Skip to content

Międzynarodowy Dzień Herbaty Event Cache

This cache has been archived.

S_T_S_Team: Dziękujemy wszystkim za przybycie

More
Hidden : Sunday, December 15, 2019
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

15 December 2019, 15:00 - 16:00

 

15 grudnia obchodzimy na świecie Międzynarodowy Dzień Herbaty. Tego dnia warto zastanowić się nad tym, jaką rolę w naszym życiu odgrywa ten napój. Dzięki badaniu przeprowadzonemu przez TET True English Tea możemy dowiedzieć się, że dla wielu Polaków picie herbaty to stały, rytualny wręcz element dnia. I jak na rytuał przystało ma dużo wspólnych cech, jednak każdy celebruje go trochę po swojemu.

Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi (Indie) 15 grudnia 2005 roku. W Polsce nie jest jeszcze tak znane, jak w krajach produkujących herbatę.

Ten dzień nie istnieje po to, aby wypić lub kupić więcej herbaty, ma on na celu skupić uwagę na herbacianej branży, jej pracownikach, drobnych przedsiębiorcach oraz na konsumentach.

Co to jest herbata?

Herbata - aromatyczny napój o bursztynowej barwie. Jest znany i ceniony na całym świecie.

Gdzie rośnie herbata?

Herbaciane krzewy rosną w rejonie klimatu tropikalnego lub subtropikalnego. Herbata do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje dużej ilości słońca, opadów oraz odpowiedniej temperatury powietrza (10-35 stopni Celcjusza). Uprawia się ją w górach, minimalna wysokość to około 1200 m n.p.m. Krzewy najlepiej rosną w żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe i lekko kwaśnej glebie. Kwiaty herbaty są małe i mają białą barwę.

Herbaciane zbiory

Herbatę zbiera się ręcznie do koszów zawieszonych na placach. Doświadczeni zbieracze są w stanie zebrać nawet 35kg liści dziennie. Herbatę zbiera się kilka razy w roku. Zebrane liście są ważone i przewożone do fabryki, gdzie poddaje się je obróbce. Aby z listków powstał aromatyczny napar, herbata musi zostać poddana wielu procesom do których należą: więdnięcie, fermentacja, skręcanie, suszenie i sortowanie. Każdy rodzaj herbaty produkowany jest trochę inaczej.

Rodzaje herbat:

- czarna - aby powstała, listki muszą przejść cztery etapy: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie i suszenie. Ma bardzo intensywną barwę, smak i zapach.

- biała - wytwarza się ją z jeszcze nie rozwiniętych pączków, które zbiera się jedynie na wiosnę. Poddawana jest jedynie dwóm procesom: więdnięcia i suszenia. Napar barwy słomkowej. To jedna z najdroższych herbat na świecie. Produkowana głównie w Chinach, Sri Lance oraz Indiach.

- zielona - od razu po zbiorach przystępuje się do suszenia liści, co sprawia, że herbata jest delikatniejsza w smaku. Zawiera też wiele składników i związków. Najbardziej wartościowa ze wszystkich herbat. Główny producent tej herbaty to Chiny.

- oo long - inaczej zwana pół fermentowaną, niedofermentowaną lub niebieską. Produkowana w Chinach lub na Tajwanie.

- pu-erh - herbata czerwona. Poddaje się ją dodatkowym procesom: fermentacji i leżakowania. Daje ciemnobrunatny napar o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Ma bardzo długi okres przydatności do spożycia (50 lat). "Zabójca tłuszczu".

- aromatyzowana - powstaje przez zmieszanie herbat z różnymi dodatkami np: płatki róży, kwiaty jaśminu, esencją pomarańczową lub z bergamotki (Earl Grey).

Historia herbaty - 2737 r p.n.e. Wg chińskiej legendy herbatę wynalazł przypadkiem cesarz Shen Nong kiedy liście Camelii Sinensis wleciały do otwartego dzbanka gorącej wody.


Spotkanie odbędzie się restauracji "Piwnica Paryska" w Bolesławcu przy ulicy Komuny Paryskiej 34 w godzinach 15.00-16.00

Oczywiście wszelkie TB i PWG (drewniaki) są mile widziane.

Serdecznie zapraszamy!!!

Additional Hints (No hints available.)