Skip to content

Szare Szeregi i Harcerstwo w Łukowie Mystery Cache

Hidden : 4/28/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zapraszam do odnalezienia skrytki związanej z Harcerstwem oraz Szarymi Szeregami - ich działalnością na terenie Łukowa. Założenie skrytki powiązałem z przenosinami pomnika poświęconego Szarym Szeregom i działaniami tej formacji na terenie Łukowa – w tym dniu założyłem również skrytkę.


Lilijka Szarych Szeregów

Wielu nurtował problem utrwalenia działalności harcerskiej na terenie miasta Łukowa. Niemniej podjęto trud opracowania i zebrania materiałów. Skompletowano tę wiedzę przy pomocy wielu ludzi, ich wspomnień, zachowanych fotografii. Między innymi dzięki temu, powstała książka Pana Ryszarda Grafika"Harcerstwo Łukowskie w latach 1912-1949". Czytając ją poznałem opis przebiegu akcji zdobycia skrzynek z amunicją.

W październiku 1912 roku, z inicjatywy młodzieży zrzeszonej w tajnej organizacji niepodległościowej „Zarzewie”, powstała w Polskiej Szkole Handlowej w Łukowie drużyna skautów. Wybuch I Wojny Światowej zahamował rozwój skautingu. Działające w byłym zaborze rosyjskim cztery organizacje na Zjeździe w Warszawie, w dniach 1-2 listopada 1916 roku, połączyły się i dały początek nazwie - Związek Harcerstwa Polskiego. W Łukowie ruch harcerski odrodził się w tym samym roku.

W czasie toczonych walk z najeźdźcą niemieckim, w oblężonej Warszawie w 1939 roku, zostało powołane do życia Polskie Państwo Podziemne ze wszystkimi strukturami, jak: administracją wszystkich szczebli, parlamentem, rządem, sądownictwem, oświatą i wojskiem – Służbą Zwycięstwa Polsce, później Związek Walki Zbrojnej przekształcony w 1942 roku w Armię Krajową. W tych ramach utworzyło się harcerstwo – męskie o nazwie Szare Szeregi i żeńskie o nazwie Związek Koniczyn później „Bądź Gotów”. Również z Łukowem splotły się losy i działalność Szarych Szeregów. Działały tu dwie grupy harcerskie - Grupa „Południe”, do której należeli harcerze młodsi i Grupa „Północ”, do której należeli harcerze starsi, którzy brali udział w akcjach dywersyjno-sabotażowych. Jedną z tych akcji było właśnie zdobycie 18 skrzynek z amunicją.

Bardzo przydatne dla oddziałów partyzanckich (obok własnych) były informacje uzyskane przez harcerzy dotyczące przede wszystkim ruchu wojsk niemieckich, czy dane dotyczące aparatu administracyjnego. Były one niejednokrotnie wykorzystywane w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Harcerze mieli własne źródła informacji w związku z wykonywaną pracą np. na kolei lub z obserwacji. Ponadto uzyskiwali je od rodziców czy znajomych pracujących na kolei, w różnych instytucjach, zakładach czy szkolnictwie. Szczególnie cenne były informacje dotyczące transportu kolejowego. Łuków stanowił ważny węzeł komunikacyjny. Przebiegały tędy linie kolejowe w kierunku Warszawy, Dęblina, Brześcia i Lublina. Przez Łuków szły transporty wojenne na wschód dowożące wojsko, sprzęt, amunicję, żywność, lekarstwa i inne wyposażenie na front. Na wymienienie zasługuje akcja zorganizowana przez harcerzy, w wyniku której zdobyto wagon amunicji.

Jak do tego doszło? Oto jej przebieg w oparciu o relację dowódcy – drużynowego druha Jana Dębskiego. W dniu 23 lipca 1943 roku... Zachęcam do przeczytania w/wymienionej przeze mnie książki p. Grafika, bądź też poszperania w sieci.


Pomnik Szarych Szeregów w Łukowie w nowej lokalizacji

Akcję upamiętniono pomnikiem – pierwotnie postawionym na prywatnej posesji. W dniu 30 września 2001 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika – obelisku pamięci harcerzy z Szarych Szeregów. Uroczystość odbyła się w 90 rocznicę powstania ZHP i 58 rocznicę zdobycia amunicji. Po 16 latach, w dniu 28.04.2017 r., pomnik przeniesiono w miejsce u zbiegu ulic: Okrzei, Zakolejnej i Bronisława Kondrackiego w Łukowie. Dokonano uroczystego odsłonięcia odnowionego pomnika Pamięci Harcerzy Szarych Szeregów. W uroczystości brały udział rodziny harcerzy, którzy dokonali rozładowania niemieckiego wagonu z amunicją. Pomnik jest zatem dostępny dla wszystkich, każdy może oddać hołd bohaterom Polski i choć na chwilę zatrzymać się i wspomnieć ich czyny.


Plakat rozwieszany na terenie miasta

Sam również postanowiłem (choćby z uwagi na to, że należałem kiedyś do harcerstwa) zwrócić uwagę na tamte wydarzenia – postanowiłem założyć tę oto skrytkę.

Odpowiedzi na pytania może ktoś zna, może dowie się od zrzeszonych harcerzy bądź harcerek, a może wyszuka w sieci (są dostępne, sprawdziłem). Na pewno można (co polecam) odnaleźć je po przeczytaniu krótkiej książki Ryszarda Grafika "Harcerstwo Łukowskie w latach 1912-1949". Warto zwrócić uwagę, że do książki zakradł się chochlik – jedno z nazwisk ma jedną litrę za mało.


Współrzędne skrytki wskazują miejsce ustawienia pomnika. Natomiast współrzędne finałowe (ukrycia skrytki) są następujące: N 51° 56.ABC E 022° 23.DEF gdzie:
A – pseudonim osoby pełniącej obowiązki dyżurnego ruchu na stacji w Łukowie w dniu rozpoczęcia akcji – liczba liter
B – część amunicji przekazana została NSZ, pozostała część została przewieziona przez harcerzy do wsi – liczba liter nazwy+1
C – kto zorientował się o włamaniu do wagonów (nazwa oryginalna) – trzecia część wyniku działania: suma cyfr ilości liter tej nazwy+1
D – nazwa „zielonego miejsca” w kierunku którego przenoszono skrzynie – liczba liter*2
E – co naprowadziło Niemców (co zdradziło, co znaleziono) na trop akcji – liczba liter
F – co aż dwukrotnie uniemożliwiło Niemcom wpadnięcie na trop akcji zdobycia skrzynek, prowadzonej przez Szare Szeregi – liczba liter

Skrytka zawiera logbook i ołówek. Proszę o ostrożne podejmowanie skrytki i odłożenie w to samo miejsce.

GeoCheck.org

Additional Hints (Decrypt)

cbfmhxnw... avrqmjvrqm an gnepml (fmhxnw h meóqyn) jfxnmr qebtr: cvngrx, 28, xjvrpvra 2017 15:31 Wnprx jvrprw cb cbcenjalz ebmjvnmnavh mntnqxv v cbqnavn jfcóyemrqalpu (trbpurpxre)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)