Skip to Content

Seals of Solomon Geocoin PeceT od archandela Rafaela

Trackable Options
notebook Found this item? Log in.
printer Print Info Sheet
There are 2 users watching this listing.
Owner:
Hapakm Send Message to Owner Message this owner
Released:
Wednesday, December 1, 2010
Origin:
Zlínský kraj, Czechia
Recently Spotted:
In Satelliittikuvia Viitasaarelta

The owner hasn't set their collectible preference.

Use TB3E0CJ to reference this item.

First time logging a Trackable? Click here.

Current GOAL

Cestovat z cache do jakékoliv jiné cache. Travel from cache to any other cache.

Dekuji za hezke zpravy, coin jsem porizovala pro vas. S tim, ze se muze ztratit a asi ztrati, pocitam. Hlavne, kdyz cestou udela radost co nejvic kacerum.

About This Item

pecet1

Pečeť krále Šalamouna

Na minci je vyobrazeno mnoho skrytých symbolů a tajemství, které chrání všechny poklady v okolí této mince. Chrání minci před všemi nebezpečími, které ji mohou na cestě potkat.
Příběh začíná u krále Šalamouna v 10. století před našim letopočtem. Král dostane od samotného Boha možnost přát si absolutně cokoliv, ale rozhodne se pro moudrost a spravedlivou vládu nad svým lidem. Nebesa odměnila krále Šalamouna takovými znalostmi a moudrostí, jako nikoho předtím a potom. Protože se Bohu přání líbilo, dostal král Šalamoun navíc i to, oč nežádal - bohatství i slávu.
Král Šalamoun se rozhodl vybudovat chrám. Bůh poslal po archandělu Rafaelovi prsten na pomoc králi Šalamounovi se stavbou chrámu. Na prstenu byla pečeť s pentagramem se silou spoutat démony. Král Šalamoun nosil toto znamení jako pečetní prsten. Je vykládaný čtyřmi drahokamy. Šalamounova pečeť, Hexagram, je základním hermetickým symbolem života. Trojúhelník s vrcholem vzhůru značí oheň a mužskou energii. Trojúhelník opačně položený pak vodu a ženskou energii. Jejich základny symbolizují vzduch a zemi.
Nad touto mincí stojí vyobrazený archanděl Rafael, který hlídá poklad před očima zlodějů a odhalí ho hledajícím čistým srdcím.

Archanděl Rafael    Božský lékař a veselý společník

Anděl léčení, vědění a poznání. Rafael stojí na východě a vládne vzdušnému živlu. Jeho dnem je středa, den Merkura, a je úzce spjat s planetou Merkur, kdysi ztělesňovanou antickým bohem Merkurem.
Jméno Rafael znamená „zářící léčitel“ a Rafael jako Merkur nám pomáhá léčit se a ukazuje nám, jak využít znalostí k dosažení království nebeského. Má také velký smysl pro humor a je úžasným průvodcem a společníkem na cestě životem. Jako takový je často zobrazován v podobě poutníka s kloboukem, který v jedné ruce drží caduceus a v druhé lahvičku s lékem.
Pozn. Cadeseus je krátká hůl, nahoře zakončená ozdobnou osmičkou, později ovinutá dvěma hady, někdy opatřená křídly, je symbolem lékařství.

Seals of Solomon - 10th Anniversary Edition Our story begins with King Solomon in the 10th Century B.C. and his incredible story. When given the chance by God himself to have absolutely anything one could possibly desire like wealth or power, he instead chose wisdom and knowledge to rule justly over his people. The heavens answered by rewarding him with such knowledge as has never been known before or after his lifetime. Much of his knowledge has been recorded and among those records are seals of protection calling upon all manner of otherworldy creatures to aid man in his goals. "Thus saith the Lord: According to thy word have I given unto thee a wise and understanding heart, so that before thee was none like unto thee, nor ever shall arise." - The Key of Solomon, translated into Latin from the Hebrew idiom In researching we learn that there is an Archangel known to Solomon as being dedicated to presiding over treasures, protecting them from the eyes of would-be thieves and revealing treasures to those of pure heart who hunt their locations. This Archangel is Paraseil and his powers are beyond our comprehension. The seals required to call upon this powerful host are imprinted on this coin along with the seal known commonly as the First Pentacle of Jupiter. "This serveth to invoke the Spirits of Jupiter and especially those whose names are written around the Pentacle, among whom Parasiel is the Lord and Master of Treasures and teacheth how to become possessor of places wherein they are." - Writings from the Greater Key of Solomon. So be pure of heart and steadfast for this coin is a powerful talisman to the good geocachers of the world. Among the many items left in the wake of King Solomon and his newfound knowledge was his personal signet ring. It is believed to have been another key in calling upon the heavens for aid and elements of it's design have also made their way onto this coin. Inscribed with what will become known as the Star of David, the ring is inlaid with four jewels and we bring those jewels to this coin as well along with the sillouette of Archangel Paraseil standing guard over this coin and all nearby treasures. There are more goodies, symbols and secrets hidden within the design and some will be revealed over time in cointests to come while others you might just divine on your own. So Tempt the Fates with the denizens of the underworld if you dare. Find that Fortune Favors the Bold when you throw your fears aside and stride forth in your endeavors. The heavens watch over it all and The Seals of Solomon might just lend its protection to you and your caches if your heart is pure and your intentions are good.

Gallery Images related to PeceT od archandela Rafaela

View All 2 Gallery Images

Tracking History (20347mi) View Map

Dropped Off 4/13/2018 MrRaider placed it in Satelliittikuvia Viitasaarelta Finland - 79.07 miles  Visit Log

Have a nice journey.

Visited 4/12/2018 MrRaider took it to Vaunulenkki - Mäki Finland - .15 miles  Visit Log

Stop and go

Visited 4/12/2018 MrRaider took it to Vaunulenkki - Kahvin tuoksua Finland - .59 miles  Visit Log

A short visit

Retrieve It from a Cache 4/12/2018 MrRaider retrieved it from Simola Finland   Visit Log

On the road again

Write note 4/12/2018 MrRaider posted a note for it   Visit Log

On the road again

Discovered It 4/7/2018 g8flake discovered it Finland   Visit Log

Seen in Simola GC60XVA

Dropped Off 3/31/2018 PerheLaakso placed it in Simola Finland - .73 miles  Visit Log
Visited 3/31/2018 PerheLaakso took it to Vaunulenkki - Valtatien varrella Finland - .2 miles  Visit Log
Visited 3/31/2018 PerheLaakso took it to Vaunulenkki - Vedenottamo Finland - .14 miles  Visit Log
Visited 3/31/2018 PerheLaakso took it to Vaunulenkki - Vanha Saha Finland - .15 miles  Visit Log
data on this page is cached for 3 mins

Advertising with Us

Return to the Top of the Page