Skip to content

hornfels w Karpaczu EarthCache

Hidden : 11/12/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:




Na terenie obecnych Karkonoszy, około 350 milionów lat temu, miały miejsce znaczne ruchy skorupy ziemskiej powodujące tarcia i dyslokację płyt tektonicznych. Z głębi ziemi, w kierunku jej powierzchni, zaczęły przemieszczać się duże ilości gorącej magmy.

Na głębokości 8-10 km doszło do kontaktu skał z magmą. Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, przekraczającej 600 stopni Celsjusza oraz, w mniejszym stopniu ciśnienia, doszło do metamorfizmu, czyli zespołu procesów prowadzących do zmiany skał; ich tekstury, struktury, składu mineralnego oraz chemicznego. Doprowadziło to do wykształcenia się w nich złóż rud metali oraz ciekawych minerałów szlachetnych i półszlachetnych.
Jedną ze skał, które w tym czasie powstały, to hornfels, zwany także po polsku rogowcem. Ta rzadka skała metamorficzna wytworzyła się na skutek przeobrażenia łupków łyszczykowatych przy długotrwałym kontakcie z gorącą magmą. Minerały wchodzące w skład łupków uległy stopieniu, ich miejsce zajęły nowopowstałe minerały tworząc nową skałę - hornfels. Hornfelsy są skałą wyjątkowo twardą, odporną na wietrzenie i warunki atmosferyczne. W skład hornfelsa wchodzą między innymi biotyt, chloryt, kordierytm, andaluzyt, kwarc a także serycyt, spinele, magnetyt, korund oraz minerały z grupy plagioklazów, amfiboli i piroksenów.

  



Skała hornfelsowa posiada ciekawy, zróżnicowany wygląd. W większości przypadków nie posiada jednorodnej struktury i stałego zabarwienia. Zazwyczaj jest warstwowana, drobnoziarnista. Zabarwienie jest ciemne; ciemnobrązowe do czarnych z nieco aksamitnym połyskiem dzięki dużej ilości małych kryształków. Często można w skale gołym okiem zaobserwować lśniące niewielkie warstewki łupków, które nie uległy całkowitemu przeobrażeniu przy kontakcie z magmą, pofałdowane soczewki kwarcu a także kryształy innych minerałów. Zdarzają się też hornfelsy białawe i żółtawe.

Jednak niektóre hornfelsy mają wygląd zgoła odmienny. Ich barwa może być szara, zielonkawa, niebieskawa. Soczewki kwarcowe są rozmyte, fragmenty łupków są bardzo małe; trudno je dostrzec. Przyczyną takiego wyglądu jest wtórna krystalizacja skały. Miało to miejsce wtedy, gdy część wytworzonego już hornfelsa oderwała się od skały [tak zwana kra hornfelsowa] i zatopiła się w magmie; nastąpiło ponowne przeobrażanie się części minerałów. Oprócz zmienionej barwy oraz zatarcia warstw łupkowych oraz gniazd i soczewek kwarcowych na takiej skale można zaobserwować wiele pęknięć, zagłębień, rys i szczelin rozchodzących się w wielu kierunkach powstałych na skutek odrywania się skał i przesuwania się skał względem siebie [uskoki].

          



Późniejsze procesy wietrzenia skał, erozji, wypiętrzania doprowadziły do odsłonięcia zarówno magmy zastygłej już w postaci granitu, jak i skał, w które niegdyś wtargnęła magma. Ponieważ hornfelsy są skałami bardziej odpornymi na wietrzenie, czyli niszczycielskie działanie wody i atmosfery, niż sąsiadujące z nimi granity, łupki czy gnejsy, tworzą one w krajobrazie formy wypukłe. Przykładem może być Śnieżka, która zbudowana jest w sporej części z hornfelsów pokrytych rumowiskiem skalnym. Jej zbocza wznoszą się około 200 m ponad sąsiednie partie grzbietowe zbudowane głównie ze znacznie mniej odpornych na wietrzenie skał (granitów i łupków)

W Karpaczu, podczas budowy drogi łączącej Karpacz z Wilczą Porębą, w miejscu niewielkiego kamieniołomu z początków XX wieku, odkryto skałę hornfelsową. Została ona wyeksponowana i udostępniona do oglądania. I właśnie w to miejsce zaprowadzą się współrzędne podane w opisie tego EarthCache.


hornfels w Karpaczu

             



ZADANIA:
1. Jakie zabarwienie ma hornfels, przed którym stoisz ? Co można wywnioskować z jego barwy i krystalizacji ?
2. Jedno z dużych wzniesień w Karkonoszach zbudowane jest głównie z hornfelsu. Jaka to góra ?
3. Uderz metalowym przedmiotem w skałę. Jaki dźwięk słyszysz ? O czym to świadczy ?
4. Zauważysz tutaj druciane kosze z różnymi rodzajami skał. Ile jest tych koszy ?
5. Zdjęcia w logu mile widziane.



Wykorzystano materiały:
- Urzędu Miasta i tablice informacyjne
- Flett, John S. (1911). "Hornfels".
- https://www.greelane.com/pl/nauka-tech-math/nauka/hornfels-definition-and-formation-4165525/
- https://pl.qaz.wiki/wiki
- wiedza własna
- https://www.karpacz.pl
- https://kpnmab.pl/img/files/Wydawnictwa1/Granit_Migon.pdf
- https://kpnmab.pl/img/files/Wydawnictwa3/Skaly_krajobraz.pdf
- https://szkolnictwo.pl/index.php?id=PU1375


Additional Hints (No hints available.)