Skip to Content

This cache has been archived.

Bohemian reviewer: Zadna reakce ze strany autora -> archivovano.

Pokud by ses nekdy v budoucnu rozhodl cache obnovit, tak je pripadne mozne ji odarchivovat, pokud bude lokalita stale volna. V tom pripade staci kontaktovat me ci jineho reviewera pres profil - viz http://wiki.geocaching.cz/wiki/Reviewer . Nebo muzes vytvorit novy listing, pokud by se misto ulozeni ci popis kese vice zmenil.

Bohemian reviewer pro CZ, SK a okoli

More
<

Království - cesta vuní

A cache by Brukef Team Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/13/2007
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prírodní rezervace Království na Olomoucku (Grygov, Krcman, Majetín)

Království
Mesto Olomouc již od svého vzniku usilovalo, aby získalo do svého vlastnictví lesní porosty, obklopující rozvíjející se aglomeraci. První dochované záznamy o nabytí lesního majetku jsou kolem roku 1267, kdy král Premysl Otakar II. daroval mestu pozemky s lesem u Grygova - odtud pochází název lesa „Království“.
V Království se nachází i památný strom, nazývaný "Král dub", jehož stárí se odhaduje na 500 let.Rozloha: 587.7624 ha
Souradnice stredu: 17°17'42'' v.d., 49°30'38'' s.š.
Nadmorská výška: 202 - 205 m n. m.
V terénních depresích a v místech vysýchajících tuní a periodických toku (smuh) se maloplošne vyskytují ochuzené porosty vysokých ostric s druhy: ostrice pobrežní, rukev obojživelná, kosatec žlutý, zblochan vzplývavý. V nekterých tuních nalezneme žebratku bahenní.
V lužních lesích dominuje dub letní, jasan ztepilý, lípa srdcitá, jilm vaz, jilm habrolistý, topol cerný, javor babyka a trešen ptací.
V jarním období se bylinné patro vyznacuje bohatým jarním aspektem, kdy v podrostu prevládají mimo jiné sasanka hajní, sasanka pryskyrníkovitá, dymnivka dutá, krivatec žlutý, prvosenka vyšší, kycelnice žláznatá a hvezdnatec zubatý, pozdeji dominuje cesnek medvedí.
Na území je doložen výskyt rady obojživelníku a plazu. Celkem bylo zjišteno devet druhu obojživelníku, z toho pet druhu silne ohrožených - colek obecný, colek horský, rosnicka zelená, skokan štíhlý a skokan zelený a dva druhy ohrožené ropucha obecná a ropucha zelená. Z kategorie silne ohrožených druhu plazu byly nalezeny ješterka živorodá, ješterka obecná a slepýš krehký a z kategorie ohrožených užovka obojková.
Území je také duležitou ornitologickou lokalitou. Bylo zaznamenáno hnízdení 63 druhu. Tri druhy patrí do kategorie silne ohrožených krahujec obecný, krutihlav obecný, žluva hajní a šest druhu do kategorie ohrožených.

Podle narízení OÚ Olomouc c. 2/1995 ze dne 18. dubna 1995 o vyhlášení prírodní rezervace Království, cl.3 - Bližší ochranné podmínky rezervace - písmeno k) je zakázáno vstupovat do rezervace v období od 1.4. do 30.6. a od 1.8. do 15.10.
Nekolikrát jsme navštívili rezervaci i v dobe zákazu vstupu a potkali jsme desítky peších i cyklo turistu.
U vstupu do rezervace není o zákazu vstupu ani zmínka...


Doporucená literatura:
Patrick Süskind - Parfém:Príbeh vraha
Jean-Babtiste Grenouille má vlastnost génia – svým nosem dokáže zachytit, detailne popsat a charakterizovat všechny vune, které se kolem nej mihnou. Okamžite rozpozná jejich složení, míru použitých komponentu, cehož využívá pro výrobu tech nejúžasnejších parfému na svete. Zoufale však touží po vytvorení dokonalé vune. Naprosto zbavený citu se rozhodne vytvorit démonickou vuni, jejíž základní esencí bude vune mladé dívky, nevinné a cisté. A uciní pro to vše...
Román byl v roce 2006 zfilmován Tomem Tykwerem (mj. Lola beží o život, Nebe...)

Josefa Váchal - Mystika cichu
Jedna z nejvzácnejších knih Josefa Váchala, kterou vydal v roce 1920 v nákladu pouhých 10 rucne kolorovaných výtisku. Mystika cichu je snad nejkrásnejší, nejlyrictejší a nejutešenejší Váchalovou knihou. Podává svedectví o harmonii a jednote díla a zároven odráží autorovo osudové životní rozhraní, nebot práve v roce 1920 zacíná milostný vztah Josefa Váchala a malírky a graficky Anny Mackové.
http://www.vachal.cz/ukazky/mystika.htm


"Zvíre cichem Stvorené vnímá, clovek vunemi miluje a zasvecenec vuní k výšine NEBES dojde." Josef Váchal - Mystika cichu (strana 19)Vaším úkolem bude nalézt 6 úkrýtu, v nichž se nachází schránky (micro) ukrývající lahvicku s vuní, kterou musíte poznat. Po správném urcení všech vuní vám vyjdou souradnice finální cache (regular). Schranky nejsou klasicke filmovky, ale bile lekarnicke kelimky o prumeru 50-65 mm a vysce 60 mm a jsou umisteny v pomerne velkych dutinach stromu a zamaskovány. Pro ulehcení hledáni jsme oznacili stromy se schránkami tmave cervenou skvrnou velikosti mexického dolaru ve výšce ocí. Souradnice jednotlivých schránek jsou zamereny s presností cca 9 metru (hustý porost listnatých stromu), schránky jsou dostupné po asfaltových a lesních cestách (vhodných pro horské, nebo trackingové kolo) - maximálne 30 metru od cesty.
Celá trasa merí kolem 11 Km. Pri poznávání vune stací pricichnout k lahvicce - není treba kapat!
Pri ukládání schránek dbejte na peclivé uzavrení lahvicek i schránek a úkryt zamaskujte puvodním zpusobem.
Doporucený dopravní prostredek: horské kolo
Vhodné parkování: N 49°31.500 E017°18.430

 


Stage 1 = A:
N 49°31.330
E 17°18.260
Citron - 0
Ostružina - 3
Malina - 1
Broskev - 2
Trešen - 4


Stage 2 = B:
N 49°31.313
E 17°17.773
Jalovec- 1
Vanilka - 5
Tymián - 4
Skorice - 3
Bazalka - 2


Stage 3 = C:
N 49°31.086
E 17°17.914
Jahoda - 9
Ruže - 8
Jedle - 7
Pomeranc - 6
Meloun - 5


Stage 4 = D:
N 49°30.560
E 17°17.370
Javorová kura - 9
Jehlicí borovice - 8
Koren cedru - 6
Smula smrku - 5
Lipový med - 7


Stage 5 = E:
N 49°29.854
E 17°17.646
Hrebícek - 1
Jablko - 3
Levandule - 2
Lotos - 0
Kokos - 4


Stage 6 = F:
N 49°30.444
E 17°18.052
Majoránka - 0
Medunka - 3
Grapefruit - 4
Mandle - 1
Boruvka - 2


Final stage:

N 49°31.ABC
E 17°18.DEF

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.