Skip to content

LEŚNE TROPY - Sóweczka Traditional Geocache

This cache has been archived.

gokglowczyce: archived

More
Hidden : 5/19/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Sóweczka zwyczajna (Glaucidium passerinum) – gatunek niewielkiego ptaka z rodziny puszczykowatych. Zamieszkuje lasy północno-wschodniej Europy oraz Azji, aż po wschodnią Syberię. To najmniejsza sowa występująca w Europie. Ma krępą sylwetkę, okrągłą, niewielką głowę. Szara szlara (talerzowato ułożone pióra wokół oczu i dzioba u sów – służy do skupiania fal akustycznych w celach nawigacyjnych) słabo zaznaczona. W locie przypomina sylwetką szpaka. Pod względem wielkości dorównuje drozdowi śpiewakowi (długość ciała około 17 cm), choć potrafi złowić zdobycz tej samej wielkości co ona! Sóweczki odzywają się i są aktywne głównie o świcie i o zmierzchu. Widuje się je najczęściej na czubkach świerków i innych drzew. Nie jest to ptak bardzo płochliwy, ale ciężko go zobaczyć w dzień ponieważ przesiaduje w gęstwinie gałęzi drzew. Preferuje wysokopienne bory świerkowe, świerkowo-jodłowe i mieszane z polanami i młodnikami. Sóweczka do wylęgu wyszukuje dziuple, głównie po dzięciole dużym. Zajętą przez sóweczkę dziuple poznaje się po gromadzących się piórach, puchu i wypluwkach u podstawy drzewa. Samica czyści bowiem codziennie swoje lęgowisko i wyrzuca z niego wszystkie zbędne rzeczy. Samica składa średnio 4-5 jaj. Wysiaduje wyłącznie samica, w tym czasie samiec donosi jej pokarm. Pisklęta wykluwają się jednocześnie. Opuszczają gniazdo po 25-30 dniach. Po około 10 dniach po wylocie samica przestaje się nimi zajmować, a na kolejne 20 dni przejmuje opiekę samiec.

Liczebność w Polsce szacowana jest na 300-400 par. Sóweczki objęte są ochroną gatunkową ścisłą. Temu gatunkowi zagraża najbardziej niszczenie naturalnych siedlisk – starych drzewostanów. 

 

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!! 

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

skrzynka przygotowana przez: dudziol

SKRZYNKA: Tradycyjny kesz na kordach, obejdź błota i znajdź ostatnią rezerwę wojskową Rzeczypospolitej.

Additional Hints (No hints available.)