Skip to content

DK#1 - Daktyloskopie Mystery Cache

Hidden : 10/3/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na uvodnich souradnicich nic nehledejte, nic tam neni.
Cilem serie je seznamit Vas alespon se zaklady kriminalistiky a jejiho vzniku.


POZOR Pozor POZOR změna vzorečku pro výpočet souřadnic a umístění cache


Dobrodružství kriminalistiky - Daktyloskopie

Daktyloskopie je jedním z nejstarších oboru kriminalistiky. I když vedecké dukazy o jejím využívání nejsou nejpresnejší a ruzne se interpretují, na jednom se autori vetšinou shodnou – otisky využívala již stará Cína. Práve zde je nacházíme na duležitých historických dokumentech. Presto není zrejmé, zda se jednalo o jistý druh rituálu, nebo zda skutecne byla využívána síla otisku - schopnost identifikovat majitele.

V kvetnu roku 1888 publikoval svoji práci anglický prírodovedec Francis Galton (1822-1911). Položil v ní teoreticko - vedecké základy daktyloskopie, vedy zabývající se otisky prstu. Matematickými metodami vypocítal, že existuje celkem 64 miliardy ruzných variant usporádání papilárních linií. Tím Galton prakticky vyloucil možnost výskytu dvou jedincu se stejným otiskem prstu. První praktické základy daktyloskopické identifikace položil sir William James Herschel (1833-1917). Úredník žijící v Indii mel za úkol vyplácení duchodu velkému poctu penzionovaných indických vojáku, kterí nemeli žádné osobní doklady a které z pohledu Evropana nemohl rozeznat. Protože se Herschel domníval, že se duchod vyplácí i osobám, které již zemrely, zavedl nový výplatní systém. Každá vyplácená musela osoba príjem penez potvrdit otiskem ukazováku a prostredníku pravé ruky na výplatní listinu. Zabránil tak podvodum a zároven nasbíral množství materiálu ke zkoumání. Svoji metodu navrhl k využití ve veznicích, kde by zamezila zámenám težkých zlocincu za tzv. lehké prípady. Jeho návrhy však byly oznaceny za výplody fantazie a nikdy nebyly akceptovány. Na problematice otisku prstu pracovalo mnoho dalších význacných osobností, mimo jiné Dr. Henry Faulds (1843-1930), Juan Vucetich (1838-1925) a také ceský prírodovedec Jan Evangelista Purkyne (1787-1869), který jako první popsal jednotlivé typy charakteristických kreseb papilárních linií na koncových cláncích prstu a klasifikoval je do devíti ruzných vzoru.


Na obrázcích z leva: Francis Galton, William James Herschel, Henry Faulds, Jan Evangelista Purkyne

Francis Galton William James Herschell Faulds Purkyne

V ceských zemích v období Rakouska - Uherska rozhodovalo o zavedení identifikacních metod vídenské c. k. policejní ústredí. Ješte pred oficiálním zavedení daktyloskopie do policejní praxe se touto identifikacní metodou zacal od cervence 1891 soukrome zabývat pražský policejní komisar Protiwenský (nekterá literatura uvádí jméno Protivenský). V dubnu 1899 se ve Vídni zúcastnil spolecne s civilními strážníky Juliem Laváckem a Antonínem Friedrichem antropometrického a daktyloskopického kurzu. Po absolvování kurzu meli policejní úredníci zavést pro potreby pražské policie Bertillonovu antropometrii, což ale zprvu narazilo na nedostatek financních prostredku. Teprve na jare následujícího roku povolilo místodržitelství cástku 400 korun mesícne, takže 20. cervence 1890 bylo provedeno historicky první antropometrické merení na zadrženém a z krádeže obvineném Otokaru Nevšetovi.



Otisky prstu za sebou mají mnohaletou historii využití nejen ve forenzní sfére, nicméne práve tato oblast je proslavila asi nejvíce. Na bríškách svých prstu (a nejen nich) mužete nalézt papilární linie, které formují ruzné tvary. Tyto klasifikacní vzory lze rozdelit do trí základních skupin, jedná se o takzvané smycky, víry a oblouky. Prvne jmenovaná kategorie zaujímá 60 až 70 procent všech otisku, víry pak 25 až 35 procent a konecne oblouky pouze kolem peti procent.



V roce 1923 se ve Vídni konal na základe iniciativy kodanského policejního inspektora Hakona Jorgensona první poválecný mezinárodní kriminálne policejní kongres. Jeho snahou bylo jednotné zavedení mezinárodního klasifikacního systému, který by pomocí kódu umožnoval telegraficky identifikovat v nekteré zemi již evidovaného zlocince. Navíc vypracoval dosti složitou metodu založenou na zjištení tzv. generální formulky, kterou se oznacují základní vzory všech deseti otisku prstu a to pro pravou a levou ruku zvlášt. Kongres prijal rezoluci, kterou tento systém doporucil k realizaci. Na kongresu naopak neprošel návrh, aby byl v rakouských a nemeckých zemích zaveden jednotný daktyloskopický systém. Duvodem byly obtíže související s pracným preklasifikování již existujících karet v daktyloskopických registrací. Na záver kongresu bylo prijata rezoluce, které se stala statutem "Mezinárodní kriminální policejní komise" a z nehož pozdeji vznikl Interpol. Osmý clánek této rezoluce se výhradne týkal identifikací osob pomocí daktyloskopie. V praxi se mel zavést systém zjištování totožnosti na dálku vypracovaný Hakonem Jorgensenem. Každá zemská ústredna mela vycvicit alespon 2 znalce na zjištování totožnosti na dálku. Do praxe však tento návrh nebyl zaveden. Významné však bylo rozhodnutí, aby se daktyloskopické karty zlocincu zasílaly mezinárodnímu úradu pro zjištování totožnosti v Kodani. Byl to základ pro pozdejší rozsáhlý fond daktyloskopických karet Interpolu.


Samotná daktyloskopie byla v ceských zemích oficiálne zavedena 9. zárí 1908. Od tohoto dne se zacaly vyhotovovat pro úcely identifikace pachatelu daktyloskopické karty. Tímto dnem byla také zrušena antropometrie a daktyloskopie byla oficiálne uznána jako jediný identifikacní prostredek.


Na daktyloskopii identifikaci se ješte pred jejím oficiálním zavedením do praxe zameril také štábní kapitán z Okresní cetnického velitelství na Vinohradech. Tomuto velitelství byly od sklonku cervence 1907 z tehdejších okresu Vinohrady, Žižkov, Smíchov a Brandýs zasílány fotografie zadržených osob. Soubežne s tím byly zasílány daktyloskopické karty "cikánu", címž byl položen základ k daktyloskopické sbírce cikánu a posléze i dalších stíhaných osob. Obe evidence byly 17.3.1922 slouceny na základe výnosu Ministrstva vnitra c. 9668/13 z téhož roku. Podle tohoto výnosu bylo vytvoren Poznávací úrad Policejního reditelství v Praze. Poznávací úrad byl celostátní daktyloskopickou ústrednou a jeho daktyloskopická sbírka byla rozšírena o 25 000 daktyloskopických karet sbírky založené Povondrou. Sloucením byl dán základ spolecné kriminální služby cetnictva a policie. Spolupráce však pro ruzné neshody organizacního rázu netrvala dlouho. V roce 1926 bylo zrízeno Ústrední cetnické pátrací oddelení, které prevzalo policejní a cetnické daktyloskopické registrace a vytvorilo i speciální daktyloskopická registrace "cikánu a osob po cikánsku žijících".


Oddelení, jemuž byly pro pátrací službu prideleni odborne vyškolení príslušníci cetnictva, melo k dispozici daktyloskopické evidence a další kriminalistické pomucky policejního reditelství. Na adresu "Cetnického oddelení u poznávacího úradu policejního reditelství v Praze" docházela veškerá podání, jež se vztahovala k cetnické daktyloskopické službe. Oddelení dále vydávalo znalecké nálezy a rídilo jednotne cetnickou pátrací službu. Jeho styk s jednotlivými cetnickými stanicemi a okresními cetnickými velitelstvími byl bez meziclánku, tedy prímo, pricemž zmínené útvary byly povinny pokynum ci výzvám z Prahy neprodlene vyhovet.


Nezávisle na pátracím oddelení existovalo "Zjištovací oddelení policejního reditelství v Praze", kam byly zasílány daktyloskopické karty od všech cetnických a policejních útvaru, vcetne útvaru komunální policie.


V roce 1929 byla zrízena Všeobecná kriminální ústredna, kam již byly zasílány daktyloskopické karty z celého sveta k overení totožnosti v cizine daktyloskopovaných našich státních príslušníku. Pred okupací v roce 1939 mela ústrední daktyloskopická registrace na 250 000 karet. Za okupace byla registrace predmetem neustálých útoku ze strany orgánu nemecké kriminální policie. Snahou bylo tento klasifikacní systém prevzít a preklasifikovat. Aby k tomuto kroku nemeckých bezpecnostních orgánu nedošlo, byl umele zvýšen pocet daktyloskopických karet, což nemeckou kriminální policii odradilo. Vedení nemeckých bezpecnostních orgánu proto založily novou registraci, která krátce pred koncem druhé svetové války byla znicena.


Do roku 1952 se používalo starého "pražského klasifikacního systému". V tomto roce se vyskytla nutnost rozdelit registracní oddíly daktyloskopických karet s obrazci papilárních linií, predstavující smycky vpravo a smycky vlevo, protože se tyto oddíly stávaly neprehlednými. Byla rozšírena základní skupina daktyloskopických vzoru o dva tzv. nepravidelné vzory smyckového tvaru s deltou vpravo a vlevo. Tímto rokem byl uveden v život "Ceskoslovenský dekadaktyloskopický klasifikacní systém", který byl na tehdejší dobu prehledný a rychlý.


V soucasné dobe se pro daktyloskopickou evidenci využívá pocítacový systém AFIS 2000, který byl zakoupen od americké firmy Pintrac na jare 1994. Do provozu byl systém zaveden v ríjnu téhož roku. Kapacita zakoupeného systému je 800.000 daktyloskopických karet a 20.000 daktyloskopických stop (z místa cinu). Systém umožnuje zavedení 250 nových karet denne a jejich porovnání s již zaregisrovanými. Cena zarízení cinila bezmála 100 milionu korun.


Pomerne málo se ví, že AFIS nebyl puvodne vyvinut pro policii, ale pro potreby financních úradu, které bojovaly s velkým únikem penez z fondu sociálního zabezpecení. Politictí uprchlíci a imigranti ve Spojených státech, Francii nebo Nemecku se casto stehovali z místa na místo a príslušné podpory vybírali nekolikanásobne. Teprve vazba sociálních dávek na daktyloskopickou identifikaci podvodum zcela zabránila. Když se zacalo vážne uvažovat o našem vstupu do Evropské unie, bylo zrejmé, že se budeme k podobným opatrením pripojovat. S kontrolou migrace se u nás zacalo v roce devetadevadesát. Pri dokoncování rozširování AFISu na celou republiku, presneji receno v roce 2000, když bylo vybaveno poslední krajské pracovište v Ceských Budejovicích, byl zahájen projekt kontroly migrace na území našeho státu. V rámci tohoto projektu byly porízeny tri stanice pro automatickou identifikaci osob, s jejichž instalací souvisely i úpravy centrálního pocítace. Pozdeji se už hovorilo o systému Eurodac, ale první informace byly velmi mlhavé. Složite se prekládaly príslušné právní normy i technické podrobnosti.



Tak jdeme do finále, kešule se schovává na

N 49° 16.ABA
E 17° 00.CDE


pricemž písmenka ciselne vyjadrena jsou odpovedi na nasledujici otazky:

A) Systém AFIS je: 2010=7, 2005=3, 2000=8
B) Systém umoznuje denne novych karet: 150=9, 200=4, 250=0
C) Všeobecná kriminální ústredna byla zrizena: 1929=7, 1925=2, 1939=9
D) První poválecný mezinárodní kriminálne policejní kongres se konal: 1922=0, 1923=5, 1924=6
E) Vyse uvedeny kongres se konal: Praha=7, Brusel=5, Viden=3


Tak a ted jiz preji jenom uspesny lov, a podotykam na zaver, ze toto je prvni cache z planovane serie, kdy dalsi dily budou postupne vychazet.



V soucasnosti mate na vyber:
GC2G2GG DK#1 - Daktyloskopie
GC2G45G DK# 2 - Mechanoskopie
GC2G48R DK# 3- Rekognice
GC3347D DK# 4 - Trasologie
GC2G48R DK#5 - Krev
GC2G48R DK#6 - OMČ
GC51GP1 DK#7 - Odorologie

Additional Hints (Decrypt)

ovyobneq yriá icerq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)