Skip to Content

<

Hlavnickova studánka

A cache by Papousek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/24/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Keš je věnována studánce, která nese na památku ředitele Baťových závodů jméno Hlavničkova studánka.

Josef Hlavnička

Josef Hlavnička se narodil v Lomnici nad Popelkou a jako dvacetiletý mladík a čerstvý absolvent textilní průmyslovky přišel k Baťům ke konci první světové války. Tehdy ještě netušil, že se později stane jedním z nejslavnějších ředitelů podniku. Zároveň s Dominikem Čiperou však v něm už brzy nato vyrůstal za přímého učitelování Tomáše Bati další z příštích dirigentů Zlína. Textil je ostatně po kůži druhým hlavním materiálem při výrobě bot, měl tedy jako textilák ve Zlíně široké pole působnosti. Tak se také brzy uplatňoval především v nákupu. Jeho vyhlídky na postavení v podniku pak ještě stouply, když se o pár let později oženil s nevlastní a mnohem mladší sestrou Tomáše Bati. Samotná příbuznost by mu ovšem pramálo pomohla (tak jako příbuzenství jen málo rozhodlo např. o postavení tří dalších nevlastních bratrů – Leopolda, Bohuše či Jindřicha), kdyby nebylo osobních Hlavničkových schopností pro činnost průmyslového organizátora. Postupně spravoval nákupní složky podniku, zřizoval jednotlivé textilní výrobny, stavěl pomocné závody a průmyslové sídliště v Otrokovicích atd. Nezapomněl ani na svůj původ a vždy jevil velké pochopení i pro aspekty zemědělské a rolnické.

Povahou a osobním vystupováním byl Josef Hlavnička jakoby opačným doplňkem reservovanějšího Dominika Čipery. Lidem byl sympatický, neodmítal účast na jejich záležitostech, konflikty v práci nevyháněl na ostří nože, míval porozumění a nezřídka poskytl i konkrétní pomoc pro jejich soukromé nesnáze. Takový postoj ovšem nutně vedl tu a tam i ke kompromisům a kompromisy pak někdy i ke konfliktům s Tomášem Baťou, přestože patřil pozdějším sňatkem i do rodiny a koncem 30. let zaujal místo v nejužším vedení firmy.

Na jednu z epizod vzpomíná sám Josef Hlavnička:

Když jsem byl v mladších letech vedoucím nákupu, sjednával jsem ve Francii dodávku prošívací příze na delší dobu dopředu. Než došlo k postupné expedici, poklesl značně francouzský frank. Když se nevzpamatovával, dohodl jsem se s dodavatelem (na jeho přání, protože potřeboval peníze), že celou dodávku zaplatím předem. Tak se stalo, že poklesem franku jsem za čs. koruny zaplatil nejen celou objednávku, ale ještě mi nemálo franků zůstalo. Zanedlouho frank znovu zpevnil, a já ty zbylé valuty prodal.

Celá věc byla spíše náhoda než co jiného, burze jsem nerozuměl a také jsem na vydělaných penězích neměl žádnou zásluhu. Když potom Tomáš Baťa prohlížel týdenní výsledky nákupní skupiny, všiml si, že jedno z oddělení, které se držívalo jen tak tak, vykazuje neobvyklý zisk. Chtěl vysvětlení – a to já už tušil, že je zle. “To je kursovní diference,” musel jsem s pravdou ven. Když jsem skončil, Tomáš Baťa vydechl: To je katastrofa, z Hlavničky se stal burzovní spekulant. Trvalo chvíli, než se vzpamatoval, a pak mi důrazně vysvětloval, co to burza je, zda vím, že na ni nemohu mít žádný vliv, že spekulantství je hazard, který se slušným obchodem nemá nic společného. Ty peníze se k nám dostaly nepoctivým způsobem – dodal – nikdo z nich nebude mít žádný prospěch a půjdou na podpůrný fond. Ještě ve dveřích se ke mně obrátil: Je ti jasné, že jsi na burze nevydělal? Nikdy na to nezapomeň.

Časem patřil Josef Hlavnička k nejužší ředitelské skupině, až posléze, po rozbití Československa a jeho okupaci r. 1939, kdy Tomáš Baťa trvale působil v zahraničních společnostech a Jan A. Baťa z Československa před Němci unikl, stanul ve vedení podniku, jako jeho představitel a hlavní vedoucí sám. Byla to funkce sotva záviděníhodná ve chvíli, kdy Němci dosadili do podniku svoje plnomocníky, jednoho jako ředitele, jiného jako pověřence pro válečnou výrobu, jíž muselo všechno ustupovat, a navíc pod stálým dohledem malé, ale záškodnické skupiny zlínských Němců.

I když bylo vlastní rozhodováni o podniku větším dílem vyňato z jeho pravomoci, bylo tu na 35 000 zaměstnanců ve Zlíně a v několika dalších závodech, které přímo podléhaly zlínskému vedení, a tedy i odpovědnost za ně. A také za další lidi, kteří ve Zlíně hledali a našli před okupací existenci a útočiště. Hlavnička této povinnosti neuhýbal. Byly v podniku desítky jednotlivců, kteří znali Hlavničkovu působnost za války např. ve věcech, které se musely dít tajně, ve skrytu před Němci, protože se s ním na nich podíleli; a mnohem větší počet jiných, pro něž se to dělo, když se ocitli v tísni všeho druhu – až po přímá osobní nebezpečí. To vše a ještě mnoho jiného, co s převzetím řízení podniku za války padlo Hlavničkovi „do klína“, vyžadovalo nesporně nervy a velký kus odvahy.


Herečka Adina Mandlová navštěvuje Zlín u příležitosti festivalu Zlínské filmové žně roku 1941. Josef Hlavnička je na fotografii druhý muž zprava.

Jistěže všechno to konání pod pokličkou, všechno uhýbání, tajení a rozličné cesty a pokusy, jak před Němci to či ono ukrýt, zatušovat či obejít, spočívalo v činnosti velkého počtu lidí; právě Josef Hlavnička spolu se svými letitými spolupracovníky Dominikem Čiperou a Hugo Vavrečkou (dědeček Václava Havla) však byli jediní, u nichž se soustřeďovaly vědomosti o takových krocích a činech, a na nich bylo i riziko opatřit odboji hmotné prostředky. A Hlavnička jako vedoucí činitel všech Baťových podniků jak ve Zlíně, tak na Slovensku v Baťovanech, Bošanech či Batizovcích (dnešní Partizánské), dále v Třebíči, Sezimově Ústí, ve Zruči nad Sázavou a jinde nesl největší zodpovědnost.

Hlavnička měl dvě velké záliby a to filatelii a zemědělství. Do závodních novin psal v letech 1932-1941 články k nejrůznějším zemědělským tématům. Sám se pustil do hospodaření, když koupil statek se zámkem ve Zdislavicích. Snažil se zde vybudovat vzorné hospodaření jako příklad pro další zemědělce v kraji s ušlechtilými druhy hovězího a vepřového dobytka, radil se s odborníky na zemědělství a veterinářství. Ze Zlína do Zdislavic jezdil často, neboť zde nacházel únik před denními pracovními starostmi. Jedna návštěva statku se mu však stala osudnou; když se svým autem 24. května 1943 vracel ze svého statku do Zlína, poblíž obce Zdounky na železničním přejezdu tragicky zahynul. Spolu s Hlavničkou srážku s vlakem nepřežil i zemědělský ekonom, bývalý ministr zemědělství profesor dr. Eduard Reich. Josef Hlavnička zemřel ve věku čtyřiceti šesti let.


Fotografie z počátků výstavby Otrokovic. Na snímku je projektant architekt František Gahura (vpravo) v rozhovoru s vedoucím výstavby Josefem Hlavničkou, starostou Zlína Dominikem Čiperou a vedoucím letiště Anderlem nad plánem příštího města.

Cache

Vjezd na cestu které vede z Želechovic (Vidov) na Pindulu je zakázán, využijte proto prosím parkoviště uvedené ve waypointu a ke keši se vydejte pěšky. GPS signál zde občas zlobí, proto doporučujeme využít hint. Prejeme vám dobrý lov!

V roce 2007 vznikl geocachingový projekt s názvem K pramenum. Jeho cílem je sjednotit všechny keše venované pramenum a studánkám. Součátí tohoto projektu je i tato keš.

Additional Hints (Decrypt)

Gnz, xnz ibqn arqbfáuar.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

271 Logged Visits

Found it 244     Didn't find it 8     Write note 8     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 4     Owner Maintenance 4     

View Logbook | View the Image Gallery of 73 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.