Skip to Content

Travel Bug Dog Tag Dr.Votuv moDry Dr.Ak - Dr.Vota's Blue Dr.Agon

Trackable Options
notebook Found this item? Log in.
printer Print Info Sheet
Owner:
dr.vota Send Message to Owner Message this owner
Released:
Wednesday, 05 August 2009
Origin:
Pardubický kraj, Czechia
Recently Spotted:
Unknown Location

The owner hasn't set their collectible preference.

Use TB2AF9C to reference this item.

First time logging a Trackable? Click here.

Current GOAL


[CZ] Chci cestovat z místa na místo, a radeji prírodou než mestem. Prosím, priložte foto z pekných míst, kde mne najdete, nebo kudy budu putovat do dalšího umístení.
[EN] I want to travel from place to place, and nature rather than the city. Please take and attach a photo of the nice places where you can find me, or where I go to the next location.

About This Item

Dr.Vota's Blue Dr.Agon

Drak

je mýtické zvíre, vyskytující se v mnoha kulturách.

Na rozdíl od bežne zažitých predstav nelze problematiku draku shrnout do predstavy pohádkového draka a to dokonce ani jeho podobu. Predstavy o vzhledu draka prošly mnoha promenami, a proto jediné co lze opravdu ríci, je, že se jedná o tvora mající jednu, nebo více hlav. Patrne drakem s nejvyšším poctem hlav byl stohlavý Ládón, naproti tomu cínští draci jsou zásadne jednohlaví. Také bežne zažitá predstava, že drak dští ohen neodpovídá realite, tvor dštící ohen se zpravidla nazývá san. Dalším problémem popisu predstavy draka spocívá v krídlech. Drak mohl mít, zpravidla netopýrí, krídla, ale z ruzných bestiáru a bájí je známo znacné množství draku nemajících krídla. A konecne nelze ani ríci, kolik nohou mel mít v lidských predstavách drak, jelikož se vyskytují jak dvounozí tak ctyrnozí draci, ale z literatury jsou známy i predstavy draku beznohých a dokonce i vícenohých. V nekterých stredovekých bestiárích, ale i prísne vedeckých biologických knihách se setkáme i s morskými draky.

Jeho vlastnosti jsou v jednotlivých podáních stejne problematické jako jeho vzhled, lze ríci, že klasická predstava Evropana je, že se jedná o hloupé a zlé bájné zvíre. Tato predstava však není zcela pravdivá, nebot mnozí draci byli posvátní a jejich zabití bylo tvrde potrestáno. V neevropských predstavách draku jsou tyto tvorové casto dobrí a lidem pomáhající. V nekterých starovekých predstavách nalezneme i predstavy klasické nestvury.

Velmi zvláštní je i zpusob dracího rozmnožování o nemž nás literatura informuje velmi sporadicky, o samotném dracím párení pak témer vubec. Dalším velmi zajímavým problémem je evidentní nedostatek dracích samic (je zajímavé, že predstava draka jako mužského prvku se udržela i v dnešní fantasy literature a pohádkách). Podle známé literatury drak postaví hnízdo, kde snese vejce (jedno, velmi zrídka i více), ze kterých vysedí mládata, o která se pak stará. Velmi zvláštní je, že pocet hlav není dedicný.

Stravovací návyky jednotlivých draku se ruzní, existují draci býložravci, ale prevážná vetšina draku je masožravá a nekterí i výhradne lidožraví.

Drak zacal ve dvacátém století pronikat znovu do literatury, predevším fantasy, kde došlo k narušení pravidel rozlišování toho, co drak muže a ceho schopen není. Veškerá pravidla pak byla narušena filmem, kde drak zpravidla nevystupuje jako bájné zvíre, ale jako prihlouplý vraždící maniak, který pro své jednání zpravidla nemá ani motiv ani jasný príkaz. Lze ríci, že se tak z bájného zvírete postupne stává smyšlený tvor.

Ve fantasy zamerené spíš na magii než na mec bývají naopak draci inteligentní, casto inteligentnejší než clovek nebo alespon težící z tisíciletých životních zkušeností. Ovládají velmi dobre magii prirozenou (konecne, každý letecký inženýr by vám potvrdil, že drak létat nemuže - rozumej bez magie) i naucenou (tedy klasická zaklínadla). Patrí mezi nejnebezpecnejší protivníky, které mužete ve fantasy potkat, ale ne vždy jsou proti vám.

V nekterých fantasy svetech - napríklad v Midkemii - na sebe draci mohou vzít lidskou podobu, at už pomocí zaklínadla nebo díky prirozené schopnosti zmeny podoby. I v lidské podobe si uchovávají svou sílu a rychlost (a magii, ale to je samozrejmé). Podobné draky popsal i náš František Novotný ve své skvelé serii ze sveta Valhaly.

Krome draku dštících ohen se vyskytují draci ledoví (bývají modrí) a draci vydechující nebo vyplivující jed (bývají zelení). Obvykle mají jen jednu hlavu (a vícehlavý tvor se nazývá san - na rozdíl od rozdelení z legend zmíneném výše).

Draci se vyskytují i ve sci-fi, napríklad v knihách o Pernu (Anne McCaffrey). Jedná se tam o puvodne malé tvory schopné plivat ohen po rozžvýkání jakéhosi nerostu, létat (na netopýrích krídlech), telepatické komunikace a teleportace skrz prostor i cas (pres neco zvané mezimezí). Po pristání lidských kolonistu byly geneticky vylepšeni - zvetšeni natolik, aby mohli nést lidského jezdce, a byla zvýšena jejich inteligence - aby mohli být použiti pri obrane proti agresivní mimozemské (a mimopernské) forme života zvané vlákna. Draci z Pernu jsou casteji samci, samice kladou vetší pocet vajec. Svého jezdce si vybírají (z privedených kandidátu) hned po vylíhnutí a tvorí s ním telepatické pouto.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Drak, http://en.wikipedia.org/wiki/Dragon

Druhý dr.votuv cestující TB.

Gallery Images related to Dr.Votuv moDry Dr.Ak - Dr.Vota's Blue Dr.Agon

View All 21 Gallery Images

Tracking History (923.4mi) View Map

Mark Missing 03/07/2014 dr.vota marked it as missing   Visit Log

The owner has set this Trackable as missing.

Dropped Off 08/18/2010 sztyopa13 placed it in GCPMFA Hungary - 405.83 miles  Visit Log
 • IMG_0306
 • IMG_0304
 • IMG_0315
Retrieve It from a Cache 07/22/2010 sztyopa13 retrieved it from Geo-mill Jász-Nagykun-Szolnok, Hungary   Visit Log

Értesülvén róla,hogy a ládába TRAVEL BUG költözött- pénzt,idot,fáradtságot és foleg magamat nem kímélve vettem a kalapom meg a botom és még a reggeli huvösben elmentünk a sárkányért.Visszük tovább a Dunántúlra.A sárkány leírása igencsak csehül van!Szerintem a magyar is van annyira világnyelv meg unios.Ezért nem szöszmötölök az angol fordítással

 • IMG_0409
 • IMG_0410
 • IMG_0411
 • IMG_0412
 • IMG_0413
 • IMG_0414
 • IMG_0415
 • IMG_0416
 • IMG_0417
 • IMG_0418
Dropped Off 07/21/2010 lagaf' placed it in Geo-mill Jász-Nagykun-Szolnok, Hungary - 240.23 miles  Visit Log

I placed it in the container of this very nice "Go-mill".

 • At the Geo-mill
Retrieve It from a Cache 07/08/2010 lagaf' retrieved it from Szejkefürdo GCSZJK Romania   Visit Log

I've rescued it from this place very loud by a high-sounding rock festival organized in the park next the Balázs Orbán' gravestone and the székely gates...

 • Székely gates 24 "székely gates" conducting to the Balázs Orbán's gravestone.
 • Orban's gravestone Balázs Orbán (1829-1890) was a Hungarian writer, historian and politician, ethnographer of the Székely Land.
 • Tents pitched in he park.
Dropped Off 06/27/2010 perretz placed it in Szejkefürdo GCSZJK Romania - 505.62 miles  Visit Log
Retrieve It from a Cache 06/20/2010 perretz retrieved it from Sighisoara info point Romania   Visit Log

Retrieve from Sighisoara Info Point

Discovered It 10/07/2009 lunarpatrol discovered it   Visit Log

Saw it in a huuuge terrarium

Dropped Off 08/09/2009 dr.vota placed it in Sighisoara info point Romania - .59 miles  Visit Log
Retrieve It from a Cache 08/09/2009 dr.vota retrieved it from Transilvania GeoQuest Romania   Visit Log

Go

data on this page is cached for 3 mins

Advertising with Us

Return to the Top of the Page