - lajblíky sa zdobili zlatými a striebornými gombíkmi. V bockom chotári nikdy neboli velké role, preto polnohospodárstvo nemalo taký rozmer ako v susedných obciach. Na živobytie si ludia zarábali v baniach, spracovaním dreva a pastierstvom. V case, ked muži pracovali (casto chodili i na týždnovky), ženy zastali aj svoju aj mužskú robotu. Chodili na zelinu, kosili, kopali, hrabali seno. Ženy sa silou a rozumom vyrovnávali mužom, co sa prejavilo v hrdosti, sebestacnosti i pri
výchove detí.

Zdroj: www.vysnaboca.sk, wikipedia

SÉRIA HRANICE LIPTOVA

Liptov je jedným z najkrajších a pre turistov najzaujímavejších regiónov Slovenska. Zakladatel slovenskej turistiky a autor prvých slovenských turistických sprievodcov Miloš Janoška tento kraj, co sa týka prírodných krás, oznacil za najkrajší na Slovensku vo svojej knihe Krásy Liptova už v roku 1947. Liptov má rozlohu vyše 2 000 km2 a žije v nom približne 140 000 obyvatelov. Najvyšším bodom tohto krásneho kraja je Kriván vo Vysokých Tatrách (2 495 m.n.m.) a najnižším je hladina Váhu pri Kralovanoch (430 m.n.m.). Hospodárske a kultúrne centrá Liptova sú Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok. Skoro 50% celkovej plochy Liptova tvoria lesy. Vyviera tu množstvo kyseliek a teplých minerálnych pramenov hlavne v obciach Bešenová, Likavka, Kvacany, Žiar, Pribylina, Závažná Poruba, Liptovský Ján a inde. Tento región je známy aj liecebnými kúpelmi.

Oblast Liptova je bohatá na kultúrne pamiatky a je charakteristická svojráznou ludovou architektúrou a folklórom. Obklopujú ho najväcšie hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chocské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu, Velká Fatra na západe a Popradská kotlina na východe. Cez Liptov preteká Váh v dlžke 43,5 km a jeho prítok Belá. Nachádza sa tu známa priehrada Liptovská Mara. Okrem lyžovania a turistiky ponúka tento región aj menej tradicné športy, ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis, vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, polovníctvo, rybárstvo. Známe sú termálne kúpaliska v Bešenovej, Tatralandii pri Liptovskom Mikuláši a v Liptovskom Jáne. V zimnej sezóne sú vyhladávanými zimnými strediskami Demänovská dolina, Maliné, Jasná, Chopok, Bocká dolina, Jánska dolina. Na Liptove sa nachádzajú 3 sprístupnené najkrajšie jaskyne na území Slovenska.

SKRÝŠA

Súradnice vás dovedú na hranicu dvoch regiónov: Liptova a Horehronia. Schránka je umiestnená v lahko dostupnom teréne, nezaberie vela casu a v letných mesiacoch ponúkne sladké prekvapenie – cucoriedky. V blízkosti (cca 200m, presne na hranici regiónov) sa už nachádza cache Certovica (GC1MJ1P) a v hraniciacej obci tiež jednu nájdete. Je to multina s názvom Vyšná Boca (GC15ABY). Lovu zdar!

Pociatocný stav skrýše: Logbook, pero, FTF bonus (hlinený anjelik), vonavka, píštalka, 3x sklenenka malá a sklenenka velká, 3x rucná práca (brošna) a 7x nálepka.

Additional Hints (Decrypt)

Xbera gv cbqá ehxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)