Skip to content

J-23 znowu nadaje! Multi-cache

This cache has been archived.

Kashubian Reviewer: Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od właściciela skrytki, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować. Jeśli w terenie pozostały jakiekolwiek elementy po skrytce, proszę o ich uprzątnięcie.

Kashubian Reviewer
Geocaching.com Volunteer Cache Reviewer for Poland

More
Hidden : 8/21/2014
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

J-23 znowu nadaje! to skrytka wieloetapowa dla tych, którzy nie zadowalają się łatwym łupem! Obejmuje cztery etapy wirtualne oraz etap finałowy, po którym czeka na Was rzeczywista skrzynka z logbookiem. Podjęcie skrytki zajmie ok. 30 minut i wymaga posiadania przyborów do pisania. Ostrzegam, nie wyrzucajcie notatek, wszystki wyliczenia przydadzą się Wam do określenia współrzędnych finałowych.


PL

J-23 znowu nadaje! to oczywiście kwestia z kultowego dla wielu pokoleń Polaków serialu pt. "Stawka większa niż życie". Nie będzie zatem niespodzianki, jeśli powiem, że skrytka służy upamietnieniu scen kręconych na potrzeby owego serialu w Olsztynie. Do przygotowania skrytki zmotywował mnie tekst Małgorzaty Pietkun pt. "J-23 nadawał z Olsztyna" opublikowany w sieci w 2013 r. Opis skrytki obfituje we fragmenty jej tekstu, którego lekturę polecam w całości! A teraz do szukania, gotowi, start!

ETAP 1: PROLOG

Pięć odcinków „Stawki większej niż życie” ze Stanisławem Mikulskim w roli Hansa Klossa i Emilem Karewiczem w roli Hermanna Brunnera zostało nakręconych w Olsztynie i jego okolicach.

W 1967 r. Olsztyn stał się na moment planem filmowym dla pierwszego polskiego serialu o super agencie Hansie Klossie. Nie całe miasto oczywiście zamieniło się w plan filmowy lecz zaledwie jego część, ale i to było dla mieszkańców nie lada atrakcją. Na budynkach pojawiły się niemieckie tablice z nazwami ulic, nazwami urzędów i szyldy sklepów. W oknach wisiały niemieckie flagi.

Fot. Kadr z filmu „Stawka większa niż życie”. Widok na ulicę Kołłątaja.

Stoisz przed tablicą w tzw. "Zaułku Stawki większej niż życie", przy ulicy Kołłątaja, w samym sercu miasta. To stąd pochodzą najbardziej charakterystyczne kadry z filmy, które nakręcono latem 1967 r.

Fot. Kadr z filmu „Stawka większa niż życie”. Ujęcie kręcono koło kina Awangarda.

Fot. Kadr z filmu „Stawka większa niż życie”. Na fotografii widoczna ul.Kołłątaja, widok spod kina Awangarda.

ZADANIE:

Stoisz przed tablicą upamiętniającą krecone w Olsztynie sceny z serialu "Stawka większa niż życie". Spójrz dokładnie na tablicę i wynotuj następujące informacje:

A = suma cyfr z pierwszej linijki tekstu

B = suma cyfr z ostatniej linijki tekstu

Uzyskane liczby podstaw do wzoru:

N 53 46.500 + [(A+B+1)*5] + (3*A) + B + 6

E 020 28.300 + [(A+B+1)*5] + (5*A) + B + 2

Udaj się pod wyliczone współrzędne.

 

ETAP 2: OBLĘŻENIE

W 15. odcinku serialu zatytułowanym „Oblężenie” miejscem akcji ponownie staje się Olsztyn, a dokładnie Stare Miasto, olsztyński Zamek Kapituły Warmińskiej i ul. Okopowa. Sceny kręcone na olsztyńskim zamku ukazują jak Kloss wchodzi przez kamienny most do budynku dowództwa obrony miasta Tolberg. Kto choć raz widział Zamek Kapituły Warmińskiej nie pomyli tego miejsca z żadnym innym. W filmie widać most nad dawną fosą zamkową (po lewej w fosie znajduje się amfitetr), a budynek dowództwa odegrał właśnie zamek w Olsztynie.

Fot. Zamek Kapituły Warmińskiej w odcinku pt. "Oblężenie".

Ostatnie sceny serialu kręcone w Olsztynie rozegrały się na dziedzińcu biblioteki miejskiej, na Starym Mieście przed Starym Ratuszem (wejście do Ratusza, apteka, okolice kina Awangarda), ul. Kołłątaja, na przepięknym moście Św. Jana Nepomucena nad Łyną i malowniczej przystani nad jeziorem Kortowskim. W 17. odcinku pt. „Spotkanie” Olsztyn odegrał rolę miasteczka zajmowanego przez Niemców. Wtedy to właśnie na Starym Mieście pojawiły się niemieckie czołgi.

ZADANIE:

Stoisz właśnie pod jedną z tablic umieszczonych na murach zamku. Spójrz na nią dokładnie i wynotuj:

C = suma cyfr z daty pod godłem

D = liczba liter pierwszego imienia i nazwiska umieszczonego na tablicy

Uzyskane liczby podstaw do wzoru:

N 53 46.500 + [5*(D+5)] + (2*C) + 4

E 020 29.000 + (2*D) + C + 7

Udaj się pod wyliczone współrzędne.

 

ETAP 3: WIEM, KIM JESTEŚ

Odcinek pierwszy „Stawki” pt. „Wiem, kim jesteś” kręcony był m.in. na dziedzińcu aresztu olsztyńskiego przy al. Piłsudskiego. Hans Kloss razem z innymi więźniami ucieka z więzienia przez mur. W tym odcinku kręcono także sceny na Starym Mieście, przy ulicy Prostej, Bolesława Chrobrego i Mieszka I.

Fot. Kadr z odc. 1 „Wiem, kim jesteś”: Kloss i jego kompani uciekają z radzieckiego więzienia, czyli aresztu śledczego w Olsztynie (fot. TVP)

ZADANIE:

Stoisz pod murami olsztyńskiego aresztu. Przed Tobą znajduje się znak drogowy, a na nim napis. Odczytaj go i policz:

E = suma liter napisu

F = miejsce pierwszej litery napisu w alfabecie (wyłączając z liczenia polskie znaki, jak "ą")

Uzyskane liczby podstaw do wzoru:

N 53 46.600 + (5*E) + (2*F)

E 020 29.200 - (4*F)

Udaj się pod wyliczone współrzędne.

 

ETAP 4: PODWÓJNY NELSON

W kolejnych odcinakach, m.in. „Podwójny nelson” (7), jedną z ważniejszych ról zagrał budynek dyrekcji PKP przy ul. Emilii Plater (obecnie Urząd Marszałkowski). W czasie wojny w tym gmachu swoją siedzibę miało Gestapo, ale wówczas i w czasie kręcenia „Stawki”, gmach wyglądał inaczej niż dziś.

Fot. Kadr z odc. 7 „Podwójny nelson”: Ewa Fromm wychodzi z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie (fot. TVP)

W „Podwójnym nelsonie” kręcono też sceny w olsztyńskim parku nad Łyną, w Łącku koło Olsztyna oraz – sceny pościgu – na drodze do Szczytna koło jeziora Skanda i na wiadukcie w Dywitach. To właśnie ta najbardziej rozpoznawalna scena z czołówki serialu, w której z wiaduktu spada niemiecki samochód. Ponadto, na jeziorem Kortowskim w Olsztynie (dziś tereny kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, wówczas Akademii Rolniczo-Technicznej) nakręcono scenę spotkania Klossa z Pluschem.

Kolejny odcinek (8), pt. „Wielka wsypa” również rozegrał się w Olsztynie. Na planie pojawiła się gazownia przy ul. Knosały (działała do końca lat 70-tych) i olsztyńskie lotnisko na Dajtkach, które zagrało… poligon. Kręcono także sceny w lasach pod Kortowem, czyli dzielnicą uniwersytecką. I jeszcze ciekawostka. Każdy uważny widz zapamiętał z pewnością słynny skok Hansa Klossa z jadącego pociągu. Kloss skakał na rzadko wykorzystywanej linii kolejowej z Olsztyna do Łańska.

ZADANIE:

Stoisz w pobliżu tablicy umieszczonej na dawnym budynku rejencji (patrz zdjęcie). Spójrz na nią dokładnie i zanotuj:

G = liczba liter pierwszego wyrazu (w zasadzie całej pierwszej linii tekstu) widocznego na tablicy

Uzyskane podczas całej przygody z keszem "J-23 znowu nadaje!" liczby podstaw do wzoru:

N 53 46.400 + (2*G) + (2*D) + C + A + (3*F) + 1

E 020 29.000 + (2*C) + (2*B) + (3*E) + 1

 

FINAŁ!

Pozostało Ci udac się pod wyliczone współrzędne finałowe. Kesz to magnetyczny nano. Wiem, że po przejściu tak długiej drogi spodziewałeś się czegoś większego niż nano, jednak realia terenu, gdzie kesz został ukryty nie pozwalały na nic innego. Dlaczego więc został ukryty właśnie tam? Cóż, to ciekawe miejsce na zasadzkę a'la "Stawka większa niż życie", jednak bardziej z powodu lokatorów, którzy kiedyś rezydowali przy tej ulicy. Ale to już temat na inną opowieść i na innego kesza...


EN

Soon...

Additional Hints (Decrypt)

CY: yrjl tóeal eót qehtvrtb cybgxn RA: fbba

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)