Skip to content

<

Blato

A cache by saman2 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/01/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš vás zavede do míst, kde se kdysi rozkládal nejvetší rybník v Cechách zvaný Blato, nebo též Bláto.

Podebradsko spolu s Pardubickem a Trebonskem patrilo k nejvetším rybníkárským oblastem v Cechách. Na Podebradsku a okolí byly desítky rybníku (dodnes se zachovaly rybníky na Dymokursku a Žehunský). Nejvetší rybník v Cechách ve 14. století byl rybník Blato, který se nacházel na sever od Pátku, na západ od Senic a na jih od Úmyslovic. Rozloha byla (ješte v letech 1770 – 1780) cca 973 ha, tzn., že byl o cca 250 ha vetší než rybník Rožmberk. Dnes rybník již neexistuje, jméno rybníka je však zachováno v názvech zdejších polí a luk. Pozustatkem je zcásti zachovaný Sánský kanál, který jej napájel.

Ke keši je nejlepší prístupová cesta od Senic. Pokud se podíváte na západ spatríte rovinu, na které se rybník kdysi nacházel. Tyto pole a louky nesou název Blato, stejne jako malá usedlost, kterou rovnež spatríte na západe.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.