Skip to content

Mury obronne Traditional Geocache

This cache has been archived.

Kashubian Reviewer: Cześć kelgd,
Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od właściciela skrytki, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować. Jeśli w terenie pozostały jakiekolwiek elementy po skrytce, proszę o ich uprzątnięcie.

Kashubian Reviewer
Geocaching.com Volunteer Cache Reviewer for Poland

More
Hidden : 10/29/2018
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Mury obronne 

PL POLSKI 

Element zespołu staromiejskiego, przykład gotyckiej architektury obronnej zachowanej w pełnym, czytelnym obwodzie. Pierścień miejskich fortyfikacji Pasłęka powstał w pierwszej połowie XIV wieku, zastępując drewnianą palisadę. W XVII w. murowane fortyfikacje zostały wzmocnione zewnętrznymi ziemnymi bastionami. Około XVIII w, z uwagi na rozwój broni palnej, mury miejskie utraciły swoje znaczenie i zaczęto je rozbierać, traktując nierzadko jako łatwo dostępne źródło budulca. W ten sposób, ok. 1830 r. całkowicie rozebrano Bramę Garncarską oraz górne partie Bramy Młyńskiej. Wkomponowane w miejskie fortyfikacje baszty otwarte sprzyjały w XVIII i XIX w. wznoszeniu na murach budynków mieszkalnych, z których część przetrwała do dziś.

Linia murów biegnie po obwodzie nieregularnego wieloboku. Główny obwód pasłęckich obwarowań zamykały trzy bramy: Garncarska, Kamienna i Młyńska, z których dwie ostatnie zachowały się do dziś. Górne - licowe partie miejskich fortyfikacji zostały zbudowane z cegły w wątku wendyjskim, natomiast partie fundamentowe - z powszechnie dostępnych granitowych kamieni. Mury miejskie łączą się w północno-wschodnim narożniku miasta z murami obronnymi zamku tworząc wspólny system obronny.

Skrytka: magnetyk

Additional Hints (No hints available.)