Skip to content

Szlakiem Noteci #7 Traditional Geocache

This cache has been archived.

PrezesBarcin: Niestety kesza nie ma powstanie nowy
Zostanie minimalnie tez zmienione miejsc ukrycia

More
Hidden : 5/16/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
4.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Walory przyrodnicze Pałuk – liczne jeziora i rzeki, stwarzają dogodne warunki do uprawiania turystki wodnej i sportów wodnych: żeglarstwa, windsurfingu, kajakarstwa. Prężnie działają tutaj kluby żeglarskie, koła i związki wędkarskie. Jeden z atrakcyjniejszych szlaków wodnych stanowi rzeka Noteć, która jest główną częścią Wielkiej Pętli Wielkopolskiej (szlaku żeglugi śródlądowej). Ta jedna z najdłuższych rzek w Polsce (389 km) przepływa przez trzy województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie; rozpoczyna swój bieg na pograniczu Kujaw na południe od Inowrocławia, a kończy w rzece Warcie koło miejscowości Santok. Noteć stanowi idealne miejsce lęgowe dla wielu gatunków ptaków. Możemy tutaj zaobserwować m.in. gęgawy, płaskonosy, błotniaka stawowego czy tez kaczki cyranki. Na zlewni Noteci w pradolinie Gąsawki można spotkać kanię czarną i rdzawą, kropiaki, zielonki oraz inne klastyczne ptaki z obszarów łąk i torfowisk.

W okolicy Barcina przy ujściu Noteci do Jeziora Wolickiego występują żurawie i czaple siwe – ptaki objęte ochroną gatunkową. Rzeka i jej otoczenie systematycznie zmieniają swoje oblicze – przy nabrzeżach powstają i rozwijają się przystanie żeglarskie, rozwija się infrastruktura turystyczna. W Barcinie funkcjonuje stanica żeglarska – niedawno przebudowana, rozbudowana o nowy hangar i kompleksowo wyposażona. Działa tu Klub żeglarski „NEPTUN” oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Turyści mają możliwość nieodpłatnie skorzystać z rowerów wodnych 4 i 6 – osobowych, kajaków 2 i 3 – osobowych oraz łodzi wiosłowej. Wypożyczalnia sprzętu wodnego znajduje się też w pobliskim Łabiszynie. Płynąc dalej w gorę rzeki Noteć dopłynąć można do Jeziora Wolickiego (pow. 243,5 ha, głębokość maksymalna 15,4 m a średnia ponad 4 m, typ rybacki – jezioro leszczowe). Stamtąd odbijając na wschód można dopłynąć do Barcina. Jednak trzymając się szlaku Pałuckiej Pętli Kajakowej dopływa się do trzeciej części szlaku tzw. Strugi Foluskiej, która łączy w sumie ze sobą pięć jezior. Przepływa przez Jezioro Kierzkowskie i Jezioro Ostrowieckie; są to jeziora rynnowe polodowcowe, malowniczo usytuowane między połaciami łąk i lasów, które łączy kanał przepływający przez wieś Wójcin. Z Jeziora Ostrowieckiego (pow. 159,6 ha, głębokość maksymalna 28,6 m, średnia 6,3 m) dopływa się kolejnym bardzo wąskim i płytkim kanałem do Jeziora Foluskiego (pow. 62,4 ha, głębokość maksymalna 28,4 m, średnia 10,4 m). Następnie jest Jezioro Grzmiące i ostatecznie wpływa się na Jezioro Chomiąskie. Jest to drugie najgłębsze jezioro Pałuk z maksymalna głębokością 34,3 m, średnią 9,7 m i powierzchnią 102,2 ha. Nad jeziorem znajduje się Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z barokowymi rzeźbami św. Stanisława i św. Wojciecha. Po południowej stronie jeziora kończy się Pałucka Pętla Kajakowa. Szlak ten należy do średnio trudnych. Trzeba też uważać na liczne płycizny na Gąsawce i Strudze Foluskiej. Oczywiście spływ można rozpocząć w każdym dowolnie wybranym przez siebie miejscu w zależności od tego ile ma się czasu i sił na przepłynięcie trasy.  Kolejny szlak kajakowy to szlak Starej Baśni, który częściowo pokrywa się z Pałucką Pętlą Kajakową. Trasa szlaku rozpoczyna swój bieg w Kruszwicy i kończy w Żninie. Długość trasy spływu wynosi 74 km. Szlak podzielony jest na cztery odcinki o podobnej długości. Przez gminę barcin przebiega drugi odcinek szlaku, począwszy od Jeziora Sadłogoskiego (pow. 72,8 ha i max. 6 m głębokości). Z tego miejsca rozpościera się piękny widok na łąki i pola, wiatraki otaczające jezioro.

Dalej rzeką dopłyniemy do miejscowości Barcin (ok. 8 tys. mieszkańców). Tu przepływa się pod dwoma mostami drogowymi i kładką dla pieszych. Nad lewym brzegiem Noteci usytuowany jest Kościół pw. św. Jakuba Większego. Po drugiej stronie rzeki wznosi się dumnie zrewitalizowana Góra św. Wojciecha. Wzgórze jest częściowo ukształtowane naturalnie, a częściowo przez pracę rąk ludzkich. Można stad obserwować panoramę całego Barcina i doliny Noteci. Wzdłuż rzeki – od Kościoła pw. św. Jakuba Większego przez okolice tzw. „garbatego mostu” aż do Stanicy żeglarskiej „NEPTUN” – ciągnie się trakt spacerowy. Niedaleko stąd do rynku, gdzie przy fontannie i w otoczeniu zieleni, można oddać się chwili wytchnienia. Na terenie stanicy można bezpłatnie skorzystać z pola namiotowego z wyznaczonym miejscem na ognisko oraz sanitariatów (toalety, WC, prysznice). Udostępniane jest także zaplecze warsztatowe do drobnych napraw uszkodzeń sprzętu wodnego, powstałych w trakcie rejsów czy spływów kajakowych. Po drugiej stronie znajduje się nowoczesny plac zabaw. Płynąc dalej rzeką Noteć dopływa się do Jeziora Wolickiego. Akwen otoczony jest łąkami, które dochodzą do łagodnych brzegów jeziora, a dzięki temu, że jest pomost i plaża, można bezpiecznie dobić do brzegu. Jezioro Wolickie charakteryzuje owalny kształt, powierzchnia 243,5 ha przy maksymalnej głębokości 15,4 m. Najgłębszy obszar zajmuje niecałe 10% powierzchni dna, a średnia głębokość nie przekracza 5 m.

WAŻNE

Zapraszamy serdecznie do Barcina s do skorzystania z oferty “stanicy żeglarskiej NEPTUN”

Dla osób, które chcą skorzystać bezpłatnie z kajaku, roweru wodnego mogą to zrobić za okazaniem dowodu osobistego, wpłacie 20 zł kaucji (zwracana po oddaniu sprzętu) i wyruszać w trasę po Noteci.

Godziny otwarcia wypożyczalni sprzętu wodnego:

Od wtorku do piątku

od godz. 14.00 do 20.00

W sobotę, niedziele i święta

od 10.00 do 20.00

W dniach od 20 kwiecień – 30 wrzesień każdego roku

Skrytka dostępna z rzeki

Skrytki dostępne dla osób dorosłych Dzieci i młodzież tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej.

Additional Hints (Decrypt)

xbemra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)