Skip to content

<

Ryduv kopec [CGC59]

Hidden : 05/19/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Rýduv kopec (558 m.n.m.) nad obcí Debolín je výborné vyhlídkové místo na západní vrcholky Ceskomoravské vrchoviny a na ploské údolí reky Nezárky s Jindrichovým Hradcem. Velmi dobre je videt Javorice na severovýchodním obzoru. Vyhlídka s bozími muky lezí u staré cesty spojující Jindrichuv Hradec s Veselím nad Luznicí, stávající nová hlavní silnice kousek opodál, byla postavena v roce 1912. Místem prochází cervená turistická znacka, která po necelých 2 kilometrech prochází kolem dnes jiz zruseného poutního kostela Sv. Barbory.


Rýduv kopec (Rýda's Hill) (altitude 558 m) over Debolín village is place, which offers an exceptional vista to westerns parts o Czech-Moravian Uplands and valley of Nezárka river with Jindrichuv Hradec.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.