Skip to content

<

Plesivec Nightcache

A cache by PedroKV+Kacenka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/09/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CZ: Tato cache vás zavede na rozhlednu Plešivec (1027m n/m), do lanového centra a Stezky krušnohorských pověstí v přilehlém okolí.
EN: This cache will show you lookout tower Plesivec (1027m ASL), sport rope centre and Path of ore mountains myths in close neighbourhood.


CZ historie: O postavení rozhledny se zasloužil abertamský Spolek přátel přírody, založený v roce 1889. Tehdy ještě nevedla na Plešivec žádná cesta, pro dopravu stavebního materiálu proto muselo být zvoleno neobvyklé řešení. Na podzim roku 1894 byl veškerý stavební materiál dovezen do Abertam, a teprve když napadl sníh, pokracovalo se k vrcholu se saněmi taženými voly. Základní kámen byl položen o Velikonocích následujícího roku. Stavbu provedla jáchymovská firma Kutschka & Glaser podle projektu Johanna Glasera. Do užívání byla věž slavnostně předána již za čtyři měsíce 4. srpna 1895.

U vyhlídkové věže vysoké 16m byla zpočátku jen malá zděná chata, postupně rozšiřovaná v letech 1908 a 1926. Při přestavbě v roce 1939 se z chaty stal rozsáhlý horský hotel. Po 2. světové válce byl hotel s rozhlednou uzavřen, až do roku 1958 byl sídlem vojenské posádky. Úpravu vyhlídkové věže přinesl i začátek 21. století, kdy bylo nejvyšší dřevěné patro vyhlídkové věže odstraněno a nahrazeno patrem zděným. Nad ním byla ješte zbudována nástavba s anténami.

Cache: Majitel hotelu mě požádal o zdůraznění dodržování nočního klidu. Zvláště asi při posledním eventu Kačer na provázku tam byl asi pěkný řev, protože dosud zřejmě neměl o keši ani ponětí. Proto prosím zaparkujte geovůz u počátečních souřadnic a rozhodnete-li se navštívit hotel a rozhlednu, vemte to pěšky a tiše.

Rozhledna je prý přístupná návštěvníkům restaurace do 22h, ostatním do 19h. Návštěva rozhledny rozhodně stojí za to. Vlezné je 10Kč dospělí, děti zdarma. Tam si také můžete pořídit vstupenky na atrakce v přilehlém, v roce 2010 vybudovaném lanovém centru. Informace o Plešivci na www.plesivec.eu. Až se dostatečně pokocháte a vyblbnete, uděláte (ze stativu!) nějaké noční snímky z rozhledny a padne tma, nasaďte čelovky a začněte hon za keší. Cestu k ní vám ukáží bíle svítící černé odrazky na stromech (ve dne nejsou vidět). Po cestě narazíte na žlutou odrazku. Na tomhle stromě jsou dole mravenci a výše vyklované díry od datlů. Pak narazíte na červenou odrazku. Červené odrazky značí místa, kde si máte dát pozor. Z druhé strany stromu s první červenou odrazkou je zároveň bílá odrazka s číslem (x). Číslo dosaďte do jednoduchého vzorce:

N50°21.4(x+2)0 E012°50.81x

Tyto souřadnice vás zavedou ke keši. V keši hledejte tajný úkol. (cestu k němu ukáží bílé, v závěru červené odrazky). Jeho splnění už dle nových pravidel sice není nutné, ale byli byste sami proti sobě, pokud byste ho nesplnili. Cestu zpět vám ukáže zelená odrazka. Cache nově tvoří menší "lock-and-lock" dóza o velikosti 13x13x7cm. PS: foták, alespoň v mobilu nutný!

Odrazky jsou ve výši hlavy, +-. Návšteva rozhledny není povinná, ale stojí za to. Pustí vás tam cca do 22h.

Tato keš se stala tak slavnou a navštěvovanou, že se místní rozhodli ji obohatit o dřevěné sochy podle krušnohorských mýtů - "Stezku krušnohorských pověstí". Mě osobně to přijde spíš komerční než mýtické, ale třeba Stromové ženy mají mé sympatie :-) Díky této stezce je noční procházka pohodlnější a bezpečnější.


.:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:..:=-=:.


EN history: This lookout tower was built by Nature friends community (founded in 1889) and Kutschka & Glaser building company in 1894. There was no way on the hill, so the material was moved to Abertamy in autumn and moved to the hill in winter on sledges carried by oxen. Building was started on Easter 1895 and has finished on 4th august 1895.

There was only small cottage by the lookout tower, but it was extended in 1908 and 1926. During reconstruction in 1939 the cottage changed to a large hotel. After world war II these objects (hotel + lookout tower) was closed, until 1958 there was an army crew. Last changes was in the beginning of 21st century, the last timber floor of the lookout tower was cut off and changed to concrete. And has been also added telecommunication equipment.

Cache: Please, park your car near to the starting coordinates. If you want to visit the lookout tower, go by foot and keep quiet. Please do not disturb hotel guests.

Begin your hunt by visiting the lookout tower and sport centre in nearby forest. Entrance fee to the tower is 10Kc, children for free. Lookout tower is open up to 10PM. Information about hotel and sport centre at www.plesivec.eu/en. After resting there, taking night pictures (from tripod!) and when the night begins, take your headlamps and begin your hunt. The way will be shown by black reflector, which lights white (it cannot be seen during a day). On your journey you will find a tree with yellow reflector. This marks tree with ants bellow. Next you will find a tree with red reflector. Red reflectors marks parts, where you have to be careful. On the rear side of the first tree with red reflector is a white reflector with number (x). Calculate the coordinates:

N50°21.4(x+2)0 E012°50.81x

This coordinates shows the place with cache. In the cache look for the secret objective. Fulfilling of the secret objective is not mandatory, but is very recommended. Way is marked by white reflectors. Way back will be shown by green reflector. Cache is a 13x13x7cm "lock-and-lock" box. PS: Camera, at least in your mobile phone, is needed!

Reflectors are in height of your head, +-. Visiting of lookout tower is not mandatory, but it's an interesting place. Entry is possible till cca 10PM.


PS: S prípravou keše jsme s Kacenkou nemeli jen práci, ale užili jsme si i spoustu zábavy. Mrknete na zajíce, který pred náma panáckoval od serpentin nad Trampskou boudou až po križovatku dole (cca 1km!): video z mobilu. Tam odbocil vpravo a panáckoval pred jiným autem. Dojeli jsme na místo, kde se ho auto zbavilo, doufali jsme, že ho neprejeli. Neprejeli. Otocili jsme se na cestu domu a... ...zajíc pred náma panáckoval zas. Naštestí už jen asi 200m, pak hupnul do lesa.

PS: We had a lot of fun during preparations of this cache. One time, when we returnet home we meet a rabbit on the road. He was jumping in front of our car about 1km. Look at the video from our mobile phone.

Additional Hints (Decrypt)

PM: Trbpnpuvat ybtb. Arfhaqnirwgr m cbqfgnipr, bqxybcgr iíxb (anq ybtrz).
RA: Trbpnpuvat ybtb. Qba'g zbir sebz gur crqrfgny, whfg yvsg hc gur gbc pbire (nobir ybtb).

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.