Skip to content

Zbiornik poflotacyjny Żelazny Most Traditional Geocache

This cache has been archived.

Silesian Reviewer: Archiwizacja

More
Hidden : 12/21/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Mały klipsiak z logbookiem bez ołówka


Z miejsca ukrycia skrytki patrząc na północ widać ogromny obiekt przemysłowy w nomenklaturze KGHM zwany Obiekt Unieszkodliwania Odpadów Wydobywczych "ŻELAZNY MOST". Do końca lat 90 XX wieku można było z tego miejsca zobaczyć lustro solanki na szczycie tego zbiornika. Wśród obiektów tego typu jest największy w Europie a drugi na Ziemi. Przeznaczony jest do składowania odpadów poflotacyjnych rud miedzi wydobywanych w ZG „Lubin”, ZG „Polkowice-Sieroszowice” i ZG „Rudna”. Odpady te mają formę mieszaniny wody i skał zmielonych na pył.

zb_ZM_200809_1
Widok na OUOW Żelazny Most od strony południowo-wschodniej (wrzesień 2008r.)

Formowanie składowiska wykonywane jest metodą do środka, poprzez podwyższanie zapór ograniczających oraz deponowanie odpadów transportowanych do składowiska systemem rurociągów. Składowisko formowane jest z odpadów w ten sposób, że grubsze frakcje deponowane są i osadzane na plażach stanowiących obrzeże składowiska, natomiast frakcje drobniejsze deponowane są i osadzane w centralnej części składowiska, posiadającego kształt zbliżony do koła.

zb_ZM_200809_2
Widok na OUOW Żelazny MOst od strony północnej (wrzesień 2008r.)

Budowę zbiornika rozpoczęto w 1974 roku, a eksploatację (i równoczesną rozbudowę) od 12 lutego 1977 roku. Jako miejsce lokalizacji składowiska wykorzystano naturalną dolinę (nieckę), ale oprócz tego na jego potrzeby zalano trzy miejscowości: Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów. Jest on cały czas rozbudowywany i obecnie OUOW Żelazny Most znajduje się w fazie rozbudowy do korony zapór wynoszącej 180 m. n.p.m., co ma pozwolić na magazynowanie odpadów o łącznej objętości wynoszącej ok. 620 mln metrów sześciennych.
Dla zwiększenia jego pojemności i bezpieczeństwa eksploatacji planuje się rozbudować OUOW Żelazny Most o tzw. kwaterę południową. Pozwoli to na składowanie odpadów poflotacyjnych do roku około 2042, przedłużając w ten sposób możliwości prawidłowego funkcjonowania KGHM Polska Miedź S.A.

Additional Hints (No hints available.)