Skip to Content

<

Kvetnov

A cache by Bukci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 7/13/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Snadna cache pro kazdeho /
Easy cache for everybody

Tato keska Vas zavede na misto, ktere mam osobne velice rad. Uchyluji se sem ve chvilich tezkych i prijemnych; je tu vzdy krasne a klid. Snad se Vam jednoducha keska i s okolim bude libit.
Doporucuji zanechat geovozidlo na souradnicich N50° 31.164' E13° 22.302', abyste se mohli k pokladu projit lipovou aleji, ktera okoli jemne naznacuje davnou slavu tohoto mista.
Jelikoz je tato keska ulozena v "Kvetnove", zanechejte na miste jen artefakty ke kvetinam se pojici (nevztahuje se na TB/GC), at jsou potesenim pro dalsi nalezce (napriklad obrazky kvetin, seminka, zahradnika). Myslim, ze postavicky z kinder-vajicek a jine hloupustky zde byti nemusi. Nezapomente do logbooku nakreslit kvetinku.

Ted par informaci pojici se k mistu ulozeni:
Kostel slouží jako poutní místo a konání procesí. Stojí na míste gotické poutní kaple o níž není znám rok založení.První zmínka o kapli je z roku 1592.Velká prestavba probehla v druhé polovine 18.stol. 9.10.1999 vysvecena soška Kvetnovské Madony.

Kvetnov (dríve také Quina, Kvínov, Quinau), cást obce Blatno, leží asi 8 km SSZ od Chomutova v nadmorské výšce 627 m a je známý díky poutnímu kostelu Navštívení P. Marie. Kvetnovský kostel, který je majetkem obce, byl zarazen mezi nemovité památky II. kategorie. Cesta k poutnímu místu je vroubena lipovou alejí s výstupem po padesáti tzv. ružencových schodech (z roku 1768), pripomínajících pocet 50 zdrávasu v ruženci.

Kvetnov, kostel Navštívení P. Marie
Kostel Navštívení P. Marie je jednolodní stavba s petibokým presbytárem, gotickými okny a zrcadlovými sakristiemi po stranách knežište, který muže pojmou až 1000 návštevníku.
Puvodne stávala koncem 16. století na míste dnešního presbytáre malá gotická kaple. Overená zpráva z roku 1592 hovorí o daru Adama a Margarety z Lobkovic, mešním rouchu s vyšitými jmény, znaky dárcu a letopoctem. V roce 1669 byl do zbudované vežicky na hrebenu strechy instalován zvon s letopoctem 1524 ze saského Freibergu a vyzdoben oltár. V roce 1674 byl kostelík rozšíren, byla pristavena sakristie, instalovány varhany a za dva roky rozšíren pozemek kostela.
Hranolovitá vež byla na jižní stranu kostela pristavena roku 1685 a soucasne byl porízen ješte druhý zvon.
Roku 1695 venovali jezuité kapli kazatelnu. V roce 1697 mel již kostelík soucasnou podobu (krome veže), a byl vyzdoben slunecními hodinami. Poslední významnou barokní prestavbou prošel kostel po polovine 18. století, pristaveno bylo také venkovní schodište a ohradní zed. K renovaci došlo naposledy v roce 1988.
Zajímavostí je hlavní oltár zdobený bohate AKANTem s granátovými jablky, datovaný kolem roku 1700, bocní rokokové oltáre z 18. století jsou zasveceny sv. Anne a sv. Janu Nepomuckému a 60 cm vysoká, pozdne gotická drevená socha Panny Marie Samodruhé se snedou tvárí a mírne rozpjatýma rukama z doby kolem roku 1450 (nyní deponována mimo kostel).
Proti hlavnímu vchodu do kostela je renovovaná kaple narození Panny Marie, v níž na kamenné soše Panny Marie Samodruhé je vyryt nápis Mater Dei 1641. Kaple na prostranství za kostelem mívala název Sunderkapelle-kaple hríšných a je podle letopoctu na oltárním kameni z roku 1768.
Chomutovská Heimatskunde z roku 1898 popisuje pocetná procesí, pricházející v prvních trech cervencových nedelích do Kvetnové ze širokého okolí i z mnohem vetší dálky. Poutníci pricházeli s prapory, mariánskými obrazy a casto i s hudbou. O poutních nedelích kostel zdaleka nestacil pro tak velké množství verících. V té dobe stály ve vsi i podél cesty, vedoucí ke kostelu, drevené boudy s nejruznejším zbožím i ruznými atrakcemi. Procesí se ale konávala i jindy, napr. pravidelne 15. 8. z Blatna.

Milostná soška Matky Boží
Pokud jde o milostnou sošku Matky Boží a první kaplicky na Kvetnove, povest vypráví o malém pasáckovi, který z nelibosti pri shánení dobytka na míste dnešního kostela zaklel a jakýsi hlas z kroví jej napomenul. Když kroví rozhrnul, našel v jedné skalní jeskynce malou sošku Panny Marie. Hoch prosil za odpuštení a z kamení a keríku vystavil kolem mariánské sošky malou kaplicku, kam se denne chodil modlit. Když pozdeji vyšla celá príhoda najevo, sedlák, u kterého chlapec sloužil, vzal sošku z puvodního místa a schoval ji doma ve své truhle. Soška ale zmizela ze své úschovny a byla pozdeji nalezena na svém puvodním míste. To se nekolikrát opakovalo. Když se to lidé ze vsi dovedeli, rozhodli se postavit ve vesnici pro sošku kaplicku. Ale i dovezený stavební materiál pres noc zmizel a ráno našli vše na míste, kde pasácek našel sošku. Kapli tedy postavili tam. To se prý stalo v roce 1342.

Podle další povesti se stal tehdy zázrak, jeden slepec znovu nabyl zrak. To bylo prícinou cetných procesí, která sem smerovala každého roku vždy v cervenci.

[EN]
This geocache leads You to place that I really like. I visit it both in good and bad times. The area brings always quiet into my mind. I hope You'll like this easy geocache with it's surroundings.
I recommend leaving Your GeoVehicle at coordinates N50° 31.164' E13° 22.302' to go through wonderful linden alley. It shows how famous was this place in the past.
This cache is hidden near village "Flower-place" (free translation from Czech language), so leave only artifacts with flowers meaning (not applied to TB/GC) to delight next cachers (flowers pictures, flower seeds, gardener). I think that kinder-egg figures and other junk things needn't be here. Do not forget to draw your favorite flower into the logbook.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] cbq xnzrarz, ppn 10 z bq mqebwr mvibgn
[EN] haqre gur fgbar 10 z nobir gur yvsr fcevat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

  • KvetnovKvetnov, kostel Navštívení P. Marie

706 Logged Visits

Found it 682     Didn't find it 8     Write note 8     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 4     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 88 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.