Skip to content

Hodina ceskeho jazyka Mystery Cache

Hidden : 9/12/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hodina ceskeho jazyka

Tak se milánkové dnes podíváme, jak jste na tom s naší materštinou. Kdyby bylo vše tak, jak by melo být, pak by tato keš mela obtížnost 1. Ale jak víme, ideálního stavu se v praxi dosáhnout nedá . Pokud by se vám nedarilo, mužete si v knihkupectví na výchozích souradnicích koupit nejakou užitecnou ucebnici, keš tam ale nehledejte.

Váš úkol je jednoduchý – udelat si malý testík svých znalostí ceského jazyka. Z výsledku pak snadno vyctete souradnice uložení schránky.

Historie a soucasnost geocachingu (zkušební clánek)

Geocaching je turistická, navigacní a vlastne i trochu _nternetová hra, všechno najednou. Tato hra _pocívá v tom, že nekdo na neznámé místo ukryje schránku, které se v _nglictine ríká cache, ctete keš. Na Internetu zverejní její souradnice a ruzné doplnující informace. Ostatní potom tuto schránku pomocí navigacních prístroju GPS hledají. Pri nalezení se zapíší do sešitku ve schránce, prípadne si vyberou neco z obsahu a výmenou do „keše“ vloží neco svého. Po návratu domu na speciální internetové schránce zapíší, zda byli úsp_šní nebo neúsp_šní.

Na zacátku geocachingu bylo rozhodnutí vlády _pojených _tátu _merických vypnout chybu um_le zavádenou do systému GPS. Do té doby to pro civilní použití byla jen drahá hracka s presností v prumeru 50 metru. Od 2. kvetna 2000 se presnost GPS rázem zvýšila na metry.

V _nternetových diskuzích se hned zacalo rešit, jak této presnosti využít. Jistý Dave Ulmer následující den umístil do lesa v Oregonu schránku a zverejnil její souradnice. Ti, kdo ji našl_ si z ní mohl_ neco vzít a zanechat neco svého – knihy, CD, software. Behem nekolika dnu se v USA ob_vil_ další podobné schránky a do mesíce byl na Internetu web kam se dal_ psát dojmy a zážitky z hledání. Slovo geocaching bylo poprvé použito 30. kvetna 2000.

Cache mají ruznou úroven složitosti. Existují také multicache, kde je nutné projít nekolika místy, mystery cache, kdy je treba napred vyrešit hádanku nebo hlavolam, abyste dostal_ souradnice. Tohle všechno pridává další adrenalin. Na webu potom vidíte, kolik skrýší jste našl_, a toto císlo chcete zaokrouhlit na desítky, na stovky… Pridá se k tomu boj o tzv. FTF neboli první nalezení nové cache. Potom zacnete sami zakládat vlastní schránky…

Nekolik lidí dosud podobne nepostižených se m_ ptalo proc to vlastne delám. Proc geocachingu ob_tuji vetšinu svého volného casu a zm_nil jsem celý svuj život? Co mám z toho, že nekde najdu skrytou krabici se sešitkem, do nehož se zapíšu? Vetšinou navíc až poté, co v lázni z vlastního potu vylezu na kopec až celý _cervenám, proderu se trním, zamotám do pavucin, _cvrnknu z kalhot nekolik klíštat, abych nakonec _koncil promocený deštem, protože se nebylo kde _chovat nebo uprostred neznámého lesa, když se zacne _tmívat.

Geocaching má i výchovný efekt. Rodice urcite vedí jak je nekdy težké vytáhnout ratolesti na výlet. Hrady, zámky, rozhledny a muzea v okolí se už dávno vycerpal_ a z procházky na kopec deti nikdy nebyl_ nadšené. Ale jen do doby, než zjistí, že tam mohou najít poklad. Po nalezení si z „keše“ vyberou hracku, za kterou vloží do schránky nejakou vlastní. Vycházky dostanou vyšší smysl, mají konkrétní cíl. S geocachingem navíc ob_víte zajímavá místa, o kterých jste dríve treba ani netušil_, a ob_dete blízké i daleké okolí.

Pri geocachingu také poznáte nové lidi. Stací pár desítek „keší“, a už budete vedet kdo je kdo. Protože geocaching je v _echách i na _orave velmi rozšírený, u schránek se budete setkávat se známými tváremi. Všechny vás bude pojit stejný zájem a spolecne se zasm_jete.

Souradice

Keš naleznete na souradnicích N49° 44.ABC, E013° 23.DEF.

A. Kolik mekkých „i“ v prícestí minulém bylo vynecháno ve zkušebním clánku (doplnuje se i/y)?

Byla vynechána 4 písmena „i“. A = 2
Bylo vynecháno 5 písmen „i“. A = 1
Bylo vynecháno 6 písmen „i“. A = 0

B. Kolik písmen „s“ bylo vynecháno ve zkušebním clánku (doplnuje se s/z)? (Nepocítají se „s“ v ceském názvu USA.)

Byla vynechána 4 písmena „s“. B = 0
Bylo vynecháno 5 písmen „s“. B = 1
Bylo vynecháno 6 písmen „s“. B = 2

C. Kolik písmen „e s háckem“ bylo vynecháno ve zkušebním clánku (doplnuje se „e s háckem“/je)?

Bylo vynecháno 1 písmeno „e s háckem“. C = 2
Byla vynechána 2 písmena „e s háckem“. C = 5
Byla vynechána 3 písmena „e s háckem“. C = 8

D. Kolik cárek (interpunkcních znamének) bylo vynecháno ve zkušebním clánku?

Bylo vynecháno 7 cárek. D = 5
Bylo vynecháno 8 cárek. D = 6
Bylo vynecháno 9 cárek. D = 7

E. Kolik „me“ („m“ + „e s háckem“) patrí do zkušebního clánku (doplnuje se me/mne)?

Do clánku patrí 3 „me“. E = 0
Do clánku patrí 4 „me“. E = 1
Do clánku patrí 5 „me“. E = 2

F. Kolik velkých písmen bylo vynecháno ve zkušebním clánku?

Byla vynechána 2 velká písmena. F = 5
Byla vynechána 3 velká písmena. F = 7
Bylo vynecháno 5 velkých písmen. F = 9


Podle webového pocítadla jste . návštevníkem tohoto listingu.

Zkušební text byl prevzat a upraven z clánku na webu www.navigovat.cz. Rozhodne se ale nespoléhejte na to, že vám uvedený clánek pomuže k souradnicím – jak už to na webu bývá, clánek obsahuje spoustu chyb.

Poznámka 14. 10. 2007: Pri vyzvedávání schránky si prosíme povšimnete, že na jedné ze stran je miniaturní magnetický pásek, a touto stranou prosíme vracejte keš zpet, aby nevypadávala. Dekujeme.

Keš neobsahuje tužku. Logbook má na jednom konci pripevnený provázek, aby šel lépe vytáhnout z keše. Pri vracení proto logbook do keše zasunte tak, aby jej bylo možné za provázek opet vytáhnout.



Additional Hints (Decrypt)

ir qehurz bxar ir ilfpr nfv 2 zrgel

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)