Skip to content

LEŚNE TROPY - Zaskroniec czy żmija zygzakowata? Multi-cache

This cache has been archived.

gokglowczyce: archived

More
Hidden : 5/17/2015
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


W naszym regionie występuje tylko jeden niebezpieczny dla nas wąż, jest to żmija zygzakowata. Drugim często spotykanym gadem jest zaskroniec, który jest niegroźny, a zazwyczaj mylony jest ze żmiją.

Żmija zygzakowata (Vipera berus) – przeciętna długość to 40-70 cm (niektóre do 90cm). Oko zaopatrzone jest w pionową, soczewkowatą źrenicę. Żmija może występować w różnych odmianach barwnych: srebrna (bądź popielata) – przeważnie u samców, brunatne (brązowe,rdzawe) – przeważnie samice i młode, najrzadszą do spotkania jest odmiana melanistyczna (czarna).

Zaskroniec zwyczajny(Natrix natrix) – jest najpospolitszym polskim wężem. Najbardziej charakterystyczną dla niego cechą są dwie żółte plamy z tyłu głowy. Wierzch ma szarawy, czasem lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami. Długość ich ciała sięga do 100 cm, jednak zwykle spotykane są okazy 60-80 cm. Zasiedla te same obszary co żmija zygzakowata.

Jak odróżnić?

- Zaskroniec posiada na głowie dwie charakterystyczne żółte plamki, żmija nie posiada

- Żmija posiada wyraźny zygzak na całej długości ciała. Zaskroniec ma kolor jednolity z drobnymi nieregularnymi plamkami (uwaga - odmiana melanistyczna żmii ma ten zygzak niewidoczny!)

- zaskroniec ma mniej oddzieloną głowę od ciała niż żmija – to ze względu na brak gruczołów jadowych, które znajdują się tuż za oczami żmii.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :) Skrzynka przygotowana przez mała_mi

SKRZYNKA: Pod kordami odnajdź  "węża", ułóż właściwy wzór, odczytaj współrzędne i odnajdź pojemnik :)

Additional Hints (No hints available.)