Skip to content

Ponory potoka Spranku EarthCache

Hidden : 1/2/2016
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Eatrhcache v Národní přírodní rezervaci Špraněk. Nechoďte mimo vyznačené stezky a chovejte se ohleduplně k okolní přírodě.

Ponory potoka Špraňku




Potok Špraněk pramení nedaleko obce Ludmírov a na své zhruba desetikilometrové pouti prochází krasovým územím a přírodní rezervací, které dal jméno.
Zařezává se do hlubokého údolí tvořeného vápenci a travertiny již od dob prvohor. Bradlo devonských vápenců vyčnívá nad okolní území, které je tvořeno nadložními kulmskými břidlicemi a drobami.
Za ty miliony let do nich Špraněk nesmazatelně otiskl svou stopu v podobě rozsáhlých jeskynních soustav, závrtů, ponorů, skalních bran a propastí.
Pod obcí Javoříčko se stéká s říčkou Javoříčkou a tvoří širokou nivu. V okolí soutoku se v povrchu nivy neustále objevují a zanikají nové náplavové závrty. To svědčí o značné hydrologické aktivitě v pohřbeném údolí. Propadají se tu do studňovité ponorové propasti. Pomocí barviv bylo zjištěno, že se menší část ponorných vod vějířovitě roztéká k severozápadu do hlubokých údolí pravých přítoků Třebůvky. Většina ale rychle odtéká jeskynními cestami k severovýchodu a vyvěrá z pohřbené jeskyně mohutným krasovým pramenem Čerlinka (zvaným též Svatá voda). Tento pramen je v současné době jímán jako pitná voda pro Litovel a Olomouc. Mimo to se vody Špraňku a Javoříčky objevují na povrchu na několika místech v Pateřínské jeskyni a v Řimických vyvěračkách na úpatí Třesína. Jelikož je vodnatost ponorných toků mnohem menší než vydatnost pramene Čerlinka, je pravděpodobné, že někde hluboko v podzemí krasu se nachází velké prostory vyplněné vodou. Ta se v podzemí hromadila od počátku mladších třetihor. Tato fosilní voda je silně ohrožena znečištěním a nadměrným čerpáním. Ponory, které lemují celý západní svah nad Javoříčkem, se mohou jeskyňáři dostat k dosud neobjeveným prostorám spodního patra jeskynního komplexu.




Projdete-li se od úvodních souřadnic této keše kousek proti proudu potoka, budete moci sledovat, jak se jeho voda (pokud v korytě nějaká vůbec bude) na některých místech ztrácí. Čím dále půjdete, tím více vody bude. Na pravém břehu si můžete všimnout nenápadné "studny". Jedná se o vstup do podzemních prostor Špraňku vytvořený jeskyňáři za účelem bádání po dalších jeskynních systémech. Voda, která přitéká do tohoto území korytem potoka mizí v několika ponorech. V době, kdy potok Špraněk tekl asi o XX m výše než dnes, tedy v úrovni dnešního středního patra Javoříčských jeskyní, byl činný ponor pod Zkamenělým zámkem. Najdeme tu velkou skalní bránu, vlastně zbytek staré jeskyně. Vlastní ponorná jeskyně má široký vstup a rozvětvuje se do komínů a menších prostor, vyplněných usazeninami a sutí. Několik prvních metrů je volně přístupných, za mříží už to ale hrozí řícením a dalším zavalením. Skalní bránu a bývalou ponornou jeskyni naleznete kousek po proudu na pravém břehu potoka.



Pro úspěšné zalogování keše budete muset splnit několik úkolů.

1. Najděte v korytě proti proudu tekoucí vodu (200 metrů od úvodních souřadnic už by měla voda být i v suchých obdobích roku) a porovnejte její množství s množstvím na úvodních souřadnicích keše. O kolik procent se od sebe tyto hodnoty asi liší?
2. O kolik metrů výše musel téct potok před mnoha miliony let, aby se jeho voda ztrácela ve staré ponorné jeskyni?
3. Ve velké skalní bráně se nachází i kruhové skalní okno. Z pohledu uvnitř brány určete, jakým směrem vůči toku potoka pod ním je orientováno? (po proudu, proti proudu...)
4. Pokud budete chtít, přiložte k logu i fotografie okolí. Děkuji za ně.

Své odpovědi mi zašlete skrze email nebo zprávu přes profil. Nečekejte s logováním až na mou odpověď, pokud bude něco v nepořádku, já se vám ozvu. Logy bez správných odpovědí budou dle pravidel smazány. Jeden log = jedna odpověď!






ENG, GER, other languages: To translate into other languages, please use google..

Additional Hints (No hints available.)