Skip to content

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Archivovano-zadna odpoved na vyzvu od autora vice nez mesic, kes nebyla nikdy nalezena... Pokud by preci jen autor chtel provest casem obnovu, je mozna odarcivace pres reviewera, bude-li lokalita jeste volna.

More
<

Zlamane Lhoty

A cache by Maeglin19 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/29/2007
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zlámané Lhoty

Projitím, mnohdy strastiplné, cesty Pruvodce po nicem od Nanutanda, prišla tato inspirace pro „Pruvodce po zlámaných i nezlámaných Lhotách“. Kdo z vás by neznal nejakou tu Lhotu…..

Lhota je castý název vesnic, které vznikly v období vrcholné stredoveké kolonizace na území Cech, Moravy, Slovenska. S tímto názvem se mužeme setkat i v cásti Uher, na Krakovsku a dokonce i v Rusku. Usuzuje se, že vznik techto osad spadá hlavne do 13.století a 1. poloviny 14.století. Nejstarší písemný doklad Lhoty na ceském území se vztahuje k roku 1199.

Obyvatelé nove založených osad meli urcité povinnosti a práva vuci vrchnosti. Tyto povinnosti byly ale po urcitou dobu po založení vesnice promíjeny (casto 5 nebo 8 let). Tomuto období se ríkalo lhóta a nekdy se preneslo do názvu nove založené osady.

Dnes se na našem území nachází asi 500 Lhot, Lhotek ci vesnic, které toto pojmenování mají v názvu. Nejvetší seskupení techto vesnic je ve východních, jihovýchodních a jižních Cechách – tedy na území mimo staré sídelní území. Z toho se usuzuje, že vznik techto vesnic náleží do pozdejších fází osídlovacího procesu, kdy se zacaly osídlovat i méne hodnotné pudy ve vyšších polohách.

Zároven je pro Lhoty typické, že byly zakládány místními obyvateli, konkrétne drobnými feudály v nevelké vzdálenosti od jejich vlastní vesnice. Pro to svedcí i názvy, které obsahují jméno zakladatele. Tato jména jsou ve valné vetšine slovanského puvodu.

Lhoty casto disponují prívlastky, které se vztahují bud k osobe zakladatele (napr. Horákova Lhota), nebo velikosti (Dlouhá Lhota) ci podobné charakteristiky (Dolní Lhota, Písková Lhota).

Citováno z „http://cs.wikipedia.org/wiki/Lhota

Vy, pokud bude chtít dojít cíle, projdete, projedete ci procváláte nekolik vetších, menších ci úplne malických Lhot. V jedné z nich bude cíl vašeho putování. Postupne posbíráte všechny indicie, abyste pak mohli vítezoslavne zvolat: : „Mám!!!“

Dríve však než odstartujete, než v sobe pocítíte neodolatelnou tuhu pokorit Lhoty, pojdte se neco o nich dozvedet. Je docela možné, že se vám nekteré informace budou hodit až vás poženou majitelé pozemku, tak ríkajíc, svinským krokem.

Cestou možná minete ješte spousty dalších Lhot, Lhotek nebo sice jinak nazvaných vsí, lec zasloužilých prívlastku zlámaná. Nenechte se odradit prípadnými neúspechy a nasávejte tu atmosféru kolem vás, kde se možná bude zdát, že se zastavil cas.

Jste-li již naladeni na pokorení Lhot, pojdte na to, ale pripravte se na dlouhé, velmi dlouhé putování

STAGE 1 – Start je na souradnicích:

N1=49 36,1086

E1= 16 31,9872

Na tento bod se dostanete pohodlne vlakem i autobusem, na kole i autem.

Na této stage se nejprve rozhlédnete kolem sebe, ale ne, nemyslím tu útulnou hospudku! Ne aby vás napadlo lov hned ukoncit tady, i když posilnení možná budete potrebovat. Takže krome hospudky byste meli videt pomník, nebudte líní a zajdete k nemu, protože zde získáte první informace k výpoctu.

STAGE 2

N2= N1+X1*65*(Y1+X1)*Z1/10000

E2= E1+0,X1(2*Y1)(X1+Y1)(Z1-X1-Y1)

X1= pocet jmen,jehož nositelé slaví jmeniny 4.10.
Y1= pocet jmen, jehož nositelé slaví jmeniny 24.6.
Z1= pocet jmen, jehož nositelé slaví jmeniny 19.3.

Pokud jste správne pocítali, kousek popojedete a jste v jedné ze Lhot. Jak se vám líbí?

Porádne se rozhlédnete a hlavne osvežte nejen své botanické znalosti, protože ty vás dovedou do další neméne krásné Lhoty. Práve stojíte u pomerne jednoznacné dreviny, která je zasazena v jakémsi kruhu. Víte-li její název, pak hurá, doplnte do vzorce a mužete pokracovat do další malebné Lhoty.

STAGE 3

N3= N2+0,1809*X2*X1
E3= E2+[0,Y12Y12(0*Z1)X1]*X22

X2= a) Betula pendula = ..---
b) Picea abies = -. . . .
c) Acer majus = .----

No, vidíte, našli jste tuhle Lhotu? Reknete, není útulná? Jen se podívejte zase porádne kolem sebe, co vidíte? Možná mnohé, lec neco z toho bude X3.

A také nezapomente, že sice:

vetšina Lhot sama o sobe není nijak významná, ale za to jsou umísteny nedaleko zajímavých míst. A byla by škoda je pri této príležitosti prehlížet, a tak tahle Lhota se nachází nedaleko mesta, které se honosí dlouhou a zajímavou historií. Název je používán od roku 1888, po dríve samostatných obcích nám zustaly jen místní názvy - Horensko a Dolensko. Bývaly zde dve tvrze a rada mlýnu. Na míste horní tvrze byl postaven zámek, jeho dnešní barokní podoba pochází z poloviny 18. století.. Ve meste a okolních vsích, patrících k horské cásti Malé Hané, je rada zajímavých památek.. Mesto je východiskem nekolika cyklotras, které navazují na hustou lokální sít i dálkové trasy.

První písemné zmínky o nedalekém hrade (dnes zrícenina)se datují od roku 1308 V obci stály soucasne dve drevené vodní tvrze - horní a dolní. Dolní byla na Dolensku v místech, kde se dnes ríká Na Valech (dochovaly se po ní zbytky kruhových valu a vodního príkopu). Horní stála v míste dnešního zámku. Nejvýznamnejší rody, které zde sídlily:Vežníkové,Salmové,Herbersteinové.

Prohlédli jste si okolí?

Tak šup, šup a další stage je vaše

STAGE 4

N4= N2-N1+N3-0,053*(X3-Z1)*(X3-Z1)2

E4= E3*X1-E2*Y1+(Z1-X3)*{[ABIC+X2*(X1+Y1)]/10000}

X3= a) Konzum (=8)
b) smutecní vrba u místního rybnícku (=12)
c) císlo Ohlašovny požáru (=9)
d) kostelík (=27)

Že by to chtelo spíše terénní auto? Souhlasím, naše Bobinka si tu také užila, ale nezoufejte, i tady prece žijí lidé. Jen se podívejte, co všechno v takové Lhote mají! Hned jak to zjistíte, pustte se na další stage.

STAGE 5

N5= N4+X4*(X1-X3)+Y1/X2/10000

E5= 2*X4+( p/16,565093)*(Z1+X2)

X4= a) plovárna, pomník, hasicská zbrojnice (=0,6630)
b) zahradní trpaslík, stará lípa, kaplicka (=1,1015)
c) kaplicka, hasicská zbrojnice, bazének (=0,1105)
d) místní hospudka s prodejnou, kaplicka, pomník (=1,1105)

Pokud jste správne vybrali, pak do další Lhoty je to trochu dále. Jestli se už stmívá, radeji najdete nocleh, ale musíte být rychlí, tady dávají lišky dobrou noc dost brzy, a pak už vám žádný pelíšek nezbude. Ješte než ulehnete, všimnete si u ceho práve stojíte, urcite to je neco z následujících možností. A pokud ješte nejste unaveni a slunícko je vysoko, máte šanci ješte dnes dojít cíle, už jste skoro na dosah.

STAGE 5

N6= N2-Y12-(5*X4-X5)

E6= X5*[4532+X4*103*(X1+X2)+Y2*10-4,34)]

X5= a) trafostanice (=3,1254)
b) sloup vysokého napetí (=28,632)
c)križovatka (=12,139)
d) geodetický bod (=0,0079)

Y2= vážený prumer hodnot X1 a X2 z dosavadního jejich výskytu ve vzorcích

Povedlo se? Jestli ano, tak práve stojíte na nebo v necem, co odpovídá X6, stací jen trochu popremýšlet a mužete vyrazit na záverecnou etapu a snad nebudu prehánet, když prozradím, že tu nejkrásnejší. Tak neváhejte a honem se pustte do výpoctu, jste už opravdu na dosah a jak ríkám, to nejlepší vás opravdu teprve ceká.

STAGE 6

N7= N6+1,1278*X6/2

E7= E6+E5-E4-(X6-X2-Y1)-0,4913

X6= pojmenujte správne místo, kde stojíte a podle toho použijte pocet písmen z názvu:

a) náves

b) stromoradí

c) menší most

d) les

Jestli máte všechno dobre pak vás ted ceká údolí, které je chránenou prírodní zajímavostí.

Jde o úzký travertinový “proud”, sestupující levým údolním svahem.

Belavá hornina travertin se zde sráží v soustave miniaturních kaskád a jezírek z vody vyverající z podzemích vrstev vápencu. Okolní partie temné rokle jsou jen obtížne prostupné a váží se k nim dávné lidové zkazky. Povestmi opredené je i pramenište Zlatého potoka, vyverajícího ze Zlaté studny. Pri výverech “lécivé” vody bývaly lázne (od roku 1740 až do dvacátých let minulého století), vyhledávané i radou významných osobností (vcetne básníka Vrchlického). Nad studánkou stojí poutní kaple Panny Marie, okolní areál nyní slouží hlavne k rekreacním úcelum.

Pokud jste našli – GRATULUJI, pokud ne, tak treba jindy, ale rozhodne jste alespon videli cást naší malebné zeme, kouty v pravde zastrcené a zapomenuté.

Additional Hints (Decrypt)

xnzmvx uhc uhc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.