Skip to content

LV Bērzs. Birch.

Trackable Options
Found this item? Log in.
Printable information sheet to attach to Bērzs. Birch. Print Info Sheet
Owner:
eldars Send Message to Owner Message this owner
Released:
Wednesday, 16 January 2019
Origin:
Latvia
Recently Spotted:
In the hands of trusiic.

This is not collectible.

Use TB95T0G to reference this item.

First time logging a Trackable? Click here.

Current Goal

Betula pendula

About This Item

Ceļotājs ir veltīts Latvijas bagātībai - dažādiem kokiem.

Liels, 15–30 m augsts bērzu dzimtas koks, var sasniegt 150 gadu vecumu. Jaunie zari kaili, bagātīgi klāti ar kārpveidīgiem dziedzeriem. Ziedkopas – spurdzes, kas zied maijā pirms lapu plaukšanas. Mežos sastopams sausās un pārmitrās, ar barības vielām bagātās augsnēs, veidojot tīraudzes un mistraudzes. Raksturīgie meža augšanas apstākļu tipi – Ln, Dm, Vr.

Latvijas lielākais bērzs - Sausupju bērzs . 

Koordinātes: N 56°59'29,2" E 23°18'03,7"

Atrašanās vieta: Tukuma rajons, Smārdes pag. Tukuma - Klapkalnciema šosejas kreisajā pusē, Rudumu pagalmā, blakus vecajai Sausupju mežsargmājai.

Apkārtmērs: 4,30 m
Augstums: 23,0 m
Vainaga projekcija: 180 m²
Zaru garums: līdz 11,5 m

Senie latvieši bērzus stādīja māju tuvumā, jo uzskatīja ka šie skaistie koki piesaista labos garus. Bērzs daudzās kultūrās simbolizē jaunību un šķīstību, tādēļ senāk no šī koka darināja šūpuļus. Lai sētai un saimei piesaistītu labklājību un veselību, Jāņos un Vasarsvētkos mājas un pagalmus rotāja ar bērzu meijām.

Bērzam piemīt ārstnieciskas īpašības. Nevienam nav noslēpums, ka bērzu sulas attīra organismu, bērza mizas tāss un jaunās lapiņas ir izcils līdzeklis augoņu un brūču ārstēšanai, savukārt bērza zaru pirtsslotas palīdz pret reimatismu un citām kaitēm. Atbilstoši ticējumiem vislabāk bērzu slotiņas griezt vecā Mēnesī laikā no Jāņiem līdz Pēteriem.

Bērzs ir ļoti maigs un līdzjūtīgs koks, bet reizē ar ļoti spēcīgu iedarbību. Tā enerģija ir dzīvespriecīga, ļoti patīkama, aromāts reibinošs. Bērzs ļoti vajadzīgs ir novājinātiem, slimiem, kā arī pēcslimību periodā cilvēkiem rehabilitācijai. Pilnīgi veseliem cilvēkiem bērzs ļoti nepieciešams, lai relaksētos, lai atjaunotu spēkus.

Pirtsslotiņas jāsien no mīkstajiem bērziem. Lai to atpazītu, pirms slotiņas siešanas pārbauda bērza lapiņas apakšpusi ar mēli. Ja sajūta ir asa, tad šis bērzs neder, ja mīksta, maiga, tad no šī bērza var siet slotiņu.

No lokanajiem zariem sien slotas sētas slaucīšanai, bet senos laikos bērza žagari jeb "dakteris bērziņš" bija palīgs nerātnu bērnu audzināšanai.


The TB is dedicated to the treasures of Latvia - to the different trees. 

 

Silver birch is often planted in parks and gardens, grown for its white bark and gracefully drooping shoots, sometimes even in warmer-than-optimum places such as Los Angeles and Sydney. In Scandinavia and other regions of northern Europe, it is grown for forest products such as lumber and pulp, as well as for aesthetic purposes and ecosystem services. It is sometimes used as a pioneer and nurse tree elsewhere.

Silver birch wood is pale in colour with no distinct heartwood and is used in making furniture, plywood, veneers, parquet blocks, skis, kitchen utensils and in turnery. It makes a good firewood that produces a good heat when burnt but is quickly consumed by the flames. Slabs of bark are used for making roof shingles and strips are used for handicrafts such as wooden footwear and small containers. Historically, the bark was used for tanning. Bark can be heated and the resin collected; the resin is an excellent waterproof glue and useful for starting fires. The thin sheets of bark that peel off young wood contain a waxy resin and are easy to ignite even when wet. The dead twigs are also useful as kindling for outdoor fires.

Tracking History (40735.2mi) View Map

Visited 08/18/2022 trusiic took it to Alma Hiršs - Mātes skola Latvia - 4,955.13 miles  Visit Log
Visited 08/17/2022 trusiic took it to Discovered while geocaching - Locationless Cache Washington - 4,983.68 miles  Visit Log
Visited 08/11/2022 trusiic took it to Līdēres pamestā baznīca Latvia - 78.5 miles  Visit Log
Visited 08/09/2022 trusiic took it to Atklāj Sarkandaugavu! Latvia - 9.86 miles  Visit Log
Visited 08/08/2022 trusiic took it to Eglīšu ģimenīte Latvia - 15.68 miles  Visit Log
Visited 08/08/2022 trusiic took it to Ķivuļurga Latvia - 7.49 miles  Visit Log
Visited 08/08/2022 trusiic took it to Kapteinis Nemo Latvia - 3.5 miles  Visit Log
Visited 08/06/2022 trusiic took it to Ganību dambis (BYOP) Latvia - 6.06 miles  Visit Log
Visited 08/06/2022 trusiic took it to Geocaching for Life #8 – LIFE CoHaBit Latvia - 6.64 miles  Visit Log
Visited 08/06/2022 trusiic took it to Starp Sliedēm Latvia - .82 miles  Visit Log
data on this page is cached for 3 mins