Skip to content

monty pythonuv "zivot briana" Mystery Cache

Hidden : 1/11/2017
Difficulty:
4.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


49

s.tuv

Nedá se nic dělat. Život Briana je geni­ální film, kte­rý „paroduje“ něco, co dneska křes­ťané pova­žu­jí za samo­zřej­most, tzn. že všechno, co je v Bibli, je pravda... Brian nao­pak uka­zuje, že Víra je zatra­ceně slo­žitá věc, a že mysl lidí je snadno ovliv­ni­telná. A pro­tože mám mysti­fi­kace sakra rád, je tady další mystery keš navazující na sérii keší o Monty Pythonech! Je to příběh obyčejného muže, který nechtěl být mesiášem, ale nikdo ho neposlouchal. Prostě něco, co se při troše smůly může stát i vám...

První film z pythonovské produkce (Monty Python a Svatý grál) měl obrovský úspěch jak u kritiky, tak u diváků, a Pythoni proto začali vážně uvažovat o natočení dalšího celovečerního filmu. Při premiéře Svatého grálu v New Yorku padla otázka od novináře: „Jaký bude váš další film“. A Erik Idle ihned odpověděl: „Slávy chtíč Ježíše Krista“. Tehdy ještě netušil jak blízko pravdě je. Postupně začali vymýšlet spousty rouhačských fórů, že Ježíš byl tesař a kříže od něj byly zfušované, atd. To nejdřív zavrhli, ale postupem času začali sledovat ty strašlivé biblické filmy a studovat Bibli, až se z toho začal rodit ucelený scénář. Biblický příběh o hledání nového mesiáše. A protože všichni sdíleli nedůvěru k organizovanému náboženství, rozhodli se pro příběh, který by parodoval počátky křesťanství stejně, jako Svatý Grál parodoval Artušovské legendy.

„Jakmile jsme se pustili do náboženství a Bible, bylo nám všem jasné, že se pohybujeme na choulostivé půdě. Jisté lidi velmi urazíme, když to neuděláme pořádně. John a Graham přišli s čímsi o Poslední večeři, kdy se Ježíš snaží zamluvit stůl v restauraci:  - Á, Vy si chcete zamluvit poslední večeři? Pro 13 lidí? … Volné jsou už jen dva stoly. Jeden stůl pro 6 a druhý pro 7.  - Ale my potřebujeme být všichni na jedné straně“... Spoustu se toho namluvilo, ale většinou ani nezapsalo. Dokonce ještě ani netušili, jestli ve filmu vůbec postavu Ježíše chtějí nebo o něm budou vtipkovat jen tak nějak mimo něj. Chtěli se zaměřit na to co je legrace, a ta není v tom co Ježíš říká, ale v tom, jak si to lidé špatně vykládají. Nakonec přišel nápad s alternativní postavou, která prožila stejný nebo podobný život ve stejný čas jako Ježíš, ale nebyla tím pravým Mesiášem.

57

Práce na scénáři začaly v prosinci 1976. Film by ale nevznikl bez pomoci kytaristy skupiny Beatles, a shodou okolností také velkého fanouška Pythonů, George V. Harrisona. Aby mohl zafinancovat třímilionový rozpočet, založil vlastní produkční společnost Handmade Films (Eric Idle tento krok později glosoval jako „nejdražší lístek do kina v historii“). Když se ho ptali, proč to udělal, tak odpověděl: „No, víš….protože to chci vidět“. Původně měla film produkovat společnost EMi Films, ta ale nakonec v poslední minutě z projektu odstoupila kvůli kontroverznímu tématu. Harrison si za svou pomoc vysloužil miniroličku pana Papadopulose, který se krátce pozdraví a potřese si rukou s hlavním hrdinou v jedné z davových scén.

Film se natáčel v tuniském městě Monastir, kde mohli tvůrci použít kulisy z filmu Ježíš Nazaretský od Franca Zeffirelliho, a v Maroku (kulisy z natáčení Hvězdných válek). Spousta místních bylo najato jako kompars. Režisér filmu Terry Jones o nich řekl: „Všichni byli najednou strašně chytří, protože předtím pracovali pro Zeffirelliho. A tak jsem pořád musel poslouchat ty postarší Tunisany, jak mi říkají: ‚No jo, ale pan Zeffirelli by to takhle určitě neudělal'". Šetřilo se tak, že 6 členů skupiny zahrálo 40 postav. Graham Chapman, který v té době stále trpěl alkoholismem, byl tak rozhodnut hrát hlavní roli (na kterou si brousil zuby i John Cleese), že do natáčení úplně přestal pít. V listopadu 1978 bylo natáčení dokončeno a v lednu příštího roku byla na světě první verze filmu.

w.xyz

Příběh začíná roku 33 n. l. v Judee, v sobotu odpoledne, okolo svačiny. Brian Cohen, který se narodil ve stejný den jako Ježíš, je běžný Žid - nenávidí Římany a s matkou chodí na kamenování, kam mají ženy vstup zakázán a tak to řeší falešnými fousy. Poznámka: došlo zde k paradoxní situaci - muži hrají ženy, které se ve filmu maskují za muže.Otázkou je: Co měl usvědčený rouhač k večeři? halibuta [n], orangutana [re], vydru [f].

Brian Cohen se chce přidat k židovské teroristické osvobozenecké organizaci Lidová fronta Judee, aby pomohl svou zemi osvobodit od nadvlády Římanů. A to i přesto, že Římané dali Židům: klimatizaci [t], lázně [m], rolety [an]. Skupinu vede Reg a činnost skupiny spočívá hlavně ve věčných rezolucích, absurdních požadavcích a hlasování. Briana mezi sebe přijmou pouze pod podmínkou, že napíše na zeď paláce "Římané, jděte domů", což sice napíše, ale špatnou latinou. Správně to je: Romanes eunt domus [me], Romanus ate domi [pa], Romani ite domum [ra]. Z Briana je rázem hrdina.

428

Organizace se rozhodne přepadnout Pilátův palác. Komando v paláci narazí na nepřátelskou židovskou organizaci, která má stejný plán a nakonec se vzájemně pobijí. Masakr přežije pouze Brian Cohen, který je předveden před Piláta. Při výslechu se snaží najít polehčující okolnosti a vypoví, že jeho otec byl setníkem v jeruzalémské posádce a také hrdý Říman jménem: Pius čůrus [r], Poblius Tupus [m], Orgius MaXimus [g]. Nastalý zmatek okolo jmen Pilátových přátel využije Brian k útěku.

Při útěku ulicemi se začne vydávat za potulného kazatele, kterých je tehdejší Jeruzalém plný, ale bohužel svými slovy zaujme jednu skupinu následovatelů. Takže teď musí prchat před římskými vojáky i následovateli. Během útěku se mu podaří učinit několik „zázraků“: slovem stvoří jídlo [c], vstane z mrtvých [a], vyléčí hluchoněmého [op]. Už není pochyb, Brain je skutečný mesiáš.

16

Brianova matka ale o tom nechce ani slyšet. Brian davu následovatelů marně opakuje, že mají: následovat muže s křížem [af], hledat odpovědi vlastním rozumem [o], rozdělit se na „tykvisty“ a „sandálisty“ [e].

Římané Briana znovu zatknou a i přes rozhodné rezoluce jeho organizace ho pošlou na ukřižování. Nepomůže mu ani Pilátova milost. Je mu úplně jedno, že okupační řád mu dává právo být ukřižován v čistě židovské sekci, stejně jako řád dává právo ukřižovat odděleně: Farizeje od Saduceů [o], Velšany od Skotů [g], Indiány od leprotiků [r].

Stejně jako u Svatého grálu, nevěděli jak film zakončit, když už jsou všechny postavy zatčené nebo ukřižované. Tady přišel Eric Idle a řekl: „Měli bysme to celé zakončit písničkou, veselou písničkou na způsob disneyovek, nějaká s pískáním. A tak vznikla píseň Always look on the bright side of life. Píseň tak slavná, že si ji zpívali i námořníci lodě HMS Sheffield D80X, když se potápěla po zásahu raketou ve válce o Falklandy. Mohli jste ji i slyšet na závěrečném ceremoniálu 30. LOH.

59

Po svém uvedení byl film samozřejmě terčem ostré kritiky z náboženských kruhů. Protože proti filmu protestovali křesťané všech denominací, Pythoni žertovali o tom, že se jim je téměř po 2000 letech podařilo konečně všechny sjednotit. V Anglii byl film v několika městech zakázán, lidé tak museli cestovat do sousedních měst, kde se film promítat směl. A to byla pro něj ta nejlepší reklama. Zajímavé to začalo být teprve v USA. Proti filmu vystoupilo mnoho náboženských frakcí a pořádaly demonstrace. Katoličtí, židovští, řecko-katoličtí a protestantští náboženští představitelé odsoudili tento film a newyorkská arcidiecéze jej oficiálně dala na index. Skupiny amerických ortodoxních křesťanů se u kin modlily za to, aby film neměl úspěch. Osm let byl zakázán v Irsku a na rok v Norsku (v sousedním Švédsku byl pak inzerován sloganem: Film je tak směšný, že jej v Norsku zakázali). Pythoni uvádějí, že některá města promítání filmu zakázala, i když neměla žádné kino. Terry Jones jednou prohlásil, že ze čtyř filmů, které byly zakázány v Irsku, natočil tři on a jeden Martin Scorsese. A krátká animovaná vsuvka s mimozemšťany byla nejen nečekaná změna žánru, ale i otázka: "Co by to pro křesťany znamenalo, kdyby se ukázalo, že ve vesmíru nejsme sami?"

Všichni členové Monty Pythonů jednotně protestovali proti obviněním, že jejich cílem bylo zničit něčí víru. Přiznávají, že film je rouhačský jen potud, že paroduje praktiky současných organizovaných náboženství, manipulovatelnost lidí a fanatismus – rozhodně ale neparoduje Boha jako takového. Když se ve filmu objeví Ježíš, je jeho role brána vážně a s respektem. Humor začne teprve, když jeho posluchači přes žvanící dav špatně porozumí jeho poselství o míru, lásce a toleranci. Důležité je, že Ježíš a Brian jsou dvě různé postavy, tak jak to ukazuje například scéna s vyléčeným malomocným. Ten si Brianovi stěžuje, že po tom, co ho Ježíš uzdravil, ztratil pravidelný příjem z žebrání. Brian tomu chudákovi dá celkem: půl denáru [hr], půl šekelu [n], půl talentu [t].

Jak se Pythoni vyjádřili ke kritickým reakcím útočícím na to, že zesměšňují Krista: “Postava Ježíše není v zásadě vtipná, vtipné je, když někdo mluví o lásce a míru a lidé pak tráví dva tisíce let tím, že se navzájem mučí a zabíjejí, protože se nemohou dohodnout, jak to řekl.“

 Na boji proti Římanům je skvěle parodován osvobozenecký boj, levicový terorismus i boj mezi různými frakcemi. Film je zkrátka politicky nekorektní až na půdu, i když velmi jemným (ale o to ostřejším) způsobem - naštěstí byl natočen v době, kdy to nikomu nevadilo.

Terry Gilliam: „Podle mě je to nejlepší scénář od Pythonů. Je to politický text, to je na tom vynikající, protože není o Ježíšovi, je o předsudcích, o odborech, o teroristech, o všech těch nesmyslech. Pět minut okolo sandálu a tykve vypoví celé dějiny náboženství. Je to nejstručnější, nádherný kousek předsudků, kacířství a trestu“.

Ke kontroverzi filmu snad jen tolik: Rowan Atkinson ve svém skeči Vřelé uvítání v pekle jeden čas říkal "Vy co jste viděli Život Briana se zařaďte za právníky."

Konec.

299

 

-          keš nenajdete na úvodních souřadnicích, ale na:           

N 49° 5s.tuv E 016° 5w.xyz

-          nejdříve řešte odpovědi na otázky, potom zbytek; správnou odpověď lze snadno dohledat v uvedeném odkazu

-          do logů neuvádějte žádné nápovědy, rady, postřehy, ani fotky z blízkého okolí, ať si to každý náležitě užije; naopak, uvádějte pocity z cesty, co jste si z toho odnesli nebo k čemu jste dospěli ...

-          odlov doporučuji za sucha a na vlastní nebezpečí; nakonec, jste osobnosti a nemusíte si nechat nikým nic říkat a myslíte jen sami za sebe...

-          pro jistotu si doneste vlastní tužku; krabička není ničím zvláštní, ale je dostatečně prostorná pro vaše cwg - samozřejmě měňte fér nebo vůbec

-          nevstupujte na soukromé pozemky, ať nedojde zbytečně k prozrazení místa uložení ... a navíc, vaše cesta nebude naplněna; tomu všemu předejte tím, že půjdete od doporučeného parkoviště (vše důležité je uvedeno v geochecku) 

 

GeoCheck.org
 

 

Additional Hints (Decrypt)

[lusteni] bqcbirqv: mvibgoevnan = bogvmaniven = boeanivmvgn (wrqab fybib) [final] trbpurpx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)