Skip to content

KGW 23: Jeskyně českých bratří/Czech brother´s cav EarthCache

Hidden : 11/1/2020
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Naše země je nesmírně rozmanitá a neustále nás překvapuje. V dalším díle série KGW (Koumesův GeoWandr) se podíváme na zoubek skalním převisům v pískovcových skalách a mechanismům jejich vzniku a životních fází.

Souřadnice vás dovedou k místu, poblíž Pravčické brány v České Švýcarsku, které se nazývá jeskyně Českých bratří. Její název nejspíše souvisí s tím, že v pobělohorské době byla tajným útočištěm lidí, kteří později odešli exilu kvůli svému náboženskému přesvědčení. O tom svědčí i zde vyrytý letopočet 1627. Nás bude ale toto místo zajímat především z geologického hlediska, jelikož se nejedná o jeskyni v pravém slova smyslu ale o rozsáhlý skalní převis, který vznikl hlubokým zvětráváním horniny.

Skalní převisy se v mezinárodním jazyce označují termínem abri. Tento výraz je převzat z francouzského výrazu l'abri, což znamená přístřešek nebo útulek. Tato místa o tom vědí své, neboť´ byla  již od pravěku člověkem hojně vyžívána.

Pískovcová eroze:

Jedná se o dlouhodobý proces, při kterém dochází k destruktivnímu oddělování materiálu z původní horniny vlivem různých vnějších faktorů. Hlavním erozním činitelem je v našem případě voda, vedlejšími pak teplota, která způsobuje střídavé zamrzání a rozmrzání, vítr způsobující odnos jemných částeček erodované horniny, chemie (soli obsažené ve vodě a hornině) a biologičtí činitelé (růst mechů a lišejníků). Svoji roli mohou hrát i antropogenní činitelé, tedy činnost člověka, například vyrývání různých nápisů do měkké horniny. Velmi výraznou roli hraje složení horniny a její odolnost vůči erozi, přičemž se odolnost jednotlivých, nad sebou uložených vrstev může značně lišit. V případě, že spodní vrstva je méně odolná něž vrstva ležící nad ní, dochází k zajímavým geologickým jevům, tedy například právě vzniku převisu.

Jak pískovcový převis vzniká?

Zásadní vliv na vznik skalního převisu má v podmínkách Střední Evropy vlhkost vzlínající z půdního podloží. Jde o to, že pískovec má v sobě drobné otvory, tzv kapiláry které mají schopnost do sebe nasávat vlhkost ze zeminy od paty skály  Vlivem dilatační schopnosti vody (rozpínání a smršťování) dojde časem k mechanickému oddělení takzvané exfoliační vrstvy a jejímu rozpadu. Tímto způsobem se na úpatí skály vytvoří malý výklenek - zárodek budoucího převisu. Dalším vzlínáním vody do skály dochází k další erozi tohoto výklenku. Tento efekt může být ještě umocňován vlivem řas, lišejníků a mechorostů které rozrušující horninu mechanicky i chemicky.

(Cílek in Cílek a Kopecký, 1998) popisují vznik převisu v pěti stadiích:

Zdroje:

https://www.youtube.com/watch?v=LmJh-0cMwY0&t=890s (4:20 min)

Otázky:

  1. Prozkoumejte strukturu povrchu horniny uvnitř převisu. Účinky zvětrávání jsou nepravidelné, což je zde dobře pozorovatelné. Co je výsledným produktem zvětrávání pískovce? Posuďte, kde probíhá zvětrávání rychleji? Ve spodní nebo vrchní části převisu? Svoji odpověď zdůvodněte.
  2. Napište co je to abri a v jakém z pěti stádií vývoje se nachází zdejší převis podle obrázku v listingu? 
  3. Nepovinný úkol: stoupněte si před převis na úvodních souřadnicích, zaměřte svůj zrak na jeho strop, zapojte svoji fantazii a představte si jaká skupinka přerostlých živočichů se na vás chystá vycenit svoje zuby, a kolik jich celkem je? (nehledejte detaily, použijte makropohled)
  4. Vyfotografujte sebe, vaši GPS nebo předmět s vaším Nickem na výchozích souřadnicích a fotku přiložte k logu

Odpovědi posílejte přes centrum zpráv na profilu (nikoliv e-mail) z důvodu zachování vlákna konverzace. Logujte rovnou. Ozvu se se, pokud bude něco špatně. V případě, že za vás zasílá odpovědi jiný geokolega, uveďte to prosím ve svém logu. Děkuji :)

ENGLISH

Questions:

  1. Explore the structure of the rock surface inside the cave. The effects of weathering are irregular, which is well observable here. What is the resulting product of sandstone errosion? Judge where the erossion is faster? At the bottom or top of the cave? Justify your answer.
  2. Write what is „abri“ and at which of the five phases of lifetime is this structure according to pictures in listing?
  3. Optional task: stand in front of an cave at the coordinates, focus your eyes on its ceiling, engage your imagination and imagine what group of overgrown animals are about to put their teeth on you, and how many are there in total? 
  4. Take a photo of yourself, your GPS or an object with your Nick at the coordinates, and attach the photo to you log.

Send answers through the message center on your profile. Log immendiately. I'll let you know back to you if anything's wrong. In case if another geocacher sends answers, please state this in your logo. Thank you :)

Additional Hints (No hints available.)