Skip to content

Melafir - zastygła lawa z podkrakowskich wulkanów EarthCache

Hidden : 4/28/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Melafir
wycieczka po skałach wulkanicznych w okolicach Krakowa

Melafir
Na terenie Polski można wyróżnić cztery regiony ze śladami wyraźnej aktywności wulkanicznej. Są to Sudety, Dolny Śląsk, okolice Krakowa oraz Pieniny.
Na obszarze znajdującym się w Małopolsce można wyodrębnić cztery cykle wulkaniczne, które różnią się składem wypływającej magmy (tzw. intruzji). W Regulicach odsłonięcia znajdują się na terenie dawnego kamieniołomu oraz blisko drogi prowadzącej w kierunku Alwerni. W obu miejscach i ich okolicach wydobywano skałę do celów przemysłowych - używaną głównie przy budowie dróg.
Wulkany na tym terenie były najbardziej aktywne w końcowym okresie orogenezy waryscyjskiej - na przełomie karbonu i permu. Naukowcy obecnie wyróżniają w tych okolicach trzy wypływy lawy, które są przedzielone dwoma warstwami skał piroklastycznych. Skały powstałe z lawy nie zawsze wyglądają tak samo - można spotkać je w formie litej oraz zwietrzałej, a nawet jako strukturę przypominającą gąbkę. Badając skład mineralny skał można je zaliczyć do trachybazaltów lub trachyandezytów. W Polsce występuje one też pod lokalną nazwą Melafiru.
W skałach pochodzenia wulkanicznego znajdujących się w tych okolicach występują pęcherze, które są wypełnione różnego rodzaju minerałami. Obok minerałów z grupy zeolitowych można napotkać w nich także kalcyt, a nawet kwarc. Szczególnie wartościowy jest monokrystaliczny kwarc, który w zależności od koloru posiada także inne nazwy. Zabarwiony na fioletowo jest znany jako ametyst, żółty to cytryn, przeźroczysty to kryształ górski a czarny to morion. Kwarc można spotkać także w wielu innych kolorach - tu wymieniłem tylko kilka najbardziej interesujących. Na terenie samego kamieniołomu znajdowano geody ametystowe o średnicy do 20 cm.
W czasie wycieczki GeoMaki znalazła kawałek skały z malutkimi kryształami górskimi, a ja dużo mniejszy zlepek kryształów (wielkości groszka). Pomimo niewielkiej wartości radość z ich znalezienia była ogromna.

Na górze mój groszek, na dole kamień z kryształkami znaleziony przez GeoMaki
Zadania:
1) Wulkany przez które wylała się lawa wybuchały w czasie orogenezy waryscyjskiej. Jak myślisz dlaczego w obecnym krajobrazie okolic brakuje charakterystycznych stożków wulkanicznych?

2) W którym punkcie można napotkać skałę wulkaniczną pokazaną na zdjęciu z kamieniem o strukturze gąbki?
Skoro pochodzi on z tego samego wylewu magmy co pozostałe skały, dlaczego aż tak bardzo różni się od nich wyglądem i strukturą?
Spróbuj określić w której warstwie skalnej - spągowej czy stropowej - można spotkać ten rodzaj skały?

3) W pobliżu punktu "Głaz" znajduje się duży kawałek kamienia z Melafiru. Zmierz go i oblicz jego masę. Przyjmij, że gęstość Melafiru to około 2,66 g/cm3.

Zgodnie z najnowszą wersją wskazówek do EC, skrytki mogą być logowane po wysłaniu odpowiedzi.

Odnajdź kamień i oblicz jego masę.
Pod lewym dolnym rogiem zostawiłem kilka fantów dla pierwszych odkrywców.

Additional Hints (No hints available.)