Skip to Content

<

Bile kameny

A cache by klokan686 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/17/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bile kameny tvoři izolovanou, morfologicky vyraznou skupinu skal asi 1 km severne od Jítravy na upati vrchu Vysoká. V polovině 20. stoleti byly vyhlaseny prirodni pamatkou. Skaly jsou napadne svou belosti a zaoblenymi tvary, pripominajicimi mohutne hrbety odpocivajicich slonu, proto jsou nekdy oznacovany jako ………. , jako neobvykla ukazka zvetravani kridovych piskovcu jsou Bile kameny od roku 1955 chraneny a jsou take prvni zastavkou na naucne stezce,  ktera zacina v Jitrave. Skaly jsou tvoreny sikmo uklonenymi vrstvami svetlych svrchnokridovych piskovcu. K jejich nakloneni doslo v tretihorach vlivem tektonickych pohybu na luzickem zlomu, jehoz prubeh je dobre patrny na nedalekych Kozich hrbetech. Behem dalsiho vyvoje byly piskovce vystaveny intenzivni erozi, pri niz dochazelo k postupnemu rozsirování puklin a obrusovani povrchu skal, ktere tak ziskaly soucasnou podobu. Dnes jsou Bile kameny rozdeleny tremi sirokymi, temer svislymi puklinami do několika samostatnych skalních bloku, tvoricich male skalni mesto. Neobvykly vzhled 20 m vysokych skal je podminen jejich slozenim. Svrchni casti skal tvori piskovce s vyssim obsahem mineralu ……., kterému vdeci za svou bilou barvu. Stejnomerne slození techto piskovcu zase vedlo pri zvetravani ke vzniku zaoblenych tvaru. Na stenach nebo pri upati skal vznikly vyvetravanim mene odolnych vrstev piskovcu ovalne dutiny a jeskyne, z nichz nejvetsí je asi X m dlouha. V jedne ze skal je take miniaturni, pres 4 m dlouhy skalni tunel.

K Bílým kamenům se pojí také jedna pověst:  V dávných dobách se tady u ....... skal ztratila malé pastýřce kravička. Malá pastýřka v Bílých skalách bloudila tak dlouho, až našla kravku na jedné bílé skalce, která tam vylezla snad zázrakem. Holčička se vyšplhala za kravičkou, a co nevidí, vedle kravičky sedí malý trpaslík s dlouhými šedými vousy. Na překvapenou pastýřku trpaslík promluví slabounkým hláskem: „ Neboj se, nikdo ti neublíží, potřebujeme tvoji pomoc, vezmi si tento klíč od naší pokladnice“ a do ruky jí dá malý starobylý klíček s kovovým očkem a dál povídá: „ Časy se mění, lesy mizí, krajina je zpustošená a lidé jsou čím dál tím více zlí. My trpaslíci jsme rozhodli, že odtud odejdeme. Opatruj dobře tento klíček, pokud tak učiníš, nebudeš nikdy žít v bídě. Až nastanou lepší časy, tak se možná pro klíček vrátíme.“  Dívka celá překvapená se zeptá trpaslíka: „ A kde jsou ostatní trpaslíci, tvůj trpasličí lid?“ Mužík zvedl ruce k nebi a zvolal: „ Bratři trpaslíci kapuce dolů!“  Okolo pastýřky se postupně začalo zjevovat desítky trpaslíčků, kteří posedávali po okolních skalách. Trpaslík se smutně podíval na pastýřku, usmál se, podal ji ručičku na rozloučenou a opět zavelel: „ Kapuci nahoru!“ Všichni malí  mužíci zase zmizeli a se vzdalujícím se zpěvem mířili  směrem k Žitavě, kde se měli setkat se svými bratry z Krušných hor. Dívenka se jako ve snění a s pevně sevřeným klíčkem v ruce vrátila domů s kravičkou, která se už zase  pásla na louce poblíž skal.  Klíček od pokladů schovala v dutině lípy nedaleko domova a spokojeně žila až do smrti. Klíček v dutině staré lípy je dobře uschován dodnes, protože od té doby trpaslíky v okolí Jitravy nikdo nespatřil. 
  1. Díky čemu má skalní útvar nápadně bílou barvu ?
  2. Změřte kolik metru na delku ma největší jeskyně
  3. Co se vyskytuje v okolí Bílých kamenů ? Infotabule 1 ( před skálou)
  4. V poslední době ledové se v blízkosti Bílých kamenů vytvořilo co ? Infotabule 2 ( za skálou)
  5. Uveďte jiný název skal, častěji používaný
  6. Kolem skal vede naučná stezka, jaká ?
  7. Nepovinné : Vyfoťte Vás, nebo Vaši GPS u skal
  8. Odpovedi mi posilejte na mail v mem profilu, logovat muzete hned, necekejte na moji odpoved

 

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

431 Logged Visits

Found it 425     Didn't find it 1     Write note 3     Publish Listing 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 329 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.