Skip to Content

This cache is temporarily unavailable.

Rico Reviewer: Disablování listingu keše.

Autora prosím o provedení údržby keše, v opačném případě bude po cca dvou měsících následovat další výzva a po ní může být keš archivována.

V případě potřeby mě můžeš kontaktovat zde:
Message Center|Zpráva přes profil|e-mail: rico.reviewer@gmail.com

Rico Reviewer - Comunity Volunteer Reviewer

More
<

Obchodni akademie a Lexova vila

A cache by honza_1977 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/21/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Obchodní akademie a Lexova vila patří mezi nejvýznamější stavby rakovnické moderní architektury.


Edit září 2016

Moje kešky by Vám měly přinést nové informace a upzornit na zajimavé objekty. Jejich odlov nemusí vyhovovat každému, lovit je není Vaše povinnost :)

Obchodní akademie

 

O Architektovi F. A. Librovi

F. A. Libra patřil k předním českým funkcionalistickým architektům. Množství jeho soutěžních projektů (cca 50) a zejména množství realizovaných staveb svědčí o jeho mimořádném talentu a píli. Obsáhl široké spektrum architektonické tvorby - urbanismus, obytné budovy, peněžní a léčebné ústavy, jesle a školky, koupaliště, průmyslové stavby, interiéry, avšak i plakáty a drobný design. Jeho budovy se vyznačovaly dokonalým provozním řešením a kultivovaným architektonickým výrazem. Zejména jeho největší a nejznámější realizace - areál sanatoria pro léčbu TBC ve Vyšných Hágách - patří k nejlepším a nejcitlivějším funkcionalistickým stavbám třicátých let u nás.

Realizace v Rakovníku: škola pro ženská povolání (dnes Masarykova obchodní akademie, 1927), okresní úřad, keramická továrna (1930), urnový háj (1931) vč. památníku bří Burianů (1928)

Zdroj: Prostor-ad.cz

 

Historie školy

1929 - postavena stávající budova školy podle projektu arch.ing. Františka Libry. Od tohoto roku je v ní zřízena Masarykova veřejná obchodní škola města Rakovníka (existovala až do roku 1960) a také veřejná odborná škola pro ženská povolání, kupecká pokračovací škola pro učně oděvních živností (existovaly do roku 1945).

1937 - zřízena Masarykova čs. obchodní akademie (čtyřleté maturitní studium)

1940 - budova školy rozšířena nástavbou o dvě učebny ve 2. patře a čtyři ve 3. patře

1941 - změna názvu školy na Obchodní akademie

1944 - zabrání školní budovy německou brannou mocí (v budově zřízena vojenská nemocnice)

1945 - obnovena činnost Masarykovy obchodní akademie

1949 - změna názvu na Masarykova vyšší hospodářská škola

1951 - změna názvu na Vyšší hospodářská škola

1953 - změna názvu na Hospodářská škola - čtyřleté studium

1958 - přistavěna svépomocí tělocvična školy

1960 - změna názvu na Střední ekonomická škola v Rakovníku

1990 - obnoven název Masarykova obchodní akademie Rakovník

1998 - dokončena přístavba školy (aula, 4 učebny, šatny, studovna, soc. zařízení pro tělocvičnu)

2003 - byla uvedena do provozu nově vybudovaná tělocvična

Zdroj: web školy

 

Lexova vila

je kulturní památka České republiky. Vila byla postavena v letech 1908 až 1910 pro rakovnického malíře a profesora reálného gymnázia Františka Lexu, který studoval na pražské Uměleckoprůmyslové škole ve stejné době jako architekt Otakar Novotný. Byl to právě Lexa, kdo Novotnému zprostředkoval i druhou významnou rakovnickou zakázku – Sokolovnu (1912). Lexova vila byla také zapsána do seznamu slavných středočeských vil na zámku v Roztokách u Prahy. V roce 1998 byla budova prohlášena kulturní památkou České republiky.

Budova stojí jihovýchodně od historického centra Rakovníka za Čermákovými sady. Reprezentuje období geometrické secese či moderny. Povrch budovy tvoří spojení omítnutých ploch a obkladů ze struskocementového zdiva. Nad přízemní obslužnou částí se nachází plochá střecha. Architekt usiloval o účelné uspořádání interiéru. Kolem centrální schodišťové haly stojí jednotlivé pokoje, schodiště je spojuje s podkrovím.

Stále se zde nachází původní nábytek, jehož jednotícím prvek je malý vyřezávaný čtverec ve středu jednotlivých polí. Dále v pokojích visí jednoduché nástěnné malby s geometrickými a dekorativními prvky. Výzdoba a materiál odlišují jednotlivé obytné místnosti. Zahrada kolem domu je navržena prostě, v nároží rostou v cihlových květináčích stromy, záhony byly původně osázeny růžemi.

Další stavbou Otakara Novotného je blízká Sokolovna.

Zdroj: Wikipedie

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

632 Logged Visits

Found it 566     Didn't find it 39     Write note 7     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 14     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 18 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.