Skip to Content

This cache has been locked, but it is available for viewing.
<

tombstone

A cache by vena Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/29/2006
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Relatively easy to find, between the road and the field. Altitude 283 m/s.

Tahle keška Vás zavede do obce Porící nad Sázavou. Je umístena zdánlive mimo obec samotnou, ale to jen proto abych ji mel pod kontrolou ?. Porící je celkem hezké místo, ale to nejhezcí se nachází v jeho okolí – ctete níž.
Obec Porící nad Sázavou se rozkládá v uzemí reky Sázavy a jejího prítoku Konopištského potoka na rozloze cca 700 ha v nadmorské výšce 263 – 290 m n. m. Poloha obce je 7 km severne od okresního mesta Benešova a 40 km na jih od hlavního mesta Prahy. Dnešní obec Porící nad Sázavou vznikla z bývalého panského (rytírského) sídla sloucením trí historických osad – Porící, Kouty a Balkovice – v 16. stol. První písemné prameny se zminují o Porící r. 1351. Románský kostel sv. Petra a Pavla z prelomu 11. a 12. stol. a archeologické vykopávky dokazují, že tu existovala osada Porící již v 11. stol. Další kulturní památkou je kostel sv. Havla z pocátku 12. stol., významná je tu predevším podzemní kaple – krypta ( jedna ze ctyr krypt téhož stárí a druhu, které se v Cechách zachovaly v puvodní podobe).
Dejiny obce jsou nerozlucne spjaty s obdobím husitských válek. Vítezná bitva Jana Žižky v noci 20. 5. v Porící s vojsky pánu ze Šternberka, Dubé a dalších ceských pánu stojících na strane císare Zikmunda, se pripomíná žulovým památníkem z r. 1924.
Významnou stavbou je také kamenný most na státní silnici Praha – Linec z r. 1850. Na míste dríve dreveného, zakrytého mostu byl postaven dodnes používaný most z žulových kvádru o peti obloucích na šesti pilírích.
V Porící nad Sázavou je základní škola, materská škola, zdravotní stredisko, tri obchody potravin, dve hospody, obchod s masem a masnými výrobky, trafika, smíšený obchod, textil, dále dve víceúcelové nádrže, sportovní a motoristický areál, továrna na bonbóny Masterfood atd.
Jak už jsem rekl nejhezcí je okolí. V jeho nejbližším je spousta historických památek (zámek Konopište, tvrz Mrac) a zajímavých prírodních zákoutí (Mesícní údolí, park u zámku Konopište) a spousta dalších. Ve vetšine z nich najdete jinou kešku, takže se tu o nich nebudu rozepisovat. Chci Vám ale ukázat místo, které není pri letmém pohledu na mapu okolí Porící nicím poutavé, ale jakmile se tam podíváte urcite se Vám bude líbit. Ideální je pro výlet na kole – doporucuji horské. Pojedet po mikro-náhorní plošine sevrené Sázavou, Porícím a Týncem. Je charakteristická malými osadami a ostruvky jehlicnanu a kamenu uprostred polí.
Od kešky se vratte dolu k rece a dejte se doleva smer osada Hvozdec. Pokedet kolem tenisu a mezi chatami do kopce az vyjedete na ceste mezi poli s ostruvky jehlicnanu. Po chvilce prijedete do osady Hvozdec. Držte se porád vlevo, tj. po hlavní. Za osadou je krátké prudší stoupání s malou roklí po pravé strane. Nahore uvidíte opet krasné malé lesíky napravo i nalevo. Prijedete do další osady Vetrov, a hned na zacátku se dáte na križovatce doleva. Po chvilce se cesta stácí vpravo a vy objíždíte osadu. Pojedet porád dál pres malý mostek a do lehkého stoupání až prijedete na técko. Na nem se dejte doprava smerem na Hurku. Minete další lesík po pravé ruce a na další križovatce jedte rovne do polí, ne po “hlavní” dolu doprava. Polnacka se stácí dolevy do lesa. Nastává klesání lesem, zpocátku drsnejší, potom pohoda. Prijedete na kraj pole a pod sebou uvidíte vesnicku Zborený Kostelec. Doporucuji jet doprava dolu po polní ceste na spodní okraj Kostelce. Prímo pres reku uvidíte zríceninu hradu (tam je také jedna keška). Pokracujte po asfaltce do Brodcu (super zchátralá továrna Jawa) na rozcestí u Pizzerie Brodiente. U ní se dejte doprava do kopce pres Brodce do Pecerad. Na konci Pecerad v pravé zatácce odbocte úzkou asfaltkou doleva na Hvozdec/Vetrov, ale asi po 50m se dejte doprava z asfaltky na polnacku. Pojedete z kopce kolem hnojište, kolem uvidíte opet krásné lesní ostruvky uprostred polí. Prijedete na klasickou križovatku polnacek, na které se dejte doprava. Vystoupáte na kraj chatové osady a na první križovatce se dejte doleva do osady – po modré které se držte. Projedete osadou, klesnete k trati kterou prejedete a jste u Svárovského rybníku. Znovu pres trat do další chatové osady a po asfaltce zpatky dolu do Porící. A jste u výchozího bodu – u kešky Tombstone.
Celá trasa je pomerne krátká (1,5 hodinky i s dvema pivkama).

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.