Skip to Content

<

Lucky mlyn

A cache by durcja Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 9/29/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache vás zavede k nejznámejšímu mlýnu na Modle, který leží na cervené turistické znacce, která vede z Trebenic na hrad Házmburk.

Potok Modla, nazývaný hlavne dríve Hostinná, pramení pod Pakovou horou. Protéká krajem, který je jedním z nejstarších slovanských sídlišt kolem Vlastislavi, Teplou, Trebenicemi, Chodovlicemi, Úpohlavy, Cížkovicemi k Sulejovicum, od Lukavce se vrací velkým obloukem k Lovosicum, kde se vlévá do Labe. Na tomto potoce, na úpatí Ceského Stredohorí, bylo v dávných dobách postaveno 16 mlýnu. Kdy byly tyto mlýny založeny, nevíme. V našich zemích se první mlýny zacaly objevovat okolo roku 1000. Nahrazovaly individuální prípravu mouky její kvalitnejší hromadnou výrobou. Postupne tak vzniklo pomerne nárocné mlynárské remeslo. Od konce stredoveku se jejím mistrum ríkalo pan otec. Ten mel k rukám mládky a prášky (ucedníky). Nejvetším problémem byla nestejnomernost vodních toku, která vyžadovala budování náhonu se stavidlem. Veškeré hnací i pracovní zarízení bylo puvodne vždy jen ze dreva. Kulaté mlecí kameny byly z dobrého pískovce. V minulosti bylo v Cechách pres pet tisíc mlýnu. Pracovaly v každé tretí historické obci.

Samostatnou zmínku si zaslouží nejznámejší mlýn na Modle a to Lucký mlýn, ležící mezi obcemi Chodovlice a Úpohlavy. Tento mlýn je také cílem této keše. Je nepretržite v majetku rodu Šašku od roku 1620 do dnešních dnu. Dokládá to rodinná kronika psaná z generace na generaci, která je evropským unikátem. Poslední uprava mlýnského zarízení probehla v tricátých letech minulého století. Posledním mlynárem na Luckém mlýne byl pan otec Jirí Šašek, který byl významným kronikárem a vynikajícím regionálním pracovníkem.

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

769 Logged Visits

Found it 751     Didn't find it 3     Write note 6     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Needs Maintenance 3     Owner Maintenance 1     Post Reviewer Note 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 65 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.