Skip to Content

This cache has been archived.

Skupec Reviewer: Archivace listingu keše

Nedá se predpokládat oprava v rozumném casovém horizontu.

Skupec reviewer pro Cz

More
<

Havirsky kostelik

A cache by saman2 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 1/24/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Havírský kostelík

Havírský kostelík stojí na míste, kde bylo r. 1496 popraveno deset nevinných vudcu vzbourených kutnohorských havíru. Na památku této smutné události zde byla již r. 1516 postavena drevená kaple, nahrazená v polovine 17. stol. kamennou stavbou. Dnešní podoba kostelíka v novogotickém stylu je výsledkem prestavby z r. 1896. Autorem plastik na prucelí je sochar Bohuslav Schnirch. Podle povesti zkropila krev pri poprave jednu z vetví dubu a ta od té doby rodila žaludy pripomínající tvarem bezhlavá tela v kápích. Dub zde rostl až do r. 1777 a nekolik jeho žaludu je podnes uloženo v podebradském muzeu. Nedaleko kostelíka vidíme studnu – památku na zaniklý pramen železité vody (lidove krvavé). Jeho objevení zminuje i Jan Amos Komenský. Od r. 1722 až do založení podebradských uhlicitých lázní v r. 1908 byl pramen využíván ve zde postavených malých lázních s nekolika kabinami. Za Havírským kostelíkem zacínají obory, založené pred 400 lety císarem Ferdinandem I. Koncem minulého století zde byly cineny pokusy s aklimatizací pštrosu, klokanu, antilop a další exotické zvere. Pri levé strane vidíme areál jezdeckého oddílu, vlastní závodište s tribunou se nachází dále. Oborou od Havírského kostelíka smerem ke hrbitovu vede cesta, pri níž se nachází sportovní stadion a hrázdená restaurace ve švýcarském slohu s hudebním pavilonem z r. 1908. Kdysi oblíbené výletní místo pro lázenské hosty.

22.6.2008: nová verze keše lock&lock

6.12.2009: opet nová verze keše

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

2,119 Logged Visits

Found it 2,040     Didn't find it 12     Write note 45     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 13     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 134 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.