Skip to Content

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
<

Aragonit

A cache by Yassan Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 5/18/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Tato keš je tématická a privede Vás na jednu svetovou lokalitu, nalezište minerálu Aragonit. Protože se nacházíte na území CHKO uvedomte si, že mimo silnici nemužete nikde parkovat, takže pokud vyrazíte na lokalitu autem, zanechte je v obci Horenec na východním úpatí.

Bohužel pro sberatele: statut „rezervace“ hovorí jasne - sber minerálu je na lokalite zakázán. Pokud si budete chtít odnést na památku vzorek minerálu, tak jich je nekolik v keši nebo si mužete sebrat z nedalekého pole, které už není na území CHKO.

Pri hledání keše není treba rozhrabávat okolí !
Do keše vkládejte, krome cestovních predmetu, pouze minerály


ENG: This Cache is tematic localize and you take to digging Aragonit mineral. Because you find oneselt in „protected naturaly area“, you can´t parking outside highway. You can to parking your car in Horenec village on the East of hill.

I´m afraid, for the collectors: collection of minerals is prohibited, because here is „protected naturaly area - CHKO “. If you will want to take away some sample of mineral, you can find someting in the cache or you can collect from afield under the hill.

For find the cache you need not to rake surrounding !
To the Cache you can give, unless travel things, the minerals only
Lokalita: Horenec (resp. vrch Cícov) je jednou z nejznámejších mineralogických lokalit Ceského stredohorí a v historickém kontextu i celého území soucasné Ceské republiky. Zmínky o Horenci totiž lze pod heslem „aragonit“ nalézt ve vetšine encyklopedických mineralogických pojednáních a vzorek krystalu aragonitu z „Horschenz (Cziczow) bei Bilin“ ci „Horenec (Cicov hill) near Bilina (Bohemia)“ je zastoupen v mnoha mineralogických sbírkách po celém svete. Bez nadsázky lze konstatovat, že tato lokalita poskytla jedny z nejdokonalejších krystalovaných vzorku aragonitu na svete. Cícov je také jedinou svetovou lokalitou, která poskytla kvalitní surovinu pro raritní fasetové výbrusy vetších cistých kamenu. Od pocátku 19. století do zacátku 20. století se aragonitum z této lokality venovala velká pozornost. Aragonit je také jedním z prvních ceských minerálu, který byl krystalograficky zpracován a to již na pocátku 19. století.

Geologie: Samotný vrch predstavuje vypreparovanou prívodní dráhu vulkánu. V dobe svého vzniku se celé dnešní teleso nacházelo pod zemí a nad zem vycníval pouze kráter. Sám vulkán vznikl pravdepodobne behem 2 - 3 krátkých explozí, protože samotné trubkovité cedicové jádro telesa lemuje zóna vulkanické brekcie. Povrchové projevy tohoto vulkánu se do dnešních dob nezachovaly - byly erodovány za približne 30 miliónu let existence tohoto telesa. Aragonitová mineralizace je vázána predevším na pukliny prímo v cedici, vzniklé kontrakcí magmatu behem tuhnutí. Zdrojem kalcitu pro teplé roztoky, ze kterých krystalizoval aragonit, byly s nejvetší pravdepodobností krídové vápencové horniny, rozšírené v širokém okolí ve stometrových mocnostech.

Minerály: Lokalita je svetove známá výskytem vínove až svetle medove žlutých casto pruzracných krystalu aragonitu až 30 cm dlouhých. Dobre vyvinuté krystaly mají tvar šestibokých sloupecku. To neznamená, že by tento aragonit krystalizoval v šesterecné soustave - jedná se o minerál kosoctverecný, což dosvedcují zakoncení u krystalu pokud jsou na vzorcích zachována. velmi casté jsou nekteré typy dvojcatných srustu krystalu, vyskytly se rovnež stébelnaté paralelní nebo vejírovité agregáty. Pro další informace o lokalite a aragonitech Ceského stredohorí

ENG: New discoveries have recently been made at the well-known aragonite occurrence at Cicov Hill, near Horenec, near Bilina, Czech Republic. Development work at the locality between 1990 and 1995 has yielded loose gemmy crystals of aragonite to record sizes. Aragonite from Cicov Hill, near the town of Horenec which is near the larger town of Bilina (“Spitzberg Near Horschenz near Bilin” in older German literature) is known throughout Europe. Fine crystals several centimeters long may be seen in most major mineralogical museums, although their locality is usually given incorrectly as “Bilin.” These crystals were found abundantly during the 19th century and have been investigated by many researchers. Hibsch (1934) summarized the literature up to his time; the majority of subsequent publications deal only with historical aspects. After 1934 the locality fell into oblivion for many decades, but the surprisingly rich recent discoveries allow an updating of information about aragonite from Cicov Hill. Compact (massive) aragonite is found most commonly; it occurs as monomineralic veins or lenses in the rock, which are covered by soil. The veins are typically up to 10 cm wide, rarely up to about 30 cm. The vein filling has a massive to roughly columnar structure, and when cavities are present, a few crystal forms are developed. The largest fragments of massive aragonite reach 10 cm^sup 3^. Well-developed aragonite crystals in massive aragonite are quite rare, and were only briefly mentioned in previous works. They measure up to about 5 cm, and occasionally protrude into cavities from the massive aragonite in which they are embedded. More commonly they are found after breaking loose from the massive material.

Additional Hints (Decrypt)

PM: cbq xnzrarz
RAT: haqre fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

479 Logged Visits

Found it 443     Didn't find it 8     Write note 12     Archive 1     Needs Archived 2     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 3     Update Coordinates 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 152 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.