Skip to content

Relief sv. Frantiska Traditional Geocache

Hidden : 04/16/2007
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ]Reliéf sv. Františka je jedno pěkné místo trochu bokem od slávy barokního komplexu Kuks - Žireč. Jedná se o skalní reliéf od M.B.Brauna.

[EN]Relief of saint. Francis is a part of baroque komplex Kuks - Žirec. In Kuks is baroque castle and in Žireč is in forest stone Christmas crib from baroque statuary M. B. Braun


[CZ]

Reliéf sv. Františka

Pomocí tohoto pokladu bych Vás všechny chtěl zavést na méně známé místo, které však má své kouzlo.

Možná mnozí znáte barokní zámek v Kuksu (přestože ze zámku toho mnoho nezbylo a ve skutečnosti se jedná o Hospital), proslavený tvorbou M.B.Brauna, stejně jako nedaleký Braunův betlém v Žirči, kde uprostřed lesa najdete nezvyklé sochařské dílo. A mezi díla patřící k těmto dvěma místům patří i spousta dalších děl v okolí – boží muka atp. A jedním z nich je právě i Reliéf sv. Huberta, který však díky své zapadlosti je možná trochu stranou od hlavního turistického ruchu.

Na šikmo ležícím skalním bloku tu najdete vytesán reliéf Zjevení (Stigmatizace) svatého Františka, který vzhlíží k ukřižovanému Ježíši Kristu. Pod plastikou vyvěrá ze svahu malý pramen. V roce 1701 byla nad reliéfem postavena poustevna ke cti Františka Serafinského. Sestup k reliéfu není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí. Původně zde stála poustevna, společně s poustevnou svatého Antonína v Novém lese, byla kolem roku 1780 stržena.

Přístup k pokladu je vhodný po naučné stezce, která vede hned nad reliéfem sv. Františka. Můžete sem jít buď od Kuksu, nebo od Stanovic, ale vřele doporučuji si udělat procházku např. z Kuksu do Žirče, nebo třeba jen malý okruh z Kuksu po naučné stezce kolem Reliéfu do Stanovic a odsud zpět podél řeky Labe zpět do Kuksu (necelých 5 km). Pro zdatnější turisty ale doporučuji projít si naučnou stezku celou. Ta vede až k Žirečskému betlému. Pro kola to bohužel příliš vhodná cesta není.

Díky poloze na prudším svahu bude možná zaměření trochu horší, ale doufám, že poklad i přesto podle nápovědy v pohodě najdete! Poklad je trochu bokem, prosím nelezte po samotném reliéfu ani v jeho okolí do 1 metru.

Ze stránek Národního Památkového ústavu:

Historie areálu Kuks – Hospital a Betlém:

Kolem roku 1692 zahájil hrabě František Antonín Špork (1662 – 1738) rozsáhlý stavební projekt v Kuksu. Využil existence zdejších léčivých pramenů a nechal zde budovat lázně na vysoké úrovni. Záměr se mu zdařil a na počátku 18. století patřily lázně v Kuksu k nejznámějším v Evropě. Celý komplex vyrůstal pravděpodobně pod dohledem proslulého barokního stavitele Givanniho Battisty Alliprandiho, který je také autorem projektu kostela Nejsvětější Trojice a hospitalu na protější straně řeky Labe. Prostor před průčelím kostela a hospitalu byl vyzdoben sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, zobrazujícími mimo alegorie Náboženství řadu Ctností a Neřestí. Sochařská výzdoba vznikla v letech 1712 – 1731.

Rozkvět a sláva lázní v Kuksu však netrvaly dlouho a po Šporkově smrti přestaly být lázně postupně provozovány. Živelná katastrofa roku 1740 poničila celé údolí včetně sochařské výzdoby a opuštěné lázeňské budovy i Šporkův zámeček chátraly, až byly rozebrány a strženy. O bývalé bohatosti a monumentalitě celého areálu podávají svědectví dobová grafická zobrazení, ale také zachovaný hospital s barokní lékárnou, kaplí a galerií soch, které byly v zájmu jejich zachování přeneseny do lapidária.

F. A. Špork nechal v souvislosti s lázněmi upravit v okolí Kuksu rozsáhlý přírodní park s poustevnami i zahradami, oblíbené místo lázeňských hostů. Sochař M. B. Braun využil zdejších skalisek a kamenů k rozsáhlé sochařské tvorbě a vytvořil zde přírodní galerii plastik a reliéfů. Prvním dílem byl reliéf sv. Huberta, pravděpodobně z roku 1723. K r. 1726 je datován výjev Narození Krista, který dal i název celému areálu – Betlém.

Zdroj:
www.tipnavylet.cz/clanek/kuks/‎

Další informace o okolí získáte na stránkách:

www.kuks.cz (obec Kuks)

http://www.npu.cz/zprist/zobrazeni_pamatky/?pamatka=77&co=upoutavka (NPÚ – Národní Památkový úřad)


[EN]

Relief of saint Francis is one from many statue from carving school of M. B. Braun in neighbourhood of Kuks and Žireč.

Kuks (German: Kukus) is a village in the Czech Republic, Hradec Králové Region, Trutnov District. Its main feature is a baroque spa building with famous sculptures by Matthias Braun.

On the slope of the Elbe in Kuks, there used to be mineral springs. In 1692-1696, František Antonín Špork, the owner of the county, directed three of them at one place and built a simple spa. When the healing effects of the water were proven by professors of Charles University and experts from Baden-Baden, Špork enlarged the spa in 1707-1722 with an octagonal Church of Holy Trinity, a Hospital, theatre and other buildings in the Baroque style. The interiors and exteriors were decorated with Baroque sculptures by Matthias Braun, the most famous of which are the Virtues and Vices.

Špork died in 1738 and his heirs were not interested in maintaining the spa. A flood in 1740 destroyed most of the infrastructure and put the spa out of business. The Hospital (now called Kuks Castle), Church, Pharmacy with historical furniture and Matthias Braun's statues in a park have however survived to the present day and are considered a masterpiece of European Baroque style.

After the Munich Agreement, until the end of World War II, the territory of Kuks became a border area of Nazi Germany. The railroad Pardubice-Jaroměř-Turnov, which goes through Kuks, crossed the border four times within about 40 km. A scanned image of the relevant page from the 1944 German rail timetable can be viewed here.

More Baroque statues from Matthias Braun, so-called Bethlehem (Betlém), are in a nearby village of Žireč (part of Dvůr Králové nad Labem). Other places of interest in the area are in Dvůr Králové nad Labem proper (zoo) and Jaroměř (fortress).Ohodnotte mou kešku: / classify my cache:


Additional Hints (Decrypt)

[CZ]Cbq onyinarz mn xnzrarz - nfv 2 z bq cenzrar [EN]Haqre ebpx, oruvaq fgbar - nobhg 2 z sebz fcevat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)