Skip to content

HTJ#5 Velka Zelena Voda Multi-cache

Hidden : 9/20/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na výchozích souradnicích keš nehledejte - zavedou vás pouze na místo, odkud sinice spolehlive vyhánejí koupání chtivé rekreanty...



SINICE NA HRACHOLUSKÉ PREHRADE

Hracholuská prehrada bývala dríve místem krásného koupání v pruzracné vode, kde bylo videt až do ctyr metru hloubky. Dnes k prehrade neoddelitelne bohužel patrí zelený povlak sinic a vodního kvetu, který hlavne v horní cásti prehrady znepríjemnuje pobyt chatarum a turistum a prakticky od srpna znemožnuje jakékoliv koupání...


HLADINA PREHRADNÍ NÁDRŽE NEBO LOUKA?

Co jsou to sinice
Sinice jsou vlastne nejbližší príbuzní baktérií. Také jsou s nimi razeny do jedné skupiny organismu - Prokaryot. Pro tuto skupinu je typické, že nemají klasickou stavbu bunecného jádra jako mají bunky eukaryotických organismu (tedy hub, rostlin a živocichu), nýbrž jde jen o shluk molekul nukleových kyselin. Dále je pro ne typická stavba bakteriální steny, neprítomnost nekterých bunecných komponent (napr. mitochondrií ci vakuol) nebo jiné metabolické pochody. V bunecné cytoplasme jich vetšina obsahuje fotosyntetická barviva. Jsou tedy schopny fotosyntézy. Rozmnožují se vždy nepohlavne, predevším delením. Na rozdíl od baktérií nemusí být vždy jen jednobunecné, ale mohou vytváret struktury podobné stélkám.
Sinice mají velmi širokou ekologickou šíri. Lze je nalézt v termálních pramenech (až 85°C) i v blízkosti zemských pólu (experimentálne byla zjištena odolnost sinic až -180°C). Dokáží prežít v klidových formách - výtrusech i stovky let, aniž by se dostaly do vhodných podmínek, kde by opet mohli rust a množit se.

Co všechno od sinic mužeme ocekávat
Stejne jako baktérie, dokáží i sinice tvorit celou radu velmi jedovatých látek - toxinu, nebo mohou fungovat jako spouštece alergické reakce - alergeny. Pro ryby pak je jejich premnožení nebezpecné nejen z hlediska tvorby toxinu, ale i proto že v dobe premnožení sinic dochází pres den k silnému okyslicování vody a pres noc zase pro zmenu k silnému odkyslicování, jelikož sinice v noci kyslík neuvolnují, ale naopak spotrebovávají, stejne jako jiné fotosystetizující organismy. Po premnožení sinic následuje silné namnožení zooplantonu, který se sinicemi živí. Výsledkem tohoto premnožení je rovnež prudké snížení koncentrace kyslíku. Dusledkem nedostatku kyslíku je masivní odumírání sinic, planktonu a tím pádem i vyšších živocichu. Díky rozkladu techto organismu se do vody uvolní velké množství živin, které samozrejme nahrává vzniku nového "vodního kvetu" - sinicím. Výše napsané rádky popisují tzv. eutrofizaci vody. Ta však není zapricinena pouze sinicemi, ale i umelými hnojivy, která se dostávají do vodních toku tzv. výluhy pud.
Velice nebezpecné je pak pusobení sinic, které vyvolávají alergie. Nejohroženejší skupinou obyvatel jsou deti, starší ci nemocní lidé. U techto skupin lze ocekávat oslabení obranyschopnosti organismu, zesláblost a permanentní únavu až malátnost. Na kuži se mohou tvorit puchýrky, otoky, dalším projevem mohou být prujmy, žaludecní nevolnosti a krece, slzení ocí, záchvaty spastické dušnosti, vodnatá rýma s kýcháním. Tyto projevy však nemusí být vždy nutne spojeny s alergií!
Pocet nádrží, kde dochází k masovému výskytu sinic a vodního kvetu je stále více. V šedesátých letech to bylo 66% nádrží na území dnešní CR, v roce 1999 pak toto císlo dosáhlo bezmála 80% a tento pocet se stále zvyšuje.


K vlastní keši:
Pro seznámení se s problémem sinic na Hracholuské prehrade je instalována u hráze informacní vitrina s velice pekným a srozumitelným popisem výskytu a charakteristik sinic, kde získáte základní informace. Vlastní sinice se ale rozvíjejí postupne od horní cásti prehrady do jejích spodních cástí, jejich rozvoj zpravidla pocíná od cervence ci srpna. Z tohoto duvodu bylo zvoleno umístení jednotlivých stage v prostoru obou koncu prehradního jezera – na jednom je možno se s problematikou seznámit a na druhém, horním, zejména v letních mesících na vlastní oci uvidíte, co sinice dokáží udelat z puvodne velice príjemné rekreacní oblasti.

Stage 1: N 49 47.422 E 013 10.342
Na techto souradnicích najdete informacní vitrinu k problematice sinic na Hracholuské prehrade, z níž zjistíte následující údaje:
1. Biomasa ras a sinic se vyjadruje pomocí obsahu chlorofylu a ve vode. Koupání je prijatelné, pokud tato hodnota nepresáhne AB µg/l.
2. Sinice mimo jiné také zvyšují hodnotu pH vody. Pro koupání je maximální prijatelná hodnota pH rovna C,B.
3. Jedním z faktoru ovlivnujícím rozvoj sinic je koncentrace fosforu ve vode pritékající do prehradní nádrže. Potrebná hranice této hodnoty je B,BD (lze odecíst z grafu)
4. Nejcastejšími druhy sinic na Hracholuskách jsou
Microcistis a afanizomenon E = 1
Chlorofion a afanizomenon E = 2
Microcistis a chlorofion E = 3

P O Z O R !!! Infotabule odstraněna!
Vzhledem k odstranění infotabule a protahující se údržbě vitriny použijte ke zjištění potřebných údajů následující fotografie:



Nyní již leccos o sinicích víme, a tak se mužeme vydat na horní konec prehrady, abychom videli, co sinice dokáží udelat z puvodne velice cisté vody. Pokud se cestou rozhodnete odlovit nejaké další keše umístené u prehradního jezera nebo pnovanského nádraží, mužete mezi Novým mostem a Vranovem použít s trochou odvahy a ridicského umu trasu cyklostezky, která je bezne užívána chatari i rybári.

Stage 2: N 49 4A.C(C-D)(D/2) E 013 0(C-D).AC(A-E)
Na techto souradnicích je cedule rybárského svazu, z níž zjistíte císlo rybárského revíru ve tvaru FGEBHI uvedené nad textem Mže 4 a mužete se pokochat pohledem na zelenou hladinu...

Keš je uložena na souradnicích:
N 49°4D.(G-H)(I/H)C'
E 13°0F.BEA'

Podekování
Pri tvorbe listingu bylo cerpáno z webových stránek Hracholuského vodníka.
Za použité materiály dekujeme.


Nezapomente si z vícka krabicky ci desek logbooku poznamenat bonusové císlo do série "Hracholusky trochu jinak"


Další keše této série:
HTJ#1 Beraní dvur
HTJ#2 Pnovanský most
HTJ#3 Parník
HTJ#4 Bezdružická lokálka
HTJ#5 Velká zelená voda
HTJ#6 Nový most
HTJ#7 Pocta tvurcum ARH
Hracholusky trochu jinak BONUS

Additional Hints (Decrypt)

qbhoyr dhrephf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)