Skip to content

Diamentowe Skałki Traditional Geocache

Hidden : 11/17/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Diamentowe Skałki

Diamentowe Skałki - grupa skał stanowiąca pomnik przyrody nieożywionej w Górach Sowich w Sudetach Środkowych.
Skałki położone są w środkowo-południowej części Gór Sowich na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich w grzbietowej partii Lirnika powyżej przysiółka Jutroszów.

    Jest to zgrupowanie ciekawych skał zbudowanych z dolomitów i ankerytów, które nie mają imponujących rozmiarów, wznoszą się na wysokość zaledwie kilku metrów. Położone na wysokości około 635 m n.p.m., górują nad Jugowem. Skały stanowią jedną z bardziej fantazyjnych i malowniczych grup skalnych w Górach Sowich. Kształt skałek jest efektem złożonego i długotrwałego procesu erozyjnego, podczas którego zostały usunięte elementy mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych, a pozostały bardziej odporne. Największy wpływ na rzeźbę skały miało zlodowacenie bałtyckie, a późniejsza erozja wietrzna doprowadziła do wykształcenia obecnego kształtu.
    Skałki stanowią pomnik przyrody nieożywionej prawnie chroniony (nr decyzji 7140/626/820).

Lirnik (góra)

Lirnik (niem. Lierberg) – wzniesienie (635 m n.p.m.) w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w południowo-środkowej części Gór Sowich.
Wzniesienie położone jest we wschodniej części Gór Sowich, na wschód od miejscowości Jugów. U podnóża góry, położone są przysiółki Jugowa: Jutroszów i Pniaki.

    Jest to kopulaste wzniesienie w kształcie grzebienia o stromych zboczach, z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem. Góra stanowi najciekawszy obiekt geologiczny w Górach Sowich, o bardzo skomplikowanej budowie geologicznej. Na południowo-zachodnim zboczu występują górnokarbońskie warstwy złożone z łupków, piaskowców i zlepieńców, w których znajdują się wkładki węgla kamiennego. Szczyt zbudowany jest z paleozoicznych dolomitów, a północno-zachodnia część góry zbudowana jest z prekambryjskich ortognejsów i kataklazytów oraz dolnokarbońskich zlepieńców gabrowych.
    W południowej części wzniesienia występują żyły kruszconośne, które zapadają się pod kątem od 70° do 90°.
Z masywu Lirnika już od XVI wieku wydobywano rudy miedzi. Pierwszym znanym udokumentowanym właścicielem Lirnika, który prowadził roboty górnicze w masywie Lirnika był Henrich von Stillfried. W 1753 roku powstało gwarectwo górnicze Lirnika, do którego przystąpili mieszczanie srebrnogórscy i oficerowie pruscy.
W tym okresie wykonano sztolnię "Gluck", szyb "Anblick" oraz przebudowano wyrobiska "Johannes" i "Christie".
    W 1762 roku żołnierze austriaccy, wspierani przez mieszkańców Jugowa, zniszczyli kopalnię na Lirniku.
Na zboczach Lirnika pozostała duża liczba reliktów dawnej działalności górniczej.

    Na południowo-wschodnim zboczu poniżej szczytu występuje grupa ciekawych skałek "Diamentowe Skałki", które bardziej znane są geologom niż wędrowcom.
Zbocza w całości porośnięte lasem świerkowym regla dolnego z niewielką domieszką buka.
Obecnie Lirnik jest górą zapomnianą i pomijaną przez turystów.
Wzniesienie położone jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

Tekst pochodzi z polskiej wikpedi.

Uwaga: Przy keszu zachować ostrożność.
Kesz na starcie zawiera logbook, ołówek i temperówkę (nie na wymianę), zapasowe strunówki, certyfikaty dla 3 pierwszych znalazców oraz kilka fantów na wymianę, między innymi breloczek-latarka, maskotka, inne.

Turystyka:

niebieski szlak rowerowy.
żółty z Bielawy przez Trzy Buki, Słoneczną, Kalenicę, Bielawską Planę do Zdrojowiska.

Additional Hints (No hints available.)