This is no ordinary geocaching trading item!

Sgagy PlantNet is a Travel Bug Origins - Ceska Republika Travel Bug, traveling from geocache to geocache on a very specific mission.

Trackable ItemIf you do not intend to log your visit on the Geocaching.com web site, please DO NOT TAKE THIS ITEM. Its travels and its progress requires you to log that it is being taken from this geocache. You will also need to log when you place it in another geocache. It's easy!

If you are willing to log your part of this Trackable's journey and place it in another geocache as soon as possible (after you log your find), grab it from this geocache.

My Current Goal:

ÚKOL

 

-Tenhle travelbug má zvláštní poslání, jelikož se naše gymnázium (Sportovní gymnázium kladno) zapojilo do projektu TAJNÝ ŽIVOT MĚSTA ve spolupráci s aplikací PlantNet. Naše škola má za úkol tuto aplikaci rozšiřovat, plnit ji fotografiemi a SEZNÁMIT S NÍ ŠIROKOU VEŘEJNOST. :-)

-Travelbug bude putovat POUZE středočeským krajem a měl by: UPOZORŇOVAT UVĚDOMOVAT... Veřejnost o tom, že tato aplikace existuje, co se s ní dá dělat a k čemu slouží. 

-Pokud Travelbug objevíte, neváhejte k logu přiložit hezkou fotografii nějaké středočeské rostliny, stromu, kůry, květu, listu...I vy se můžete podílet na vývoji aplikace!