Jättekastet Traditional Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
 (regular)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Ett stycke ifrån skogsvägen. Ingen stig passerar platsen, men terrängen är relativt lättgången. Stövlar kan behövas.
Platåbergen i Västergötland vilar på ett urberg som skapades för över en miljard år sedan.
För 600 miljoner år sedan var berget nedslipat till ett peneplan (syns tydligt vid cacharna GC123BB och GC11X43).
Under de följande årmiljonerna var peneplanet under vatten, och havsbottenavlagringar i form av sandsten, alunskiffer och kalksten avlagrades ovanpå (syns tex. vid GC110EF).
Havsbottenavlagringarna har senare sköljts bort av vatten och inlandsisar, utom på de ställen där ytan skyddats av vulkaniska bergarter (diabas), såsom i Västgötabergen. (Stenarna vid GCZE7E består av diabas). På Halle- och Hunneberg är diabastäcket ungefär 275 miljoner år gammalt.
Ovanpå diabastäcket har inlandsisar under den senaste miljonen år avlagrat ett moräntäcke med enstaka flyttblock.
Materialet i moräntäcket och flyttblocken har ofta förflyttats långa sträckor och är alltså äldre än den mark de ligger på!
För att hålla kvalitetsnivån uppe, undvik helst värdelösa bytesobjekt (typ kapsyler och trasiga säkringar). Har du inget att byta med, skriv gärna några extra rader i loggen på Internet, om tex. platsen, vägen dit eller upphittandet.
Om svenska är ditt huvudspråk, skriv helst din logg på svenska (men gärna på engelska också!). Alla svenska cachare är inte så slängda i engelska.
Additional Hints
(No hints available.)
Treasures
You'll collect a digital Treasure from one of these collections when you find and log this geocache:

Loading Treasures