Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Benedikt

A cache by pepca&kacka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/24/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache vás zavede do rekreačního areálu Benedikt, který nabízí všestranné sportovní využití.

Vítáme vás v nově zrekonstruované kešce a Sportovně rekreačním areálu Benedikt. Jedná se o původně zatopený povrchový dul, který sloužil dlouhé roky jako koupaliště. V letech 2001 - 2002 prosel rozsáhlou rekonstrukci. Při té došlo k rozdělení vodních ploch na dvě části. Větší vodní plocha s písčitou pláži je využívána hlavně na koupání, menší je určena rybářům. Dále zde vzniklo několik sportovních hřišť, kde se můžete věnovat basketbalu, malé kopané, hokejbalu, nohejbalu, volejbalu, házené, tenisu. Dále jdou zde pískoviště a prolézačky s klouzačkami pro nejmenší. Milovníci bruslí, koloběžek apod. mají možnost využít cca 2 km dlouhý okruh s asfaltovým povrchem. Vice informací naleznete zde.Historie


Mostecký rekreační areál Benedikt dnes oáza oddechu a letních sportů, byl ještě v 19. století místem, kde se do výše tyčily těžní věže. Bylo zde hlubinným způsobem dobýváno hnědé uhlí. V roce 1959 tu vznikl lom povrchový, který vytěžil celé ložisko. Uchráněna zůstala díky ochrannému pilíři obec Vtelno.

Zbytková zatopená jáma byla po ukončení těžby využívána k rekreaci, ale objevil se problém. A to podstatný. Dno nádrže bylo silně propustné, voda z Benediktu zaplavovala vtelenskou kanalizaci. Ohromné množství vody se také vzhledem k velikosti rozlohy vodní plochy odpařovalo. Nastaly tak výrazné potíže s kvalitou vody. Jen v rozmezí let 1989 1995 bylo na náklady města Most napuštěno do Benediktu téměř 1,5 milionů metrů krychlových vody.

Ukázalo se, že Benedikt nebyl během rekultivačních prací po těžbě připraven na svou funkci vodní nádrže dokonale. Téměř celé dno nebylo schopno vodu zadržet, v tělese hráze vedoucí podél Vtelna pak naprosto selhala podzemní těsnící stěna. Na základě geofyzikálních a hydroekologických průzkůmů město Most začalo jednat.

Bylo vypracováno několik možných variant, jakým způsobem by bylo možné nádrž sanovat. Následovaly nutné administrativní peripetie v roce 1998 byla hotova studie budoucího areálu Benedikt, v roce 1999 byl záměr, jak tento příměstský rekreační areál bude využit hotov. Představa o nové podobě Benediktu se pomalu začala naplňovat.

Jeho území bylo rozděleno na dvě části západní přírodní klidovou zónu a část východní jezero obklopené plážemi, sportovišti a dětskými hřišti. Hlavním předpokladem bylo celoroční využití areálu.

Hladina se snížila, zasypány byly vzniklé mokřiny, obě části oddělující. V části západní bylo zachováno přirozené biocentrum, v části východní byly upraveny břehy pro rekreační využití. Poslední fází byly terénní úpravy okolí. Následně byla vybudována dětská hřiště a soustava sportovišť (basketbal, stolní tenis, beach volejbal, nohejbal, hokejbal). Areály obkroužily pěší a cyklistické stezky ( velmi hladkým asfaltem vynikající povrch pro jízdu na kolečkových bruslích).

70 tisíc obyvatel Mostu se v roce 2000 dočkalo sportovně rekreační klidové zóny, která městu dlouho chyběla. je v těsném dosahu místní hromadné dopravy a nabízí opravdu nespočet možností, jak strávit volný čas.
Text historie použit z publikace:
Most : Stručná historie lomu Benedikt, Autor Irena Kvízová chlívek (Architektura a technika) vydáno 11.6.2002

Nezapomente vyuzit moznosti a sluzeb "Sportovne rekreacniho arealu Benedikt".

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

436 Logged Visits

Found it 382     Didn't find it 4     Write note 29     Archive 1     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 6     Enable Listing 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 5     

View Logbook | View the Image Gallery of 63 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.