Skip to content

Zbiornik OBWODNICA Traditional Geocache

Hidden : 9/29/2020
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Zbiornik, który chcę Wam pokazać, nieco odbiega od tradycyjnego pojęcia zbiornika retencyjnego, kojarzonego najczęściej jako mniejsze lub większe „jeziorko”. 

Jest to tzw. suchy zbiornik retencyjny, którego zasadniczą funkcją jest ochrona przed powodzią niżej położonych terenów. Cała jego pojemność przeznaczona jest dla potrzeb ochrony przeciwpowodziowej.

Tu często pada pytanie – jak to zbiornik wodny bez wody. Zbiornik wodny bez wody, to tak jak jezioro okresowe. Tu przez większość czasu wody jest niewiele lub nie ma jej wcale. 

Przykładem takiego rozwiązania jest wybudowany w lecie 2020 r zbiornik przeciwpowodziowy OBWODNICA na rzece Kaczej kilkaset metrów od miejsca, gdzie do Kaczej dopływa Potok Wiczliński.

Zbiornik został zaprojektowany na pojemność 40.640 metrów sześciennych. Oprócz budowy zbiornika została wykonana regulacja rzeki Kaczej na długości 468 m oraz odtworzenie fragmentu historycznego koryta Potoku Wiczlińskiego.

Budowa tego zbiornika stanowi część większego projektu pt. ”Odtworzenie potoku Wiczlińskiego wraz z budową zbiorników retencyjnych w Gdyni” realizowanego przy wsparciu z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska; typ projektu 2.1.5 Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”. Wartość I etapu prac, czyli budowy dwóch zbiorników przeciwpowodziowych, odtworzenia i regulacji fragmentu Potoku Wiczlińskiego i małego odcinka rzeki Kaczej wynosi 33 mln zł, z czego 24,8 mln pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.

 

Teraz trochę teorii:

Zbiornik przeciwpowodziowy suchy   


 


 



Zapora zbiornika wybudowana w poprzek naturalnego koryta cieku wodnego jest oparta o naturalne skarpy.

W normalnych warunkach odpływ wody odbywa się poprzez upusty denne zapory. Każda taka zapora jest także wyposażona w przelew awaryjny.

O keszu:   

Proste mikro na współrzędnych.
Proszę przy otwieraniu i zamykaniu trzymać za zakrętkę, nie za maskowanie!!!

Literatura:   

1) Michał Szydłowski, POLITECHNIKA GDAŃSKA Katedra Hydrotechniki Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska: „Suche zbiorniki przeciwpowodziowe”
2) Andrzej Ryński, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni: „Doświadczenia Gdyni w zakresie deszczy nawalnych i zagospodarowania wód opadowych”
3) materiały prasowe Urzędu Miasta Gdyni

Additional Hints (No hints available.)