Skip to content

Regina Cæli, Regina mundi, Regina Poloniæ Virtual Cache

Hidden : 6/4/2019
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   virtual (virtual)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jasna Góra to jedno ze wzgórz częstochowskich o wysokości 293 m n. p. m. niemniej jednak niemal dla każdego pierwsze skojarzenie związane z tą nazwą stanowi klasztor zakonu Paulinów zlokalizowany na tym niewielkim wzniesieniu. Miejsce to stanowi centrum kultu Maryjnego w Polsce a zarazem największy obiekt pielgrzymowania na terenie naszego kraju.

Już zbliżając się do Częstochowy naszą uwagę zwraca wysoka na 106,3 metra wieża klasztorna. Wchodząc na teren klasztoru i zwiedzając kolejne jego zakamarki uderza jego bogactwo architektoniczne oraz artystyczne, zaczynając od najstarszych partii gotyckich i renesansowych przez monumentalną barokową Bazylikę Jasnogórską po XIX wieczne zabudowania towarzyszące. Oprócz funkcji sakralnych jasnogórski klasztor pełnił funkcje obronne czego najlepszym przykładem są monumentalne wały oraz cztery bastiony. Przechadzając się po terenie Jasnej Góry warto zastanowić się ileż ważnych dla Polski i świata wydarzeń historycznych miało miejsce w tych murach, ilu władców władców Polski oraz innych zasłużonych osób odwiedzało to miejsce.

Jako, że podstawowe wiadomości o Jasnej Górze są szeroko znane a większość z Was i tak pewnie nie przeczyta tej części postanowiłem dalszą część opisu skomponować w formie kilku ciekawostek i kilku mniej znanych lecz wartych odwiedzenia miejsc w obrębie klasztoru.

 

Ciekawostki

  1. Paulini są zakonem męskim i swoje cele mają za klauzurą gdzie wstęp mają jedynie zakonnicy oraz inni mężczyźni świeccy (np. pracownicy). Jedyną kobietą, która może odwiedzić strzeżone partie klasztoru jest żona władcy Polski - w dzisiejszych czasach żona prezydenta.
  2. Wieża jasnogórska kilkukrotnie była przebudowywana, aktualnie na sam szczyt prowadzi 519 schodów, niemniej jednak dostęp dla pielgrzymów jest tylko do połowy wieży. W wieży znajduje się karillon z 34 dzwonami.
  3. od XVII wieku podczas zasłonięcia i odsłonięcia obrazu Matki Bożej grane są intrady przez orkiestrę dętą z towarzyszeniem kotła złożoną z paulinów oraz osób świeckich. Wydarzenie to odbywa się nawet kilka razy dziennie w zależności od planu dnia i zawsze wykonywane jest przez muzyków na żywo.
  4. corocznie w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny stanowiącej szczyt sezonu pielgrzymkowego po apelu jasnogórskim na placu przed klasztorem oddawane są salwy armatnie.
  5. W klasztorze, w kaplicy Św. Piusa X znajduje się największe tabernakulum w Polsce - może ono pomieścić ponad 200 puszek (cyboriów).

 

Miejsca warte odwiedzenia

  1. Raz w roku, w Uroczystość Wszystkich Świętych otwierana jest Kaplica Świętych relikwii (boczna kaplica bazyliki jasnogórskiej), w której zgromadzono ponad 400 relikwii świętych w postaci między innymi kości a nawet głów.
  2. Jeśli masz tylko taką możliwość to polecam posłuchać koncertu organowego w Bazylice Jasnogórskiej. Tamtejsze stupięcio głosowe organy należą do jednych z największych organów w Polsce. Oprócz szerokiej gamy głosów wargowych i językowych posiadają głosy specjalne takie jak dzwony czy harfa. Najwyższe piszczałki organów mają długość 32 stóp czyli około 10 metrów wysokości.
  3. Zakrystia - jest to jedno duże pomieszczenie z wyjściem na dwie strony, na jedną do kaplicy na drugą do bazyliki. Bogato zdobiona zabytkowymi drewnianymi meblami oraz malowidłami.
  4. Zabytkowa biblioteka jasnogórska - dostępna tylko dla grup specjalnych. Onieśmielająca swym bogactwem biblioteka przechowuje ponad 13000 inkunabułów oraz starodruków pozamykanych w ozdobnych futerałach. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki, od teologii i filozofii przez literaturę do nauk ścisłych i medycznych. Na środku pomieszczenia znajdują się dwa bogato zdobione drewniane stoły będące arcydziełem stolarstwa. Sufit biblioteki jest zdobiony stiukami oraz freskami. Ciekawostką jest półka zlokalizowana nad wejściem do której dostęp jest możliwy jedynie przy użyciu drabiny. Na półce tej przechowywane są książki z indeksu ksiąg zakazanych.

 

Zadania

  1. Marker startowy tej skrytki wskazuje wejście do Bazyliki Jasnogórskiej. Przy wejściu wisi kamienna tablica, na której wspomniany jest papież Pius X. Twoim zadaniem jest wysłać mi w prywatnej wiadomości, co jest napisane na tej tablicy (nie przepisywać zawartości tablicy tylko streścić ją, w języku polskim bądź angielskim).
  2. Zrób zdjęcie siebie bądź swojego identyfikatora (np kartki, GPSa) stojąc na jednym z bastionów lub wieży jasnogórskiej (otwarta w miesiącach wiosenno-letnich) (waypointy), tak aby obiektyw aparatu skierowany był w stronę twojego domu. Zdjęcie załącz do logu.

Uwaga. Dostęp na dziedziniec klasztoru możliwy jest tylko w dzień a dokładne godziny otwarcia zależą od konkretnego planu dnia. Standardowo dostęp jest możliwy między 5.30 a 21.30. Wstęp na wały (aby dostać się na bastiony) jest możliwy od 6 do 18.30 (niekiedy dłużej).

 

Źródła grafik:
commons.wikipedia.org
jasnagora360.zdjecialotnicze.pl

 

This Virtual Cache is part of a limited release of Virtuals created between June 4, 2019 and June 4, 2020. Only 4,000 cache owners were given the opportunity to hide a Virtual Cache. Learn more about Virtual Rewards 2.0 on the

Geocaching Blog

Additional Hints (No hints available.)