Skip to content

AGT 169 Geomorfologie Brdskeho Olympu EarthCache

Hidden : 8/28/2021
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GEOMORFOLOGIE BRDSKÉHO OLYMPU MRAZOVÉ ZVĚTRÁVÁNÍ 169

Vrch Plešivec u Jinců je označován za Olymp Brd... a oprávněně. Není to sice nejvyšší vrch, dokonce i vedle stojící Písek jej o dobrých 50 metrů převyšuje, ale jeho poloha mimo brdský hřeben z něj dělá mohutně stojícího solitéra s přenádherným výhledem na celé západní Brdy.

Pokud navštívíte některou ze skal na Plešivci - nesetkáte se zaoblenými skalkami, které znáte např. z Českého Ráje či z Prachovských skal, ale s otrými hranami, velkými či malými puklinami a to přesto, že se horniny zdají na první pohled velmi odolné.

Příčinou je geologický proces označovaný za Mrazové zvětrávání, který zde intenzivně probíhá tisíce let. Jeho následkem skalní útvary získávájí svůj jedinečný tvar a krajina je obohacena o nové jevy - kamenná moře.

Přenesme se o 529 miliónů let zpět. Ve vnitřních Čechách jsou sladkovodní jezera podobné například jezerům ve Švýcarsku. Písek, drobné valounky a schránky živočichů spolu s dalším organickým materiálem jsou po mnoho miliónů let usazovány na buližníkové a spilitové vrstvy ze starohor do až 3000 metrů mocných vrstev slepenců a pískovců. Pořadí ukládání jednotlivých vrstev je dodnes předmětem bádání, ale nejpravděpodobněji to bylo takto: v nejspodnější části zachovaných kambrických uloženin žitecké a hlubošské slepence, sádecké pískovce, holšínské slepence, hořické pískovce a pasecké břidlice, kloučecké slepence a čenkovské pískovce (v nich a v následujících vrstvách jsou někdy ryolitové, tedy kyselé vulkanity a jejich tufy), chumavské slepence a baštinské pískovce, ve středním kambriu průnik mořské sedimentace, který je dobře paleontologicky datovaný v podobě jineckých pískovců, prachovsců a břidlic. Na nich potom leží ohrazenické slepence a na nich ve svrchním kambriu pavlovské slepence. Střídání zrnitosti v dílčích sedimentacích ukazuje na střídání přívalových povodní divokých řek.

Variské (hercynské) vrásnění proběhlo během mladší části devonu a starší části karbonu (okolo 360 miliónů let). Po něm ve zbytku karbonu, v permu, triasu a křídě docházelo k postupnému rozbrušování hornatého terénu do roviny, která je příčinou dnešních plochách temen brdských osmistovek.

Sedimentace během karbonu a permu (280 miliónů let) pokračovala v pánvích ve vlhkém okolí sladkovodních jezer, kde bujela vegetace přesliček, plavuní a kapradin, do tzv. kladenského souvrství obsahující sloje kamenného uhlí. Jediné brdské uhelné pánve (spíše pánvičky) vznikly u Mirošova, Skořic, Spáleného Poříčí, Lipnice a Holoubkova, kde se černé kamenné uhlí během obrovského boomu prakticky vytěžilo do začátku 20. století.

Druhohorní křídové moře (100 miliónů let) do Brd již nezasáhlo, a tak na naši vrchovinu nemůžeme jezdit za pískovcovými skalami. Také třetihorní sopečná činnost se Brdům vyhnula (3 až 0,5 miliónů let), a tak zde nemáme příkopovou propadlinu ani čerstvě vyhaslou sopku. Ani třetihorní usazeniny v podobě hnědého uhlí nenajdeme, snad jen říční sedimenty třetihorních řek, například ve Strašicích nebo u Hořovic.

Příchod čtvrtohor (2,58 miliónu let až do dnes) znamenal hlavně větší erozní činnost vlivem ledu a mrazu, prohlubování a rozšiřování jinak mělkých údolí, odhalování buližníkových a slepencových skal na vrcholech a svazích hor a jejich rozrušování, které můžeme i během relativně krátkého jednoho lidského života pozorovat coby geologický pochod.

Zvětrávání

Jedná se o soubor změn, které prodělávají horniny na zemském povrchu vlivem vnějších geologických činitelů (např. působením atmosféry, vody, ledu, kolísající teploty a činností organismů). Jde o určité přizpůsobování se hornin povrchovým podmínkám, zejména nízkým teplotám a tlakům, dostatku kyslíku a vody. Výsledkem uvedených procesů jsou četné zvětrávací produkty, kterými mohou být minerály, úlomky hornin, ionty a plyny. Má povahu fyzikálních nebo chemických procesů, které mohou probíhat za spoluúčasti živých organismů. Zvětrávání může v průběhu času (často velmi rychle, stačí se podívat na stav řady městských fasád), vést k rozpadu hornin a následné erozi, které vede k celkovému přetvoření tváře krajiny.


Druhy zvětrávání podle příčin

Rozlištujeme 3 základní druhy zvětrávání:

 

Plešivec formovali převážné míře procesy fyzikálního zvětrávání.


Fyzikální zvětrávání

Fyzikální zvětrávání je proces, při kterém dochází k rozpadu hornin, aniž by nastaly výraznější změny v jejich chemickém složení.

Jeho příčinou jsou změny v intenzitě insolace, což vede k tepelným i objemovým změnám v povrchové vrstvě hornin. Jelikož jsou veškeré horniny složeny z různé kombinace minerálů, mají všechny horniny určitou teplotně-tlakovou mez, při které přestávají být stálé a při které dochází k poruše jejich celistvosti vlivem praskání atd. (odolnost minerálů souvisí s obráceným Bowenovým reakčním schématem).

Vlivem tektonické činnosti a následné denudace (obnažení) hornin dochází k jejich vystavení rozdílným teplotním a tlakovým podmínkám. Postupné ubývání teploty a tlaku vede ke chladnutí hornin, což má za následek jejich smršťování a popraskání, či rozpukání.

Kapalná voda, pronikající do vzniklých puklin, se následně přeměňuje na led, což má za následek zvětšující se tlak v puklinách a odtrhávání části skalního masívu (led má tendenci zvětšovat svůj objem při přechodu na pevnou fázi, změna může dosáhnout až 1/10 objemu).

 

Pravidelné opakování rozmrzání a zamrzání vody v puklině má za následek její zvětšování. Odborně se tento proces nazývá právě mrazové zvětrávání a je typická pro obnažené vrcholky hor. Druhým důležitým faktorem je působení teploty, kdy vlivem ohřívání a chladnutí tělesa dochází k jeho smršťování (kontrakci) a roztahování (expanzi), což způsobuje v extrémních případech až roztrhání horniny.

Otázky a úkoly:

Pro uznání svého logu splňte následující úkoly a správně a vlastními slovy odpovězte na následující otázky.
 

Domácí příprava z listingu:

1) Vysvětlete vlastními slovy, co je to mrazové zvětrávání?

2) Jak by se muselo změnit podnebí, aby mrazové zvětrávání pokračovalo rychleji? A jen "ochlazení" není správná odpověď.
 

V terénu:

V listingu je uvedeno pět stage - pět skalních výchozů označených A, B, C, D a E.

3) Na kterých stage se setkáváme s následky mrazového zvětrávání?

4) Na kterých stage se setkáváme s kamennými moři? A letecké mapě moc nevěřte.

5) V listingu popisuji i další druhy zvětrávání? Na kterých stage se můžeme setkat i s těmito dalšími druhy a jaké to v jednotlivých případech jsou?

6) Prostudujte si naučnou ceduli u Čertovi Kazatelny. Je zde další informace o mrazovém zvětrávání. Co zde vzniklo mrazovým zvětráváním a bylo zničeno těžbou?

7) Ze které stage pochází dvě fotografie v listingu? Poradím, že se jedná o stejnou stage pro obě fotky.

8) Vyfoťte sebe nebo svůj osobní předmět, který bude možné s Vaší osobou spojit (např. GPS, CWG, talisman, kolo,...) na všech pěti virtuálních stage této cache a fotku přiložte ke svému logu.

Odpovědi můžete zaslat přes profil, e-mailem nebo přes následující

ON-LINE FORMULÁŘ.

Pokud budou Vaše odpovědi špatně - budu Vás kontaktovat. Pokud žádné odpovědi nezašlete, nebo Váš log nebude obsahovat fotografii / fotografie podle zadání - log nebude uznán a bude odstraněn.

 

Zdroj:
Portál: Geology.cz, Brdy,org
Foto: Aleš Novák

TATO CACHE JE SOUČÁSTÍ SÉRIE AGT OD ALKE04

Additional Hints (No hints available.)