Mal
Malen är Smålands landskapsfisk

Malen förekommer i stora delar av södra och mellersta Europa, så långt norrut som till södra Sverige, och så långt söderut som till Spanien och Turkiet, och vidare till Centralasien i öster. Den förekommer i avrinningsområden vid bla Nordsjön och Östersjön. Arten förekommer i Götaland och Svealand, främst i Emåns vattensystem i östra Småland samt i sjön Båven i Södermanland. Sparsamt förekommer den även i Möckeln i Kronobergs län samt ett antal mindre sjöar i Småland och Södermanland.
Malen kan bli upp till fem meter lång och väga över 180 kg. Näst efter europeisk stör är den Europas största sötvattensfisk.
Malen har en lång, hög, ihoptryckt kropp och ett platt huvud med två långa skäggtömmar från överkäken och fyra kortare från underkäken. Den har en mycket liten ryggfena och en mycket lång analfena. Kroppen saknar fjäll och är ofta täckt av slem
Malen förekommer i sötvatten och bräckt vatten, där den föredrar näringsrika vatten. Den är en bottenlevande art som förekommer ner till 30 meters djup. Malen livnär sig förutom på fiskar och kräftdjur även på sjöfågel. Den kan bli åtminstone upp till 30 år gammal. Malen är framför allt nattaktiv. Malen leker nära stranden under sommaren. Äggen fastnar på vattenväxter och vaktas av hanen.
Malen är i Sverige upptagen som starkt hotad (EN) på rödlistan och därför fridlyst. Anledningen till den svenska malstammens kraftiga tillbakagång de senaste 50 åren tros vara kraftverksbyggen och förstörda lekplatser. Eftersom arten är fridlyst i Sverige måste malar som fångas sättas tillbaka oskadade.
I serien ”fiskar i havet” ingår:
1. Torsk
2. Strömming
3. Abborre
4. Gädda
5. Mal
6. Skrubbskädda
7. Ål
8. Sik