Skip to content

<

Klostermannova cesta - vyhlídka Nicov

A cache by MichalS & Flower Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/11/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Další zastavení na Klostermannove ceste. Tentokrát na vyhlídce nad obcí Nicov. Zde je nádherná vyhlídka na obec Nicov, Královský kámen a rozhlednu Javorník. Pokud se vydáte po modré smerem na Kašperské Hory dojdete do údolí Zlatého potoka.

Klostermannova cesta vede z obce Vacov pres Javorník, Nicov, Kašperské hory a koncí V Rejštejne. Cesta je v mapách znacena jako modrá. Série na této ceste zahrnuje nekolik  samostatných keší. Jediným bonusem této série je nádherná procházka po „strední Šumave“ a upomínková mapa s možností dolepení samolepek jednotlivých keší. 


Nicov

Nicovský kostel sv. MartinaNicov je malá obec pod vrchem Královský kámen  u silnice z Kašperských Hor do Stach. Leží na hranici Chránené krajinné oblasti, 2 km od Národního parku Šumava.

Puvodní zmínky o osade se dochovaly již z roku 1295. Osada byla majetkem kláštera v Ostrove.  Od roku 1420 spadal Nicov pod správu hradu Kašperk a v roce 1584 jej odkoupilo mesto Kašperské Hory.

Turisticky zajímavý je zde kostel sv. Martina, což je  pozdne románská stavba z pocátku 13. století. Od zacátku 14. století do roku 1420 zde bylo sídlo proboštství ostrovského kláštera benediktýnu. V druhé polovine 17. století  byl barokne prestaven. Bez povšimnutí nenechejte ani nekolik pekných roubených šumavských stavení.

Nedaleko Nicova se také nachází kopie unikátní historické památky, takzvaného kohoutího kríže. V 60. letech 20. století  byl puvodní skoro petimetrový kovaný kríž znicen. Puvodní ponicený kríž z roku 1890 byl reastaurován a v soucasné dobe je soucástí sbírek kašperskohorského muzea. Soucasne s restaurováním  puvodního kohoutího kríže byla zhotovena jeho kopie, která byla naSvecení kohoutího kríže své puvodní místo vrácena v roce 2005. Kríž je ozdoben cetnými detaily ze silného plechu znázornujícími nástroje Kristova umucení. Podobným krížum se znázornením nástroju Kristova umucení se ríká Arma Christi a najít je mužeme hlavne v sousedním Bavorsku, kde byly velice oblíbeny.
Na vrcholu nicovského kríže je kohout pripomínající trojí zaprení Krista apoštolem Petrem - dríve, než kohout zazpíval, Petr trikrát zaprel svého mistra. Kohout stojí na hodinách, které ukazují tretí hodinu, tedy cas, kdy Kristus na kríži skonal.
Na kríži vedle Ježíšova tela a trnové koruny jsou ze silného plechu siluety dalších predmetu: hrebu, kladiva, kleští, vrtáku, kopí, halapartny, ruky, která Krista uderila, Pilátova džbánu, rukojeti bicu a dutek, žebríku, lopaty, kalicha, tesáku, houby na tyci, lucerny a podobne. U kríže je malé pekné posezení s nádherným výhledem.

Podle povesti u Nicova také stojí certuv buk. Zasadil ho prý sám dábel. Buk nelze porazit. Když  do jeho kmenu nekdo rízl pilou, do druhého dne zárez vždy opet zarostl. Kdo se opovážil zkusit ho porazit, byl zahnán cerným mužíckem, nebo se rovnou skácel k zemi mrtev.

Pokracujeme-li dále po modré, smerem ke Kašperským horám, prijdeme do údolí Zlatého potoka,  nebo také Amálina údolí.

Jedná se o kanonovité údolí s rozsáhlým prameništem na svazích Ždánova. Území bylo vyhlášeno prírodní rezervací v roce 1994 a má rozlohu pres 80 ha. Hranice rezervace jsou oznaceny cervenými pruhy a státním znakem Ceské republiky. Stredem tohoto území protéká potok lemovaný typicky šumavskou flórou a hojnou faunou. 

Štola NadejeVšude zde v okolí se setkáváme s pozustatky hornické cinnosti,  jak z dob dávno minulých, tak témer ze  soucasnosti. Príkladem muže být Štola Nadeje. V ní najdeme na 3 km chodeb. Puvodne  zde mela težit ceskokanadská spolecnost TVX Bohemia dulní, která odhadovala zásoby zlata na 100 tun. Moderní pruzkum probíhal od roku 1982 a byl prováden Geoindustrií metodou pudní metalometrie. Místy bylo zjišteno až 64 g zlata na 1 tunu hlušiny.
V oblasti Suchého vrchu nad štolou Nadeje je asi dva tisíce jam ze 14. století -stopy po dolování. Dále zde byly nalezeny jámy  po kruhové stavbe-žentouru k odcerpávání vody ze šachet z 15. století.

Za zmínku stojí také v soucasnosti funkcní a svetove uznávaná Seismická stanice. Ta byla zrízena v roce  1961. Její  prístroje jsou umísteny v bývalé  štole Kristina dlouhé 380m v hloubce  70 m. Stanice zaznamená rocne až 4000 zemetresení na celém svete.

Na této ceste  se také setkáváme s naucnými trasami Zlatokopecká stezka  a Stezka strážcu hranic, která se na svých stanovištích zabývá historií ostrahy státní hranice.

Zdroje a další zajímavé odkazy:
http://encyklopedie.seznam.cz/heslo/458346-nicov

http://www.sumavaregion.cz/index.php?s=83
http://sumavskecyklotrasy.euweb.cz/cyklotrasa37.htm - velice doporucujeme tyto stránky jsou perfektne zpracovány.
http://k8.kreteni.cz/tz/vd.php?tz=cz&id=154

Upozornení:
Keš se nachází v CHKO Šumava. Je umístena poblíž turistické cesty v míste bez omezení prístupu. Pri hledání prosím budte šetrní k prírode a tomuto nádhernému místu. V prípade potreby radeji použijte nápovedu. 

Nezapomente si vytisknout na památku samolepku pro vlepení do mapky. 

K této keši se vztahuje tato samolepka:

Samolepka vyhlídka Nicov

A takto vypadá mapka celé cesty, kterou si můžete také vytisknout:

Bonusová mapka

Keše v sérii:

Souhrnný podrobný popis jednotlivých míst na ceste naleznete zde.


Podle WWW pocítadla jste pocitadlo kešer, který si prohlížel tento listing

Additional Hints (Decrypt)

mn qirzn fzexl fr manpxbh, cbq wruyvpvz n xnzrarz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.