Skip to Content

This cache has been archived.

Jedla-bedla: Tak se sluší na záver ríci pár slov.
Moc moc moc Vám všem dekuji za úcast na této akci a moc moc moc Vám všem dekuji za kladné odezvy, kterých se tomuto našemu setkání dostalo[:D][:D][:D].
Po lonské úspešné akci menších rozmeru, jsem se rozhodoval jestli jít do toho i letos. To by ale znamenalo zamluvit celou hospodu, aby se dostalo i na zájemce ze širšího okolí a taky pridat krome muzea i neco dalšího. A nebylo pochyb o tom, co by to melo být. No samozrejme, že nejakou tu novou keš. Takže behem jara se zacly rodit nejaké ty nápady, behem léta jsem je cástecne zacal realizovat a dokoncil jsem to v týdnu pred eventem. A jak se ukázalo, byla to správná volba[:D].
Nevídaný zájem o úcast me velmi prekvapil a stal se pro me závazkem pro zdárný prubeh akce. Verím, že se mi to alespon trochu povedlo.
Tentokrát nechci jmenovat, protože bych asi na nekoho zapomel, ale jsem moc rád za Vaši úcast a nebýt Vás všech, tak jsme se asi tak dobre nebavili. Jsem moc rád, že krome místních teamu z Hané a Olomoucka nás navštívila opet geokomunita z Hranic a okolí, Ostravy a okolí, ale také zástupci „Brnenských mafiánu“, zástupci z Východních Cech a širšího okolí a dokonce také skupina z Prahy, se kterými jsem mel možnost strávit super týden „U Lakomce“. Obzvlášt pyšný jsem na to, že jsme mohli privítat i dva zahranicní teamy „zo Slovenska“!
Takže ješte jednou díky!
2.Hanácké Geotvaružek je mrtev, at žije 3.Hanácké Geotvaružek !!!

More
<

2.Hanacke Geotvaruzek

A cache by Jedla-bedla Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 20 October 2007
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

2.Hanácké Geotvaružek

POZOR! rezervace ukoncena!!! Prosím všechny, kterí se nebudou moci našeho setkání zucastnit a jsou prihlášeni, at to oznámí zde, aby se mohli prihlásit další eventuální zájemci. Dekuji za pochopení!!!


Pro všechny prátele geocachingu a vyznavace Olomouckých tvaružku z celé republiky, ale i pro všechny ostatní zájemce, porádáme dne 20.10.2007 „2. Hanácké Geotvaružek“, v Lošticích v restauraci U Coufalu.

A.W.tvaružky
Restaurace U Coufalu je známá stálou nabídkou tvaružkových specialit. Nachází se pár kroku od výrobny Pravých olomouckých tvaružku (v Cechách známých pod názvem Olomoucké syrecky), kde máte možnost navštívit Muzeum Pravých olomouckých tvaružku. Restaurace má v tomto smeru dlouhou tradici.
Sejdeme se v 17.00 hodin.
Od 18.00 hodin je domluvena pouze pro nás návšteva Muzea Pravých olomouckých tvaružku (cca 35 min. pro max.25 osob.) a zároven, jen kvuli nám, bude otevrena podniková prodejna, která nabízí obrovský výber tvaružku a ruzných tvaružkových specialit.
Pocet úcastníku asi 100 osob, celá restaurace bude otevrena pouze pro nás, prihlaste jako „Will Attend“.

Prosím nejen sdelení o poctu zúcastnených, ale také poctu zájemcu o exkurzi.

Vstupné do muzea – pouze 20,- Kc , hradí se individuálne. Pokud bude zájem o návštevu muzea více jak 25 osob, bude možno exkurzi zopakovat.

Prosím necht se každý oznackuje, at víme vzájemne, s kým máme tu cest!?! Díky!

muzeum tvaružku

Poloha a okolí
Penzion u Coufalu se nachází na námestí mesta Loštice. Mesto Loštice leží 30 km od Olomouce, na hlavní trase Olomouc - Mohelnice - Šumperk (2 km od dálnicního sjezdu). Mesto Loštice je známé výrobou Pravých olomouckých tvaružku. V blízkosti penzionu je muzeum výroby techto tradicních zrajících sýru.

Ve meste je možnost koupání na novém koupališti. Vede tudy cyklotrasa Litovelským pomoravím. Okolí nabízí množství prekrásných výletu. Za návštevu rozhodne stojí nedaleký "pohádkový" hrad Bouzov, lovecký zámek Úsov, javorícské a mladecské krasové jeskyne.


mapa

Automat na tvaružky
Jako jediné mesto na svete mají Loštice tvaružkový automat neboli automat na Pravé olomoucké tvaružky. Automat zkrášluje krátkou cestu mezi penzionem a restaurací. Tento unikát byl nejednou medializován a tvorí nedílnou soucást našeho podniku.
Tvaružky jsou z automatu nejen vždy cerstvé a bezkonkurencne lahodné, jsou taky levné a na tuto pohodlnost si zvyklo již mnoho lidí.


Malá inspirace pro úpravu tvaružku:

Hanácká svacina
máslo, tvaružky, petrželka nebo cibulka
Chléb namažeme máslem, podle chuti rozložíme dobre prozrálé tvaružky, ozdobíme kaderavou petrželkou nebo cibulkou. Zapíjíme dobre vychlazeným pivem.

Tvaružková pena
100 g tvaružku, 80 g majonézy, 40 g sterilovaných okurek, cibule, pepr, sul, ocet na ochucení
Jemne umleté tvaružky smícháme s drobne nakrájenou cibulí, sekanými okurkami a majonézou. Vyšleháme do peny a ochutíme solí, peprem a octem.

Tvaružková pena s cesnekem
100 g tvaružku, 75 g másla, 60 g majonézy, 1,5 dl mléka, cesnek podle chuti
Tvaružky jemne umeleme, rozmícháme v mléce a necháme ustát tak dlouho, dokud mléko nevsákne. Do rozšlehaného másla pridáme rozetrený cesnek, majonézu, tvaružky v mléce a vyšleháme v jemnou penu. Hodí se zejména na chutovky.

Tvaružková pomazánka jemná
100 g tvaružku, 1 cibulka, 100 g másla, sul, petrželka, cervená paprika
K utrenému máslu pridáme jemne utrené tvaružky, drobne nasekanou cibulku, ochutíme solí, paprikou a vše dobre rozmícháme. Mažeme na chléb nebo plátek veky, zdobíme zelenou petrželkou, redkvickou nebo rajcaty.


Historie tvaružku:

Tvaružky jsou výchozí surovinou i zpusobem výroby natolik spojeny s mlékem a vesnickým domovem, že nebude možné nikdy urcit chvíli, kdy se poprvé objevily na jídelnícku. I nejstarší zprávy je uvádejí jako bežné jídlo, jak Kuxova zmínka z roku 1452, tak soupis pozustalosti z Olomouce z roku 1583, kde se poprvé objevuje pojmenování tvaružky. Olomoucké trhy a nebo olomouctí obchodníci pak doplnily název na olomoucké tvaružky, i když velká vetšina se vyrábela v okolních obcích jako „selské tvaružky“.

Na prelomu 17. a 18. století pak postupne vystupují z archivních pramenu zprávy, potvrzující pevné místo tvaružku na dobovém jídelnícku. Napr. v roce 1601 se v Hradecné u Unicova kopala studna, studnarum se platil 1 zlatý za 1 sáh do hloubky a 2 kopy tvaružku…. apod.

Tvaružky slavily úspech také ve svete. Na svetové výstave ve Vídni v roce 1872 se jim dostalo velkého ocenení. Železnice pak protkaly celou Evropu a tím otevrely olomouckému tvaružku nové trhy.


Pro ty z Vás, kterí zde chcete strávit celý víkend, je k dispozici v okolí 30-ti km na 160 keší (možná ješte i nejaká pribude a treba se podarí zrealizovat i nejaké to prekvapení pro Vás) a proto uvádím i nekteré kontakty na možnosti ubytování a stravování:

- Ubytovna Jamajka Zábreh, tel.: 605 972 727 Ubytovna v Zábreze je predurcena pro velké skupiny turistu, kterí vyhledávají levné ubytování.
- Palomo a.s. - ubytovna Loštice, tel.: 583 445 211
- Ubytování Plavecký areál Zábreh, tel.: 731 022 891
- Pension Residence Mohelnice, tel.: 583 431 441 Luxusní penzion v centru Mohelnice s komfortním vybavením pokoju. Masáže, solárium nejen pro hosty.
- Pension Lenka Mohelnice, tel.: 583 433 547 Rodinné ubytování v penzionu na kraji Mohelnice.
- Penzion Charlie Mohelnice, tel. 603 713 876
- Hotel a restaurace U Coufalu Loštice, tel.: 583 445 809
- Pension U Trebuvky Loštice, tel.: 583 445 318
- Penzion Jasmín - Zábreh, tel.: 583 415 487
- Penzion Witch Mohelnice, tel.: 603 713 876
- Penzion Miroslava Vanharová Loštice, tel.: 583 445 480
- Penzion U Holínku Zábreh, tel.: 583 418 037
- Chata Obchodní akademie Mohelnice Staré Mesto - Hyncice, tel.: 732 700 935 Chatu s lyžarským vlekem využijí predevším velké skupiny, lyžarské výcviky, školy v prírode, ozdravné pobyty
- Hotel AMCO Zábreh, tel.: 583 415 487 Ubytujte se v historickém centru Zábreha. Hotel s výbornou restaurací, salónkem a nadstandardním vybavením.
- Hotel Strelnice Loštice, tel.: 583 445 291
- ATC Morava Mohelnice, tel.: 583 430 129
- Rekreacní stredisko NH Zábreh Dolní Bušínov, tel.: 583 418 316 Vykoupejte se v cisté vode nádrže Bušínov a zustante tu klidne déle. Pekný pobyt vám umožní rekreacní stredisko se sportovními hrištmi a restaurací.
- Motel U Kováre Zábreh, tel.: 583 411 152 Motel na okraji Zábreha privítá nejen motoristy, ale restaurace láká i ostatní návštevníky. V léte posedíte i venku.
- Ubytování Helena Purová Mohelnice, tel.: 731 108 563 Ubytování v rodinném dome v klidné lokalite Mohelnice a pritom kousek od centra a dálnice. Kuchynka, posezení na zahrade.
- Ubytování MK * Mohelnice, tel.: 583 430 228 V Mohelnici se mužete v samém srdci mesta ubytovat v pekne vybaveném trípokojovém byte.
- Penzion Residence Mohelnice, tel.: 583 431 441 pujcovna kol

Aktuálne:

MF DNES 11. 05. 2007
TEST POTRAVIN – SÝRY PRI HUBNUTÍ?

logo
Dobrá volba: Pravé olomoucké tvaružky zrající sýr (A. W. Loštice)
Má nejméne tuku ze všech testovaných, ale i ze všech sýru na svete. Oproti sýru cottage má dvojnásobný obsah bílkovin, ty tvorí dokonce 92 % energetické hodnoty! Pro obézní však platí: nikoli s chlebem, máslem a pivem, ale nakrájet na zeleninový salát.

energie 532 kJ
bílkoviny 29 g
tuky 0,6 g
sacharidy 1 g
(hodnoty se vztahují ke 100 g výrobku)

Chcete si srovnat hodnoty Pravých olomouckých tvaružku s jinými sýry?

Additional Hints (Decrypt)

va bi ra xr cx ng hg bg bP

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.