Skip to Content

<

Certi jezirko

A cache by Walker_CZ Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/6/2007
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

  Certí jezírko s protrženou hrází v Pekelském údolí asi 1,4km nad mesteckem Meziborí.

Asi 1,4km nad mesteckem Meziborí se v Pekelském údolí nachází Certí jezírko s protrženou hrází. O pekelskem údolí lze na internetu najít vícero materiálu, je totiž jednou ze zastávek na naucné stezce Tesarova cesta. Avšak o Certím jezírku se toho moc nedozvíme, prestože se k tomuto místu pojí ruzné povesti a v drívejších dobách to jiste bylo známé místo. Pokud jsou informace pravdive, tak hráz byla vybudována v drívejším (blíže nezjišteném) období, poté byla prolomena a v minulém století opet vystavena a v soucasnosti z ní zbyly pouze nepatrné zbytky. Prozatím prikládám starou vojenskou mapu (zdroj: http://oldmaps.geolab.cz), a až se mi podarí sehnat více informací, tak je sem dodám.

 

K jezírku se dá prijít napríklad od Meziborské sjezdovky. Autobusová zastavka je kousek. Parkovat geovozidla je mozne na N50°37.523 E013°35.582. Pokud pujdete touto cestou, tak z vrcholu sjezdovky (N50°37.814 E013°35.600) je samozrejme krásný výhled, bohužel predevším na Chemické závody. Preji vám príjemnou procházku.
Cca 150m pod keší bydli bezdomovec. Není nikterak nebezpecný, potkali jsme ho :-)

DOPLNUJI BEZVADNÝM TEXTEM OD RICHMOND_XXL:

Rozvalená hráz Certího jezírka

Jezírko ci presneji jeho ubohé zbytky leží v horní cásti malebného Pekelského údolí nacházejícího se severne od horského mestecka Meziborí.

Bývalé Certí jezírko bylo v minulosti pravdepodobne soucástí soustavy vodních del zásobujících vodou, dnes již neexistující, mlýny v Šumném dole. Certí jezírko zadržovalo vodu z Pekelského potoka a zrejme pomáhalo zásobovat mlýny v Šumném dole v období sucha vodou.

Na mapovém listu c.24 z I. vojenského (josefského) mapování Cech z let 1764-1783 je ješte jezírko zakresleno. Na dalších historických mapách z II. a III.vojenského mapování již zakresleno není. Zda byla hráz rozvalena po roce 1783 nebo v letech 1951-1964 v období budování Flájské prehrady o tom dnes již nic nevíme. O duvodu rozvalení hráze existuje více povestí, ale o tom až níže v textu.

Pokud pujdete k Certímu jezírku ze Šumného dolu nebo z Litvínova po naucné stezce „Tesarova cesta“, stojí za zmínku, že podél Pekelského potoka vede údolím dláždená vozová cesta datovaná do 15.století. Tato cesta je v dolní cásti údolí ješte používána, ale ve strední cásti je neschudná a ponicená, protože je nekolikrát prerušena potokem, jak se v prubehu let tok jeho koryta menil. Tato dláždená cesta byla pravdepodobne jednou z vetví „Staré solné stezky“ ("Alte Salzstraße") vedoucí do Saydy v Nemecku.

Když se budete blížit k Certímu jezírku urcite vás upoutá na první pohled malá prízemní budova v majetku vodáren, pokud se dobre zaposloucháte uslyšíte hukot mohutného proudu vody. Na první pohled nenápadná stavba je totiž jedním z kontrolních vstupu do tlakové vodovodní štoly.

Jiste se ptáte jaké štoly - to je totiž jeden z dalších momentu pohnuté historie Pekelského údolí.

V roce 1951 byla zahájena stavba Flájské prehrady, rámci stavby prehrady byl rešen problém dopravy vody do vodárny v Meziborí. Bylo rozhodnuto, že voda bude vedena do vodárny podzemním tunelem o délce pres 5 km. V té dobe procházela naše zeme nadšeným budováním komunismu a v rámci toho se puvodne horská obec Schönbach zacala menit na „Mesto Mladých - Meziborí“, protože se stavbou škol a ubytoven pro ucne zacali v bývalém Schönbachu prevažovat mladí, rozhodli se tehdejší komunisté že toho využijí a nahnali nevybourené mladé ucne vcetne ucnic na stavbu tunelu, který nazvali „Štolou Mladých“. Ražba štoly zacala z obou koncu. Nicméne vzhledem k clenitému terénu bylo treba najít více míst pro založení vytežené hlušiny a proto se horní cást Pekelského údolí promenila na cas v malinkou prumyslovou oblast, byla tam zavedena elektrina, postaveny podpurné stavby a byla vyražena pomocná štola, která sloužila pro vyvážení odteženého materálu. Pokud si všimnete, tak dnes se na druhé strane potoka táhne mohutná halda vytežené hlušiny asi v délce 250-ti metru. Na plošine tvorící vršek haldy jsou ješte stále patrné zbytky betonových základu a zbytky kolejnic.

Za zmínku stojí rovnež i místní pametihodnost, na druhé strane potoka od vodárnicky stojí u svahu vežovitá stavba staré elektrické rozvodny z puvodního dulního provozu, která je v soucasné dobe obývána místním „lesním bezdomovcem“ - doporucujeme neprovokovat a nedráždit.

Když pujdete po pravé strane potoka po lesní stezce za vodárnickou do kopce, dorazíte asi po 80-ti metrech na hráz Certího jezírka. Hráz je pomerne mohutná a na pravé strane hráze je ješte stále znatelná melká strouha prepadu, dále pod hrází lze ješte vysledovat vyschlé puvodní koryto odtoku z prepadu. Hráz je presne uprostred rozvalena velikou prurvou. Když dnes budete stát na hrázi a budete se dívat na bažinu, která zbyla po puvodní nádrži, pusobí to znacne pochmurne a smutne.

K tomu se váže jedna místní povera:
  • kdo pro prý uvidí nad bývalým jezírkem proletet temný stín, nebo velkého cerného ptáka bude mít v príštích dnech smulu. Prý by to mohl být pekelník podle kterého je údolí pojmenováno Pekelské, nebo snad duše utopeného hríšníka, to už dnes nikdo neví.
Pak je zde pár historek, týkajících se príciny rozvalení.
  • První povest tvrdí, že po konci druhé svetové války hráz rozvalila banda rabovacu, která na dne hledala cennosti, které tam meli potopit Nemci, kterí tak prý chteli zachránit alespon cást svého majetku pred rozkradením pri poválecném odsunu.
  • Další verze je, že prý hráz nechala po válce rozvalit komunistická státní policie, protože hledala v jezírku potopený archiv Gestapa.
  • Poslední verze vypadá nejduveryhodneji, rozvalení hráze prý bylo provedeno v dobe provozu pomocné štoly a to duvodu, aby nedocházelo k prusakum a pruvalum vody do raženého tunelu,

    Která z techto verzí je pravdivá nevíme, ale snad se casem vyskytne nekdo, kdo uvede tyto historky na správnou míru.
To je k zajímavostem kolem Certího jezírka a Pekelského údolí vše. Prejeme vám pekný a zajímavý výlet.

Od 21.6.2008 jsi
návštevník této
stránky císlo:


Od 17.6.2010 navštívili tento listing návštevníci z techto zemí:

free counters

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

264 Logged Visits

Found it 251     Didn't find it 5     Write note 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 52 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.