Skip to content

Prosecke skaly EarthCache

Hidden : 3/3/2012
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Jedná se o earthcache (česky: zeměkeš), na místě se tedy nenachází žádná fyzická schránka! Vaším úkolem bude projít si místo a odpovědět na níže uvedené otázky.



Prosecké skály

Prosecké skály je přírodní památka, která se nachází na rozhraní pražských čtvrtí Prosek a Libeň v okolí ulic Nad Kundratkou a Na Rozhraní. Přírodní památka byla vyhlášena 29. dubna 1968. Jedná se o skalní útvar tvořený zachovalými výchozy cenomanského pískovce české křídy. V oblasti se nachází rozsáhlý labyrint přírodních i umělých jeskyň známý pod názvem Močálka. Celá přírodní památka se rozkládá na 2,32 hektarech.

Močálka

Rozsáhlý důlní systém Močálka je plný křivolakých štol a sálků o celkové délce asi 1km. Od 18. století se zde na několika místech těžil rozpadavý pískovec druhohorních vrstev. Největší rozmach těžby byl v 19. století, kdy se písek používal na štuky, výrobu pískových mýdel a na posypávání prkenných podlah. Močálka je největším a nejzachovalejším zdejším systémem.

Pískovec

Pískovec je zpevněná, usazená hornina. Zjednodušeně lze horninu označit za pískovec tehdy, pokud podstatnou část tvoří zrna o velikosti 0,06 až 2 mm.Velmi časté jsou křemenné pískovce, kde podstatnou část zrn tvoří křemen. Pískovec vzniká stmelením zrn s tmelem. Tento tmel je velmi často karbonátový nebo železitý. Složení pískovce se liší podle místa výskytu. Pískovec mívá velmi různé barvy: od šedé přes žlutou až k červené, někdy může být i vícebarevný. Snadno se drolí a zvětrává. Hojně se využívá ve stavebnictví, sochařství a ke kamenickým účelům.

Fauna a flóra

V jeskynních prostorách žijí některé ohrožené druhy netopýrů - netopýr brvitý, netopýr ušatý, z vrápencovitých je to vrápenec malý. Písčitý podklad a jižní expozice umožňuje i dnes přežívání některých teplomilných druhů hmyzu; z brouků např. jsou to střevlíkovití Harpalus atratus, Licinus depressus a Dolichus halensis, z fytofágů např. z mandelinkovitých Cryptocephalus fulvus, z nosatcovitých Otiorhynchus fullo, Trachyphloeus alternans, Brachysomus villosulus a Omias rotundatus.

Z rostlin zde najdeme například šalvěj luční, rýt žlutý nebo mochnu písečnou. Stromové patro je zastoupeno několika exempláři jírovce maďalu, dále pak trnovníkem akátem. Keřové patro tvoří růže šípková a hloh jednoblizný.

Otázky

Logujte bez vyzvání, kdyby nebylo něco jasné, ozvu se. Odpovědi posílejte skrze náš profil. S odpovědmi si nedělejte těžkou hlavu, přeci jenom jde v první řadě o to, ukázat zajímavé místo, než abyste si lámali hlavu nad nějakými otázkami, nicméně pro založení earthkeše je potřeba splnit určité standardy, ale i tak si myslím, že otázky jsou celkem zvládnutelné.

1. Hlavní úkoly (prokážou, že jste zde opravdu byli)
a) Pomocí GPS navigace zjistěte nejnižší a nejvyšší bod Proseckých skal a vypočítejte průměrnou nadmořskou výšku.
b) Pomocí kompasu zjistěte, ve směru jakých světových stran se táhnou Prosecké skály.
c) Pomocí kompasu zjistěte, z jaké světové strany byl dříve pískovec těžen.
d) Urči barvu pískovce v okolí vstupu do podzemí (souřadnice vstupu jsou ve waypointech)
e) Urči zrnitost zdejšího pískovce (nejlépe na uvolněném bloku skály, vedle vchod do podzemí)


2. Vedlejší úkoly (dají se zjistit z listingu)
a) Rozloha, na které se skály rozkládají.
b) Co to je Močálka.
c) K čemu se využívá pískovec.

3. Nepovinný úkol
a) Přidejte do logu fotku z kterékoli části Proseckých skal.


Additional Hints (No hints available.)